Portugalia

Portugalia – kraj pięknej przyrody

Każdego roku do Portugalii przybywa około 17 milionów turystów, aby cieszyć się jej ciepłym klimatem i pięknymi krajobrazami. Najbardziej znanymi miejscami są zabytkowe miasta Lizbona i Porto oraz słoneczne plaże w Algarve. Kraj ten oferuje jednak o o wiele więcej, jeśli obudzimy w sobie ducha słynnych odkrywców.

Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód państwem Europy, rozciągającym się wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego i graniczącym od strony kontynentu z Hiszpanią. Portugalia zajmuje mniej więcej 16% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego plus niewielkie atlantyckie archipelagi: Madera i Azory. Kraj ten liczy nieco ponad 10 milionów mieszkańców, z których większość mieszka na wybrzeżu.

Portugalia, choć nie jest dużym krajem, jest bardzo zróżnicowana pod względem geograficznym. Wysokie pasma górskie i zielone lasy na północy i centrum kontrastują z suchymi równinami na południu kraju. Generalnie przez cały rok klimat wydaje się być umiarkowany. Lato jest długie i gorące, wiosna i jesień są łagodne, natomiast zimy są umiarkowanie łagodne. Niemniej odnotowuje się duże różnice lokalne pod względem temperatur i warunków klimatycznych. Na Azorach pogoda jest łagodna, natomiast na subtropikalnej Maderze jest nieco cieplej i przez cały rok panuje bardzo przyjemny klimat.

Impuls odkrywcy

Portugalia słynie z odkrywców i żeglarzy, którzy dominowali na scenie międzynarodowej w tak zwanej „epoce odkryć”. Portugalczycy, zamieszkując w kraju nadbrzeżnym, chętnie zagospodarowywali obszar nadmorski oraz poświęcali się handlowi. Książę Henryk Żeglarz (1394 - 1460) zachęcał żeglarzy portugalskich, aby odkrywali wybrzeża Afryki. To za jego panowania atlantyckie wyspy Madera i Azory znalazły się pod kontrolą Portugalii.

Portugalscy żeglarze, dzięki nowym konstrukcjom statków, byli w stanie podążać dalej. Vasco da Gama wytyczył nowe szlaki handlowe łączące Europę z Indiami, a Pedro Álvares Cabral odkrył Brazylię i oddał ją pod władanie Portugalii. Fernão de Magalhães jako pierwszy opłynął świat wytyczając trasę z Oceanu Atlantyckiego do Oceanu Spokojnego. Portugalczykom udało się stworzyć rozległe imperium morskie obejmujące Brazylię, część zachodniego i wschodniego wybrzeża Afryki oraz ważne porty na Oceanie Indyjskim i na Dalekim Wschodzie.

Współcześni artyści i gwiazdy piłki nożnej

Obecnie artyści i sportowcy zajęli miejsce nieustraszonych żeglarzy. Na przykład Joana Vasconcelos w swojej twórczości artystycznej kwestionuje ideę kobiecości. W 2012 roku, jako pierwsza kobieta i najmłodszy artysta, miała swoją wystawę w pałacu w Wersalu. Pisarz Jose Saramago (1922-2010) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1998 roku za twórczość, którą jurorzy określili jako „przypowieści podsycane wyobraźnią, współczuciem i ironią”. Najbardziej znany jest z powieści „Miasto ślepców”. Tym co sprawia, że twórczość Saramago jest tak wyjątkowa jest próba poprowadzenia czytelnika dalej, jak pisał w swojej powieści „Jaskinia”: „Niektórzy ludzie spędzają całe swoje życie na czytaniu, ale nigdy nie wykraczają poza znaczenie słów zapisanych na stronie, gdyż nie rozumieją, że słowa to tylko kamienie ułożone w poprzek szybko płynącej rzeki, a są one tam po to, abyśmy dotarli na drugi brzeg, bo chodzi właśnie o tę drugą stronę”.

Portugalczycy są wielkimi fanami piłki nożnej. Trzy ogólnokrajowe gazety codzienne, A Bola, O Jogo i Record, poświęcone są tematyce sportowej (w około 90% relacjonują mecze piłki nożnej), nic więc dziwnego, że pośród najbardziej znanych Portugalczyków znajdziemy właśnie wielu piłkarzy. Na przykład Eusebio, który zdobył 11 tytułów mistrzowskich dla klubu Benfice w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, czy Luis Figo, który 127 razy zagrał dla „Seleção das Quinas” (nazwa portugalskiej drużyny narodowej pochodzi od tarcz na godle), czy też José Mourinho, menedżer piłkarski uważany za jednego z najlepszych trenerów na świecie. Ale chyba najlepiej znanym wszystkim piłkarzem jest Cristiano Ronaldo. Zdobył on trofeum Ballon d'Or dla najlepszego piłkarza w 2008 roku i stał się najdroższym piłkarzem na świecie po przeniesieniu z Manchesteru United do Realu Madryt.

