Rumunia

Rumunia – kraj pięknej przyrody i kultury!

Rumunia to kraj o bogatej kulturze i pięknie, który nadal jest jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic w Europie. Rumunia, z której pochodzi wielu znanych światowych wynalazców, artystów oraz w której znajduje się wiele rezerwatów przyrody, kryje mnóstwo skarbów czekających na odkrycie. Wybierzmy się tam razem i dowiedzmy się więcej o tym fascynującym kraju.

Lekcja geografii

Rumunia jest 12 co do wielkości krajem w Europie i graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Republiką Mołdowy. Rumunia graniczy również z Morzem Czarnym z pełnym plaż wybrzeżem o długości blisko 250 km. Kraj ten podzielony jest na obszary górskie, wzgórza i równiny.

Pasmo górskie Karpaty zajmuje jedną trzecią powierzchni kraju. Uprawia się tutaj wiele sportów na świeżym powietrzu, w tym narciarstwo, wspinaczkę i jazdę na rowerze. Druga co do wielkości rzeka w Europie, legendarny Dunaj, przepływa przez Rumunię i kończy swój bieg w Morzu Czarnym po przebyciu wędrówki przez osiem krajów. Delta Dunaju jest jednym z największych i cechującym się największą bioróżnorodnością terenem podmokłym na naszej planecie. Jest ona również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jej liczne jeziora i bagna zamieszkiwane są przez ponad 300 gatunków ptaków i 45 różnych gatunków ryb słodkowodnych. Raj dla miłośników przyrody z całego świata!

Mały Paryż

Mały Paryż to nazwa nadana Bukaresztowi w latach 90-tych XX wieku ze względu na jego reputację miasta modnego i słynącego ze wspaniałych budynków i światowego poziomu życia. Według rumuńskiej legendy Bukareszt został założony przez miejscowego pasterza o imieniu Bucur, co dosłownie oznacza „radość“. Lokalni mieszkańcy, uwielbiający jego piękną grę na piszczałce i smaczne wino, postanowili nazwać rozwijającego się miasta na jego cześć. Dziś stolica Rumunii i największe miasto w tym kraju jest wielką, tętniącą życiem metropolią.

Interesujące miejsca

Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się odwiedzić Rumunię lub chcesz polecić piękne zabytki tego kraju znajomym, oto niektóre z głównych atrakcji turystycznych jakie można tam znaleźć: Bukareszt oferujący wiele atrakcji zapalonym turystom. Najstarsza ulica, Aleja Zwycięstwa, została zbudowana w 1692 roku i znajduje się na niej Łuk Triumfalny upamiętniający żołnierzy powracających z I wojny światowej. Neoklasycystyczny pałac królewski był niegdyś siedzibą monarchii, a obecnie mieści się w nim Narodowe Muzeum Sztuki Rumunii.

Pozostaw Bukareszt i wybierz się w podróż przepiękną i zapierającą dech w piersiach autostradą Transfagarasan, łączącą region Muntenia z Transylwanią. Poznaj niektóre z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast i twierdz znajdujących się po drodze, w tym Zamek Bran, który stanowił inspirację dla stworzenia postaci Drakuli przez Brama Stokera. Aby zaznać uroków inspirującej przyrody, zatrzymaj się na chwilę i podziwiaj jedno z największych pasm górskich w Europie, Karpaty, które ma do zaoferowania nietknięte dzikie tereny, lodowce, jaskinie i rzadkie gatunki flory i fauny.

Światowej sławy wynalazcy

Rumunia jest kolebką wielu ważnych wynalazców, którzy na przestrzeni wieków na wiele sposobów wpłynęli na rozwój ludzkości. Profesor medycyny i psycholog, Nicolae Paulescu, odkrył insulinę potrzebną do leczenia cukrzycy, a rumuński fizyk i bakteriolog, Ioan Cantacuzino, wynalazł szczepionkę na cholerę. Traian Vuia był pionierem w światowym lotnictwie i wynalazcą pierwszego samolotu ze śmigłami. Następnym razem, kiedy będziesz podpisywać jakiś formularz lub dokument, warto pamiętać nazwisko Petrache Poenaru, twórcy pierwszego wiecznego pióra.

Znani artyści

Z perspektywy historycznej Rumuni mieli swój wkład w rozwój sztuki i w dalszym ciągu tworzą wybitne dzieła. Na przykład Constantin Brancusi jest jednym z największych rzeźbiarzy XX wieku. Wniósł on wniósł wybitny wkład w odnowę języka plastyki i wizji we współczesnej rzeźbie. Kompozytor, muzyk i dyrygent George Enescu jest uważany za najlepszego rumuńskiego muzyka wszech czasów.

Być może słuchaliście jego dwóch Rumuńskich Rapsodii lub dramatycznej muzycznej opery Edyp, która cieszyła się wielkim powodzeniem w teatrach operowych i teatrów na całym świecie. Następnym artystą jest Eugène Ionesco, protagonista Teatru Absurdu i autor wielu cenionych spektakli w tym Łysa śpiewaczka czy Król umiera.

NephroCare w Rumunii

Chcemy serdecznie powitać wszystkich, którzy chcą odwiedzić nasz kraj i zapewniać, że odkryjecie tu inspirujące miejsca, piękne widoki i bardzo miłych mieszkańców!

Powiązane tematy

Stacje dializ w Rumunii

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.