Francja

Francja – kraj zachwycających wrażeń

Światowej sławy potrawy i wino, kultura i styl życia: nic dziwnego, że Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Co roku, około 80 milionów turystów udaje się do La République, aby rzucić w wir galijskiej „joie de vivre”. Francja kontynentalna oferuje odwiedzającym wspaniały wachlarz atrakcji, dźwięków i zapachów we wszystkich częściach kraju: od Pirenejów i Lazurowego Wybrzeża na południu, po wybrzeża Bretanii i miejski styl regionu Île-de-France na północy. Nie zapominając oczywiście o francuskich Alpach!

Historia rewolucji

Francja ma bogatą historię oraz oferuje ogromne ilości rzeczy do robienia i zobaczenia. Narodowe hasło „Wolność, równość, braterstwo” cofa nas do czasów rewolucji francuskiej, podczas której obalono monarchię, a ludność powstała przeciwko władzy arystokratów, ziemian i Kościoła Katolickiego. Później nastąpił dziesięcioletni okres wojen napoleońskich, podczas których Francja podbiła znaczną część Europy, aby zostać pokonaną w 1815 roku. Dziś Francja jest dumna ze swojego statusu republiki, a w 20 wieku kraj ten odegrał ważną rolę w tworzeniu ONZ i UE.

Paryż – miasto marzeń

Paryż to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miast świata. Jest to olbrzymie, tętniące życiem muzeum na świeżym powietrzu. Aby uwierzyć, każdy musi to zobaczyć. W wielu miastach świata panuje architektoniczny chaos. Tymczasem Paryż jest niezwykle jednolity dzięki całkowitej przebudowie w XIX wieku pod kierownictwem Haussmanna, który przekształcił średniowieczne miasto krętych dróg i wąskich uliczek w wielką i nowoczesną aglomerację przestronnych placów i szerokich bulwarów. Paryż jest światowym numerem jeden dla turystów, podobnie jak większość głównych atrakcji turystycznych miasta, takich jak Wieża Eiffla, Trocadero, muzeum sztuki w Luwrze (będące domem dla Mony Lisy Leonarda da Vinci), Łuk Triumfalny oraz wspaniałe Centre Pompidou znajdujące się na północ od Sekwany. Na zakupy nie ma lepszego miejsca niż legendarna Avenue des Champs-Élysées, centrum ekskluzywnych marek (Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Cartier, ...). Zaś po najnowsze produkty francuskiej mody koniecznie udaj się do historycznego domu handlowego Galeries Lafayette i Printemps na bulwarze Haussmanna w IX dzielnicy.

Żyć po parysku

Na południe od Sekwany, w lewobrzeżnej części Paryża, odkryjesz prawdziwy, niepowtarzalny charakter tego miasta. Nie ma chyba miejsca bardziej paryskiego niż Rue Mouffetard. Przy tej długiej, wąskiej, brukowanej uliczce w Dzielnicy Łacińskiej znajduje się, wydawałoby się, nieskończony wybór piekarni, cukierni, kawiarni, restauracji, delikatesów, straganów i wysoko wyspecjalizowanych sklepów spożywczych. Jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic miasta, którą zaskakująco łatwo można przeoczyć, to fakt, że Paryżanie codziennie zaspokajają swoje potrzeby kulinarne, jedząc na mieście, od skomplikowanych tortów po proste desery z soczystych francuskich malin. Ulica ta jest urokliwa choć tętniąca życiem. Ponieważ jest niemal nieprawdopodobnie malownicza, często była sceną dla francuskich filmów, np. Trzy kolory: Niebiesk z udziałem Juliette Binoche.

Na obrzeżach Paryża znajduje się wielki kompleks Pałacu Wersalskiego, który świadczy o przedrewolucyjnej potędze monarchii francuskiej. Jeszcze starszym historycznie zabytkiem jest znajdująca się w północnej części miasta Bazylika Saint Denis, w której pochowany jest patron kraju.

Obszary wiejskie

Północne wybrzeże Francji jest mniej odkryte niż wybrzeże Morza Śródziemnego. Niemniej posiada swoje uroki, takie jak bajkowy zamek Mont St. Michel, zbudowany na cyplu i regularnie odcinany od lądu przez wody pływów. Jest on położony w Normandii, czyli tej części Francji, która jest najbliżej Wielkiej Brytanii. Region znany jest z charakterystycznych domów z muru pruskiego i produkcji cydru. W tej okolicy znajduje się również szereg zabytkowych klasztorów, takich jak Jumieges, Gruchet-le-Valasse i Bec Abbey.

