Rosja

Zachwycająca Rosja

Rozciągająca się na Europę i Azję Rosja, której oficjalna nazwa obecnie to Federacja Rosyjska, jest zróżnicowanym geograficznie państwem, które wyróżnia się bogactwem kultury i przyrody. Jest to także największy na świecie kraj pod względem zajmowanego obszaru.   

Rosja to fascynujące miejsce. Nie tylko z uwagi na swoją ekscytującą i czasem burzliwą historię polityczną oraz społeczną (wystarczy wspomnieć niedawne porzucenie ustroju komunistycznego na rzecz republiki federalnej), ale także ze względu na tętniące życiem miasta wypełnione tradycją i kulturą oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy podkreślające piękno natury. Rozpocznijmy naszą podróż przez tę krainę, która niegdyś stała się inspiracją dla Tołstoja i Dostojewskiego oraz gdzie powstał współczesny balet i światowej klasy symfonie.

Moskwa

Wielu cudzoziemców dostrzega w kosmopolitycznej Moskwie, największym mieście Rosji, liczne wpływy zachodu. Odznacza się ona luksusowymi sklepami, oszałamiającymi krajobrazami miejskimi i słynnymi atrakcjami turystycznymi. Położone nad rzeką Moskwa miasto oferuje niezliczone atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Jest to także jedno z najdroższych miejsc na świecie.   

Na wygląd i atmosferę szczególny wpływ ma moskiewski Kreml, którego nazwa w języku rosyjskim oznacza twierdzę. Okazały kompleks budynków mieści się w samym sercu stolicy. Powstał w latach 1482–1495 i na przestrzeni wieków pełnił wiele ról, będąc m.in. rezydencją cara czy też miejscem urzędowania komunistycznych przywódców. Obecnie jest to oficjalna siedziba prezydenta Federacji Rosyjskiej.   

Piękno Bałtyku

Petersburg zawdzięcza swoją nazwę carowi Piotrowi Wielkiemu. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, a jego tożsamość zdaje się podlegać ciągłym zmianom. Tylko w XX wieku miało trzy nazwy: Petersburg (przed 1914 r. i po roku 1991), Piotrogród (1914–1924) oraz Leningrad (1924–1991).   

Dzisiejszy Petersburg to tętniące życiem, przyjazne do życia miejsce, które zamieszkuje 5,1 mln osób. Dzięki długiej liście parków i ogrodów (zarówno historycznych, jak i nowych) jest to najbardziej zazielenione miasto w Rosji. Warto wspomnieć także o Państwowym Muzeum Ermitażu, w którym znajduje się jedna z największych i najstarszych na świecie kolekcji dzieł sztuki i kultury.

Czy wiesz, że...? 
W Rosji znajdują się 23 miejsca z listy światowego dziedzictwa UNESCO, w tym Kreml i Plac Czerwony w Moskwie, historyczne centrum Petersburga i obszar Zachodniego Kaukazu.

Związki z zachodem: 
Odległość Rosji od Stanów Zjednoczonych w najbardziej zbliżonych punktach oddzielonych od siebie Cieśniną Beringa (lub mówiąc ściślej, stanem Alaska) wynosi zaledwie 85 km. Tysiące lat temu oba kontynenty były połączone ze sobą pomostem lądowym. Zanim w roku 1867 Stany Zjednoczony zakupiły obszar dzisiejszej Alaski, należał on do Rosji.

Najwyższy szczyt w Europie? 
Zakładając, że wysoka na 5642 metry góra Elbrus znajduje się w Europie, a nie w Azji, co od dawna pozostaje kwestią sporną, byłby to najwyższy szczyt w Europie, pokonując Mount Blanc (4810,45 m).

Wypad na wieś

Tysiące kilometrów kwadratowych wiejskiego krajobrazu stanowi kontrast dla tętniących życiem przestrzeni miejskich. Słynna kolej transsyberyjska łącząca Moskwę ze wschodem Rosji biegnie przez takie właśnie malownicze tereny. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Służy ona zarówno do przewozu osób, jak i towarów. Do wyboru są trzy trasy, z których najsłynniejsza liczy 9258 kilometrów. Rozciąga się od Moskwy aż do Władywostoku nad Morzem Japońskim, a jej pokonanie zajmuje 6 dni.  

Pozostałości wulkaniczne

W zachodniej części Kaukazu, blisko granicy rosyjsko-gruzińskiej, uwagę przykuwa przede wszystkim Elbrus. Ta imponująca góra, która z technicznego punktu widzenia jest uśpionym wulkanem, liczy 5642 metry wysokości, co sprawia, że jest dziesiątym spośród najwyższych szczytów na świecie. Każdego roku w lipcu i sierpniu alpiniści z całego świata przybywają tu licznie, aby zdobyć Elbrus. Wymaga to wieloletniego przeszkolenia i przygotowania. Wspinaczka zajmuje średnio około tygodnia.

Najgłębsze jezioro świata

Opisując Bajkał, posłużyć można się wieloma superlatywami. Jest to najgłębsze i najstarsze jezioro świata, a ponadto największy zbiornik wody słodkiej. Zdaniem wielu osób może poszczycić się także najczystszą wodą. Jezioro znajduje się na Syberii (centralna część Rosji) i usytuowane jest 445 metrów nad poziomem morza. Ze wszystkich stron otaczają je góry. Na jeziorze znajdują się 22 wyspy. Olchon, największa z nich, ma zdumiewającą długość 72 km i szerokość 21 km.   

Jezioro Bajkał nieodzownie związane jest z wyjątkowymi zjawiskami przyrodniczymi. Za przykład posłużyć może połyskująca w słońcu tafla, którą zaobserwować można, gdy woda jest całkowicie spokojna. Sposób, w jaki światło odbija się od powierzchni przypomina stopione szkło. Na jeziorze występują też przypływy i odpływy, aczkolwiek nie mają one tak gwałtownej postaci, jak w przypadku oceanów.

Wakacje w Rosji – możliwe dzięki NephroCare.

Jeżeli planujesz pobyt w zachodniej części Rosji, skontaktuj się bezpośrednio z centrum dializ. Z przyjemnością zajmiemy się Tobą i pomożemy Ci w zabiegu, niezależnie od tego, która placówka znajduje się najbliżej. Oderwij się od codziennego życia i znajdź czas, aby odkryć nowe, fascynujące miejsca.

Powiązane tematy

Stacje dializ w Rosja

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.