Republikę Południowej Afryki

Poznaj Republikę Południowej Afryki

Dla nas, mieszkańców półkuli północnej, Republika Południowej Afryki jest idealnym miejscem ucieczki przed zimą. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że około 10-godzinne loty z różnych części Europy są dostępne każdego dnia. Znaczne zagęszczenie stacji dializ NephroCare sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce wypoczynku także dla pacjentów korzystających z dializ. Zapraszamy do wspólnego odkrywania bogactwa spektakularnych widoków, bogatej kultury i różnorodnej historii RPA.

Kraj ten słynie ze wspaniałych krajobrazów, wina i kuchni, a także burzliwej przeszłości, w ostatnim czasie związanej z apartheidem zakończonym w 1994 r. Obecnie Republika Południowej Afryki wita turystów mnóstwem atrakcji.

Urzekający Kapsztad

Turyści poszukujący w tej części globu śladów starego europejskiego uroku będą zachwyceni Kapsztadem, drugim co do wielkości (po Johannesburgu) miastem RPA, które zamieszkuje 3,74 mln osób. Usytuowane jest ono u podnóża hipnotyzującej Góry Stołowej i otwiera się na Ocean Atlantycki. Już to sprawia, że zasługuje na nasze uznanie.

Poświęć czas, by zgłębić 350-letnie stare miasto, które uderzająco kontrastuje z nowoczesną panoramą usłaną wieżowcami. Obecnie ulice Kapsztadu wypełnione są światowej klasy butikami i sklepami słynnych marek. Miasto znane jest zarówno z życia nocnego, jak i swobodnej atmosfery. Jeżeli w słoneczne dni jest zauważalnie spokojne, bardzo możliwe, że mieszkańcy i turyści (najpewniej włączając w to słynne osobowości) bawią się i wypoczywają na pobliskich plażach.

Wzdłuż Półwyspu Przylądkowego

Gdy już nacieszysz się miastem, wyrwij się na łono natury. Zdecydowanie warto zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki na trasie wzdłuż linii brzegowej Atlantyku wiodącej na koniec Półwyspu Przylądkowego. Pomyśl o zarezerwowaniu wycieczki z przewodnikiem, podczas której zwiedzisz najsłynniejsze atrakcje turystyczne regionu, w tym przylądek Cape Point i Przylądek Dobrej Nadziei.

Serce Republiki Południowej Afryki

Choć łatwo jest ulec urokowi Kapsztadu, szkoda byłoby przegapić tętniący życiem Johannesburg – miasto pełne ferworu i rozmaitości. Aglomeracja Johannesburga liczy prawie 10 milionów mieszkańców, co bardzo zbliża ją do statusu megamiasta. O jego uroku zaświadczy każda osoba, która postawiła stopę w „mieście złota”. Możemy udać się tutaj na zakupy w najlepszych butikach, skorzystać z bogactwa rozrywki i życia nocnego oraz skosztować rozmaitych uroków metropolii słynącej z wielokulturowej kuchni. A jeśli chcesz zagłębić się w burzliwą przeszłość i świetlistą przyszłość tego nowoczesnego, pełnego życia miasta, warto odwiedzić muzea oddające hołd historii Republiki Południowej Afryki, takie jak Muzeum Apartheidu czy Wzgórze Konstytucji.

Witamy w raju

Republika Południowej Afryki oferuje mnóstwo atrakcji, a jeśli interesuje cię wypełniona przygodami wycieczka na łonie natury, Trasa Ogrodów (Garden Route) będzie spełnieniem marzeń. Ten popularny szlak określany jest mianem południowoafrykańskiego Edenu. Biegnie głównie wzdłuż drogi krajowej N2: rozpoczyna się w mieście Heidelberg w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, a następnie biegnie na wschód do miejscowości Storms River położonej na granicy Prowincji Przylądkowej Wschodniej. W tej niesamowitej części kraju znajdziemy bardzo stare tereny leśne, liczne społeczności emerytów, zaciszne kryjówki górskie i zapierające dech w piersiach plaże.

Wypożycz samochód lub zarezerwuj wycieczkę, aby zobaczyć ten wyjątkowy zakątek kuli ziemskiej na własne oczy. Z pewnością ucieszysz się, że gdy przyjdzie czas na następny zabieg, w mieście George na zachód od Trasy Ogrodów oraz w Jeffreys Bay w kierunku wschodnim znajdziesz stacje dializ NephroCare.

