Czechy

Zwiedzanie baśniowej krainy

Czechy to wspaniały kierunek turystyczny, który kusi romantyczną Pragą, pięknymi uzdrowiskami termalnymi i spa oraz przepięknym krajobrazem wiejskim usianym zamkami jak z baśni.  

Położone w samym sercu Europy Środkowej Czechy, których liczba ludności wynosi 10,5 mln, to kraj, który łączy bogatą historię z dynamiczną teraźniejszością. To państwo nieposiadające dostępu do morza, graniczące z Niemcami, Austrią, Polską i Słowacją, od której Czechy pokojowo odłączyły się w 1993 roku.  

Warto jest zwiedzić ten ciepły i przyjazny kraj, szczególnie podczas pięknych, letnich dni. Przedstawiamy kilka najciekawszych atrakcji, których nie można przegapić.

Praga

Wycieczki do Czech nie można zakończyć bez zwiedzenia Pragi – stolicy kraju i dziewiątego najczęściej odwiedzanego miasta w Europie. Miasto od dawna jest europejskim ośrodkiem kulturalnym, politycznym i ekonomicznym. Praga może się poszczycić bogatą historią i wieloma atrakcjami turystycznymi, od pięknych mostów po średniowieczne kościoły. Zwiedzanie Pragi warto zacząć od Starego Miasta. Spoglądając w górę, zobaczymy średniowieczny zegar astronomiczny, który jest najstarszym tego rodzaju zegarem nadal będącym w użyciu. Warto przejść się brukowanymi uliczkami i rozkoszować się atmosferą starych placów.  

Pragę przecina rzeka Wełtawa. Przechodząc przez most Karola, możemy podziwiać 30 posągów, którymi został ozdobiony, oraz zachwycający krajobraz miejski. Po drugiej stronie rzeki wyłania się widok zamku na Hradczanach, którego budowa rozpoczęła się około 880 roku. Jest to jeden z największych zamków na świecie. Od momentu położenia fundamentów był on wielokrotnie odrestaurowywany i przebudowywany, co czyni go wyjątkowym reprezentantem większości stylów architektonicznych na przestrzeni ostatniego tysiąclecia.  

Inną popularną atrakcją turystyczną jest dawna dzielnica żydowska Josefov – obszar byłego getta, w którym znajdują się dobrze zachowane synagogi i cmentarz. Nowe Miasto, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku, słynie z placu Wacława, gdzie znaleźć można wiele sklepów i restauracji.

Karlowe Wary

To miasto jest prawdziwą perełką na mapie europejskich miejscowości uzdrowiskowych. Karlowe Wary, położone w zachodniej kraju, oferują niezliczonym rzeszom odwiedzających 13 gorących źródeł, w których leczy się różne choroby i schorzenia. Piękna architektura i bogata historia kultury – miasto odwiedzały takie postacie jak Goethe, Beethoven, Casanova, Mozart, a także głowy państw i gwiazdy kina – czynią to miasto prawdziwym skarbem, który z pewnością należy zobaczyć.

Zamek Konopiszte

Około 40 km na południowy wschód od Pragi leży miasto Benešov. W jego okolicy znajduje się wiele zabytków. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest czteroskrzydłowy, trzykondygnacyjny zamek zbudowany w XIII wieku. Zamek był przebudowywany na przestrzeni wieków. Ostatecznie został ufortyfikowany i wyposażony w most zwodzony. Przez jakiś czas znajdował się w rękach Szwedów, a następnie kupił go arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu Austro-Węgier. Do zamku przynależy 225 hektarów ziemi, na której założono imponujący ogród w stylu angielskim.

Zamek Vlašim

Zamek Vlašim, którego bramy wyglądają jak wyjęte z bajki, został zbudowany w XIV wieku na cyplu nad rzeką Blanice. Oryginalna gotycka struktura północnego skrzydła zachowała się do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie. W pozostałych częściach zamku widoczne są niezliczone ślady świadczące o dużych zmianach strukturalnych obiektu powstałych na przestrzeni wieków w wyniku zniszczeń, napraw i przebudów.  

Na terenie zamku znajduje się muzeum, które oferuje szereg wystaw stałych i tymczasowych. Możliwe jest także zwiedzenie głównej konstrukcji zamku, w tym wyremontowanych piwnic. Tereny wokół zamku zapierają dech w piersiach, a romantyczne nisze i budowle są idealnym miejscem na urządzenie pikniku w ciepłe letnie dni.

Witamy w raju

Czy wiesz, że raj znajduje się w Czechach? Przynajmniej, jeśli mamy na myśli Czeski Raj. To pierwszy obszar chronionego krajobrazu, który został utworzony we wschodnich Czechach na powierzchni 182 km2. Teren ten stanowi część geoparku UNESCO. Czeski Raj słynie z dużych formacji skalnych, które piętrzą się w górę, przybierając fascynujące kształty. Niektóre z tych skał są udostępnione turystom, którzy chcą z bliska podziwiać te niezwykłe dzieła natury, które przez miliony lat opierały się procesom erozji i zmiennym warunkom pogodowym.  

Spokojna okolica zachęca do spacerów i jazdy rowerem. Nieopodal znajdują się dwa zamki warte zwiedzenia: zamek Kost i Trosky. Rozsiane na każdym kroku ruiny świadczą o długiej i bogatej historii tego regionu. Z racji tego, że obszar ten jest niewielki, możliwe jest zobaczenie większości atrakcji w krótkim czasie.

Udane podróżowanie po Czechach

Odwiedź Czechy i wypoczywaj spokojnie, mając zapewnioną najwyższej jakości opiekę i leczenie. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na stronie Nephrocare.pl i znajdź stację dializ znajdującą się w okolicach miejsca, gdzie planujesz spędzić wakacje. Zapoznaj się z artykułem „Planowanie inspirujących wakacji” na stronach 4–5, aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać, planując wakacje i co należy ze sobą zabrać.  

To tylko niektóre z wielu wyjątkowych atrakcji turystycznych w Czechach. Mamy nadzieję, że będziecie z radością zwiedzali ten kraj rodem z baśni!

Trzy ciekawostki na temat Czech

1. Dookoła góry - Czechy prawie ze wszystkich stron otoczone są górami.

2.  Fortyfikacje - Ponad 2000 zamków, baszt i ruin rozsianych jest po całym kraju.

3. Na zdrowie! Czesi wypijają najwięcej piwa na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.