Dalej na zachód leży Bretania, której sceneria jest uderzająco odmienna od reszty Francji. Jest to region bardziej podobny do południowo-zachodniej Anglii. Wybrzeże Bretanii to klify. Poza tym krajobrazu dopełniają bagna, lasy i ponad 800 wysp. Miejscowi mówią celtyckim językiem bretońskim, który jest ściśle związany z językiem walijskim. Bretania usiana jest malowniczymi zamkami i pięknymi romańskimi i gotyckimi katedrami. Wiele miast w regionie po dziś dzień zachowało pełne średniowieczne fortyfikacje. Wykopaliska neolityczne potwierdzają wczesną historię osadnictwa w tym regionie.

Malownicze góry

Francja słynie z krajobrazów. Francuskie Alpy to w zimie popularny cel narciarzy i snowboardzistów oraz turystów pieszych w okresie letnim. Wielu z nich zatrzymuje się w pięknym mieście Grenoble lub w miejscowościach takich jak Chamonix (gdzie odbyły się pierwsze w historii zimowe igrzyska olimpijskie) oraz Annecy, na północnym brzegu jeziora Lac Annecy. Tutaj znajdują się najwyższe szczyty w Alpach, na przykład, imponujący Mont Blanc: najwyższy szczyt w Europie. Stanowiący granicę z Hiszpanią, łańcuch Pirenejów, również zapewnia szerokie możliwości uprawiania turystyki pieszej. Miejscowość Lourdes w Pirenejach na południu Francji jest celem milionów pielgrzymów rocznie. Wieżą oni, że woda z tamtejszego źródła ma właściwości lecznicze.

Wybrzeże Morza Śródziemnego

Latem najczęściej odwiedzaną częścią Francji jest wybrzeże Morza Śródziemnego zwane Lazurowym Wybrzeżem, ze względu na turkusową barwę wody. Ta część Prowansji, to plac zabaw dla bogatych i sławnych oraz główny ośrodek żeglarski Francji. Miasta na Lazurowym Wybrzeżu to Nicea, Cannes (w którym co roku odbywa się festiwal filmowy) i Monako będące małym księstwem i jednym z najmniejszych państw na świecie, w którym znajduje się kasyno Monte Carlo oraz odbywają się prestiżowe wyścigi Grand Prix Monako. Pobliska Korsyka, wyspa na Morzu Śródziemnym, szczyci się ponad 200 plażami i własnym językiem. Dalej w głąb lądu w regionie Prowansji, miasto Awinion ma pięknie zachowane zabytkowe centrum i średniowieczne mury obronne. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Smakołyki

Jedzenie jest niezwykle ważną częścią kultury francuskiej. Kuchnia tego kraju opiera się na kilku małych daniach: Francuz uwielbia bogaty zapach mięs, dekadenckie desery i ostre sery. Posiłki zazwyczaj zaczynają się Amuse-Bouche (kieliszkiem alkocholu) i zakąską (przystawką), na przykład ślimakami. Następnie jest czas na zupę. Potem przychodzi czas na danie główne, zwykle danie mięsne albo warzywne, takie jak coq au vin (kurczak duszony w winie) lub ratatouille (gulasz warzywny z Prowansji). Przed przejściem do deseru, Francuzi delektują się serem. Desery są małe i bogate w kalorie: są to creme brulee, eklery, magdalenki, profiteroles i naleśniki.

NephroCare we Francji

Firma Fresenius Medical Care rozpoczęła swoją działalność we Francji w 1997 roku, będąc pierwszym prywatnym dostawcą dializoterapii w tym kraju. Od tego czasu firma stopniowo ewoluowała. Obecnie jesteśmy jedynym dostawcą dializ o zasięgu ogólnokrajowym. Nasze stacje dializ zlokalizowane są w całym kraju, wszystkie wyposażone w bezpłatne wi-fi. Naszym pacjentom zapewniamy opiekę dietetyka, pracownika socjalnego i psychologa.

Powiązane tematy

Stacje dializ we Francji

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.