Wielka piątka

Dla osób utożsamiających Republikę Południowej Afryki z safari na samym szczycie listy atrakcji znaleźć powinien się Park Narodowy Krugera. Miejsce to zajmuje imponujący obszar niemal dwóch milionów hektarów i obejmuje 16 ekosystemów. Oferuje niezliczone możliwości zobaczenia rozmaitych dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Lwy, bawoły, lamparty, nosorożce i słonie tworzą tzw. wielką piątkę. Ale oprócz nich teren ten zamieszkuje 147 innych gatunków ssaków. Nie należy zapominać o bogactwie odmian drzew, ryb, gadów, ptaków i płazów, dla których park również jest domem. Świetnym sposobem na zwiedzanie jest skorzystanie z samochodu terenowego z napędem na cztery koła.

A gdy już przeżyjesz przygodę życia, nasz personel ze stacji Phalaborwa położonej tuż obok parku z przyjemnością będzie służyć opieką.

Na plażę!

Czujesz, że czas na kąpiel słoneczną? Udaj się na plażę w Durbanie, którą miejscowi nazywają południowoafrykańskim placem zabaw. Jest to idealne miejsce na odpoczynek na plaży, zwłaszcza gdy temperatury w Europie osiągają najniższe wartości. Coś dla siebie znajdą tu zarówno młodsi, jak i starsi. To wspaniały powód, aby zabrać w podróż całą rodzinę!

Spędź kilka dni na plażach wzdłuż tzw. Złotej Mili (długi bulwar u stóp miasta), relaksując się przy dobrej książce i widoku ciepłych wód Oceanu Indyjskiego lub spoglądając, jak wnuki taplają się w wodzie. Kto wie, może nawet do nich dołączysz? Pamiętaj tylko, aby dbać o siebie i o najgorętszych porach dnia pozostawać w zacienionych miejscach. Możesz też rozważyć podróż, gdy temperatury są niższe.

Poza utartą ścieżką

Jeżeli wprost nie możesz napatrzyć się na piękno południowoafrykańskiej przyrody, wybierz się na wycieczkę do rezerwatu w kanionie rzeki Blyde. Udaj się na przyjemną przejażdżkę i ciesz się cudowną panoramą rzeki przecinającej wyszczerbione skały. Kolejnym miejscem, którego nie można przegapić, jest Dzikie Wybrzeże (Wild Coast). Ten obszar położony w północnej części wschodniego wybrzeża kraju uznawany jest przez wielu za jedno z najdzikszych i najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

Nie tylko RPA

Osoby chcące odwiedzić sąsiednie państwa powinny rozważyć Suazi, niewielki kraj bez dostępu do morza na północny wschód od RPA, a także Namibię, duży kraj położony na północny zachód od RPA. Suazi to państwo, w którym warto zatrzymać się ze względu na bogactwo krajobrazu i skarbów kultury. Namibia może się poszczycić długim, nieokiełznanym wybrzeżem – połowę linii brzegowej zajmuje tzw. Wybrzeże Szkieletowe – pustynią Namib, tj. najstarszą pustynią na świecie, a także Parkiem Narodowym Etoszy, w którym przy odrobinie szczęścia zobaczyć można słonie, nosorożce i inne dzikie zwierzęta.

Nie możesz doczekać się, aż zagościsz w RPA? Rozumiemy to uczucie! Zacznij planować podróż już dziś, zasięgając informacji na temat okolicznych stacji dializ NephroCare na stronie NephroCare.com. Życzymy udanej i bezpiecznej podróży!

Ciekawostki na temat RPA

Wielojęzyczność

w Republice Południowej Afryki mówi się w 11 oficjalnych językach urzędowych, a większość Południowoafrykańczyków jest wielojęzycznych.

Cmentarzysko okrętów

wzdłuż wybrzeża RPA znajduje się około 3 tys. wraków statków, w tym kilka słynnych.

Stolice

Republika Południowej Afryki ma trzy stolice, przy czym każda spełnia odrębną funkcję: Pretoria (administracyjna), Kapsztad (legislacyjna) i Bloemfontein (sądownicza)..