Melancholia i pasja – Fado i wino

Fado to muzyka oddająca „duszę” Portugalii. Muzykę tę, którą cechują smutne piosenki pomieszane z gorzko-słodką nutą gitary, słychać wszędzie, choć wywodzi się ona z domu Fado. Niektóre z najlepszych domów Fado znajdują się w Alfama, jednej z najstarszych dzielnic stolicy Portugalii, Lizbony. Ta malownicza dzielnica to labirynt wąskich uliczek, które mogą zamienić się w schody, gdzie stare kamienice prawie stykają się ze sobą i gdzie można znaleźć małe, przytulne skwery.

A słuchając śpiewaków fado opowiadających swoje melancholijne historie, cóż innego może zastąpić kieliszek Porto? Wino to, produkowane w pięknym regionie Douro, wpisane zostało przez UNESCO na Listę Dziedzictwa Światowego. Podróżując w górę rzeki ujrzymy cudowny widok winnic na górzystych stokach Douro. Lecz nasza wizyta nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie zatrzymali się w piwniczce na wino Porto. Wino to różni się tym od innych rodzajów wina, że jego fermentacja nie jest kompletna i zostaje zatrzymana w pierwszej fazie poprzez dodanie obojętnego brandy. Dlatego Porto z natury jest winem słodkim (ponieważ naturalny cukier z winogron nie podlega całkowitej fermentacji na alkohol), lecz silniejszym od innych win (między 19% a 22% alkoholu). Gdzie jest wino, tam jest korek: Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd pochodzi korek w butelce wina? Najczęściej z Portugalii, wiodącego producenta w tej branży na świecie. Korek to kora dębu korkowego (Quercus suber). W Portugalii jest ponad 720 tysiące hektarów lasów korkowych, a ponad 20 000 osób zatrudnionych jest w branży korkowej.

Madera, wyspa wiecznie zielona

Portugalia nie kończy się na wybrzeżu. Wiele więcej można odkryć po środku Oceanu atlantyckiego. Madera to piękna wyspa obdarzona stałym, łagodnym klimatem. Temperatury latem wahają się w okolicach 25 °C i są tylko o cztery lub pięć stopni niższe w zimie. Morze jest zawsze przyjemne, co sprawia, że Madera to idealne miejsce na wakacje przez cały rok.

Madera ma coś dla każdego: Można wybrać się na wycieczkę żaglówką, aby zobaczyć delfiny i wieloryby, opalać się w egzotycznych ogrodach lub po prostu podziwiać piękne widoki oddali skąpanej w najpiękniejszych, niebieskich i dziewiczych wodach. Wyjątkową atrakcją dla turystów na Maderze jest przechadzka wzdłuż kanałów nawadniających zwanych „levadas”. Te wąskie kanały tworzą system nawadniania zbudowany w celu dystrybucji wody z bardziej wilgotnych regionów na północy do suchych regionów na południu wyspy. „Levadas” sięgają jeszcze XVI wieku, natomiast ich łączna długość wynosi 2500 km. Lokalna żywność jest bogata i zróżnicowana, a dzięki dużej liczbie restauracji w Funchal, stolicy kraju, każdy może wybrać sobie coś smacznego. Funchal to bardzo zatłoczony port, ale również nowoczesne miasto z interesującymi kościołami (katedra ma ponad 500 lat) i muzeami. Oto jak pisarz Júlio Dinis (1839-1871) opisuje jej piękno: „Morze z jednej strony, góry z drugiej strony, natomiast między tymi majestatycznymi wspaniałościami miasto uśmiecha się jak śpiące dziecko, bezpieczne i ogrzane, wtulone pomiędzy swoich rodziców”.

NephroCare w Portugalii

Fresenius Medical Care rozpoczęła swoją działalność w Portugalii w 1993 roku. Od tego czasu stale rozwijamy swoją działalność i jesteśmy obecnie jedynym usługodawcą w zakresie dializ o zasięgu krajowym. Jeśli planujesz wakacje w Portugalii, z przyjemnością powitamy Cię w naszych ośrodkach, niezależnie od tego, czy planujesz wybrać się na południe lub na północ, na kontynent czy na Maderę.

Powiązane tematy

Stacje dializ w Portugalii

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.