Polska

Polska – kraj ukrytych skarbów

Polska, licząca 38 milionów mieszkańców, jest dziewiątym co do wielkości krajem w Europie, choć dla turystów zagranicznych jest to w większości kraj jeszcze nieodkryty. Rozciągając się od wybrzeża Morza Bałtyckiego, oferującego plaże i sporty wodne, po Tatry, w których można uprawiać turystykę pieszą i narciarstwo, Polska jest krajem zachwycającym niesamowitą różnorodnością zabytków i atrakcji oraz niezwykle bogatą historią.

Smakowite powitanie

Polacy są przyjaźni i gościnni. Gdyby chcieć wymienić jedną rzecz, którą uwielbiają (i chętnie się nią dzielą), to ich rodzima kuchnia. Posiłki często zaczynają się od tradycyjnych zup z takich produktów jak szczaw, kiszone ogórki lub kalafior. Nawet latem Polacy potrafią przygotować zupę z owoców!

Do popularnych dań należą pierogi ruskie (w skład których wchodzą ziemniaki i ser), bigos (tradycyjny „gulasz myśliwski”) – oraz potrawy mięsne i rybne, takie jak gęś, karp i śledź. Na koniec przepysznych i sycących posiłków serwowane są smakowite desery, takie jak makowiec, niezliczone odmiany serników i duszone śliwki (powidła).

Myśliciele i twórcy

Polska kultura polska jest niezwykle bogata. Kraj ten w szczególności słynie ze swojej literatury, kina i muzyki. Pisarze science fiction, tacy jak Jerzy Żuławski, stworzyli pionierskie dzieła science fiction, które przyniosły im uznanie na całym świecie.

Pod koniec XX wieku, reżyserzy tacy jak Andrzej Wajda, przeciwstawiali się cenzurze panującej w tamtych czasach, tworząc jedne z najbardziej śmiałych i politycznych filmów na terenie Europy Wschodniej w okresie zimnej wojny. Wajda jest najbardziej znany z trylogii wojennych oraz przełomowych filmów antykomunistycznych takich jak Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza, przy czym za ten ostatni zdobył Złotą Palmę w 1981 na festiwalu w Cannes.

Polscy kompozytorzy, tacy jak Henryk Górecki, również zdobyli międzynarodowe uznanie. Symfonia Pieśni Żałosnych Góreckiego, której premiera miała miejsce w 1977, znalazła się na szczycie światowej listy przebojów klasycznych.

Kraków

Prawdopodobnie najbardziej znanym miejscem turystycznym w Polsce jest Kraków, będący prawdziwym klejnotem architektury i historii. Spacerując po jego centrum można naprawdę poczuć historię tego miasta. Kraków, wpisany w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO był stolicą kraju przez ponad 500 lat, o czym świadczy jego wspaniała architektura. Rozległy Rynek Główny, o powierzchni 40 000 m2, to największy średniowieczny rynek w Europie, pełen restauracji i kawiarni. W jego sercu znajdują się Sukiennice, przebudowane w stylu renesansowym w 1555 roku. Wystarczy wejść do środka, a natrafimy na handlarzy sprzedających biżuterię z bursztynu, misternie tkane koronki, drewniane szachy i inne unikalne lokalne produkty i pamiątki.

Główną atrakcją miasta i najbardziej znanym zabytkiem jest zespół budynków na Wawelu. Pierwszym przystankiem jest Zamek na Wawelu. Ta bogata, dawna rezydencja królewska była do 1596 roku siedzibą władców Polski. Po drugiej stronie dziedzińca znajduje się XIV wieczna Katedra na Wawelu, miejsce koronacji królów polskich. Możesz tutaj również odwiedzić jamę ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego!

Jeśli wolisz zwiedzić okolicę, w pobliżu znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska charakteryzująca się pięknymi formacjami skalnymi. Znajduje się tu Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, czyli obszar chroniony z ruinami co najmniej 25 średniowiecznych zamków. Można również odwiedzić Ojcowski Park Narodowy, w którym mieszkają bobry, borsuki, gronostaje oraz wiele różnych gatunków nietoperzy i ptaków.

Majestatyczne góry na południu

Około dwie godziny jazdy samochodem lub autobusem na południe od Krakowa znajduje się Podhale: stanowczo najpiękniejszy region Polski pod względem bogactwa przyrody i krajobrazów z najwyższymi w tym kraju górami: Tatrami. Mimo niewielkiej powierzchni, region różni się kulturowo od reszty kraju. Geograficzna izolacja pozwoliła Góralom na zachowanie unikalnych tradycji, dialektu, strojów ludowych, muzyki i kuchni.

Stolica regionu, Zakopane, jest główną miejscowością turystyczną w tej okolicy. Jest popularny wśród narciarzy w zimie oraz stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania potężnych szczytów Tatrzańskiego Parku Narodowego w lecie.

Warszawa – feniks powstał z popiołów

Dalej na północ, w centrum kraju, leży stolica Polski: Warszawa. Jest to miasto, którego historia była jedną z najbardziej burzliwych w Europie. Pięknie zrekonstruowane średniowieczne Stare Miasto i niezwykle spokojne Nowe Miasto kontrastują z nowoczesnymi drapaczami chmur i centrami handlowymi, zabytkowymi pałacami i budynkami uniwersyteckimi, wielkich bulwarów i okazałą architekturą obiektów takich jak Pałac Kultury i Nauki.

Przypadkowy turysta prawdopodobnie nigdy by nie podejrzewał, że miasto to zostało niemal całkowicie zniszczone pod koniec II wojny światowej, a następnie pieczołowicie odbudowane według pierwotnych planów. Nie bez powodu Warszawę określa się mianem Feniksa. Goście mogą odwiedzić niezliczone muzea, takie jak Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (w budynku, w którym urodziła się Maria Curie), Muzeum Karykatury, Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Piasek i morze, jeziora i lasy

Północna Polska ma również wiele do zaoferowania. Plaże wzdłuż wybrzeża są stosunkowo dziewicze i bardzo popularne wśród turystów w okresie letnim. Są one także hitem wśród kitesurferów i windsurferów. Natomiast miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot (łącznie nazywane Trójmiastem ) oferują wiele atrakcji, takich jak Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności. W Sopocie odbywa się również coroczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Podążając dalej na wschód trafiamy na dziewicze i słabo zaludnione Pojezierze Mazurskie, stanowiące idealny miejsce do spokojnego pływania łódką. W rejonie tym, obejmującym obszar 50 000 km2, znajduje się ponad 2000 jezior połączonych kanałami i rzekami. Na południowym wschodzie, przy granicy białoruskiej, położona jest Puszcza Białowieska, kolejny klejnot na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zamieszkiwana przez żubry, wilki i wszelkie gatunki ptaków. Jest to jedna z największych i ostatnich pozostałych części puszczy pierwotnej, która niegdyś, przed przybyciem człowieka, rozciągała się wzdłuż całej północno-wschodniej Europy.

NephroCare w Polsce

Firma Fresenius Medical Care rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2003 roku. Jeśli planujesz odwiedzić Polskę, z przyjemnością zaplanujemy dla Twoją wizyty w naszych stacjach dializ – w dowolnej części kraju!

Powiązane tematy

Stacje dializ w Polsce

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.