Słowenia

Zaskakująca Słowenia: od alpejskiej atmosfery po styl śródziemnomorski

Słowenia, której liczba ludności wynosi zaledwie 2 miliony, jest jednym z najmniejszych państw w Europie, ale także jednym z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych. Ta była republika jugosłowiańska graniczy z Austrią, Włochami, Węgrami i Chorwacją, tak więc znajduje się na pograniczu kultury germańskiej, łacińskiej, węgierskiej i słowiańskiej. Krajobraz tego kraju jest niezwykle zróżnicowany: Alpy, Morze Śródziemne, Nizina Panońska i Góry Dynarskie. A co takiego najbardziej przyciąga do Słowenii? Ze względu na swój niewielki rozmiar, cały kraj można zwiedzić w ciągu jednych wakacji.

Każdego roku Słowenię odwiedza ponad milion turystów, głównie z Austrii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych krajach byłej Jugosławii.

Ze względu na kosmopolityczny charakter mieszkańców tego kraju, niemal każdy Słoweniec mówi po angielsku. Narodową walutą jest euro. Lublana, stolica kraju, położona jest w samym centrum kraju, dzięki czemu można z niej dojechać do wszelkich zakątków Słowenii w ciągu zaledwie kilku godzin.

Urocza stolica

Lublana, będąca stolicą historycznego regionu Kraina, jest jedną z najmniejszych stolic europejskich. Z łatwością można ją zwiedzić w ciągu jednego dnia. Wiele z najpiękniejszych budynków miasta zostało zaprojektowanych przez architekta Jože Plečnik'a. Nadał on miastu nowoczesny wygląd, a także pracował przy budowie zamku w Pradze i budynków w Wiedniu i Belgradzie.

Centralnym punktem miasta jest Plac Prešerena. Jest to duży plac , nad którym góruje barokowy, franciszkański Kościół Zwiastowania, odnowiony w 2007 roku. Po południowej stronie placu Prešerena znajduje się słynny most Triple, stanowiący główną atrakcję turystyczną. Został on również zaprojektowany przez Plečnik'a. Te trzy bogato zdobione mosty dla pieszych leżące nad rzeką Ljubljanica łączą plac Prešerena ze Starym Miastem, znajdującym się po południowej stronie rzeki.

Oprócz wielu tradycyjnych restauracji, do lokalnych atrakcji można zaliczyć zamek w Lublanie, usytuowany na wzgórzu górującym nad miastem oraz uroczy, tętniący życiem główny plac targowy – obowiązkowy punkt na liście do zwiedzenia.

Jeziora i góry w północno-zachodnim regionie kraju

Po wyjechaniu z Lublany i skierowaniu się na północny zachód krajobraz szybko zmienia się na górzysty – w tej części kraju znajdują się Alpy Julijskie. Miejscowość Bled, stanowiąca główny cel wycieczek turystycznych do tego regionu, szczyci się przepiękną scenerią. Zamek w Bled, najstarszy średniowieczny zamek w Słowenii, usytuowany jest na wysokim urwisku, górując nad błękitnymi wodami jeziora Bled. Pośrodku jeziora znajduje się wyspa Bled (Blejski otok), jedyna naturalna wyspa w Słowenii. Na wyspie usytuowany jest XVII wieczny barokowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół na wyspie jest popularnym miejscem ślubów. W miejscowości Bled znajduje się wiele hoteli. Miasto słynie z gorących źródeł i kąpielisk, basenów, obiektów sportowych i oczywiście kasyna.

Niedaleko jeziora Bled znajduje się największe jezioro w Słowenii, jezioro Bohinj. Jezioro usytuowane jest na skraju głębokiej doliny i z trzech stron otoczone jest górami. Latem odbywają się tutaj festiwale muzyki i fajerwerków, natomiast dolina cieszy się popularnością wśród turystów z krajów sąsiednich. W głównych miastach północno-zachodniej Słowenii, Kranj i Škofja Loka, doskonale zachowały się zabytkowe obiekty, natomiast miasto uzdrowiskowe Kranjska Gora, leżące w samym sercu Alp Julijskich, cieszy się popularnością wśród narciarzy w zimie i turystów w okresie letnim. Miasto jest doskonałym punktem wypadowym na wędrówki do Parku Narodowego Triglav. W parku tym znajduje się góra Triglav, najwyższa góra w kraju.

W północno-zachodniej Słowenii znajduje się również Čedca, najwyższy wodospad w kraju o wysokości 130 metrów.

Klify, jaskinie i piękne wybrzeże

Jaskinia Postojna jest jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Ponad pięciokilometrowy system jaskiń otwarty jest dla zwiedzających, co czyni jaskinię Postojna najdłuższym na świecie, publicznie dostępnym systemem jaskiń, posiadającym nawet własną kolejkę elektryczną. Jaskinie mają swój własny ekosystem. Występują w nich endemiczne gatunki salamandry zamieszkujące wyłącznie południowo-wschodnią Europę. Jaskinie słyną również z ryby Olm zwanej „ludzką rybą” ze względu na jasny kolor skóry. Według lokalnej legendy salamandry były dziećmi smoków, ale w rzeczywistości ich najbliższymi krewnymi są szczeniaki mułowe z Ameryki Północnej. Ryba Olm, przystosowana do życia w ciemności, jest ślepa i pozbawiona pigmentu, ale ma za to doskonale rozwinięte zmysły węchu i słuchu. Jakakolwiek wizyta w regionie Postojna nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie zwiedzili pobliskich jaskiń Škocjan, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krótkie słoweńskie wybrzeże Adriatyku charakteryzuje się włoskim stylem. Faktycznie, miasto Triest nie jest zbyt daleko, a język włoski używany jest w całym regionie. Główne miasta przybrzeżne to Piran, Portorož i Koper, odznaczające się typowym, średniowiecznym, śródziemnomorskim stylem architektonicznym. W krajobrazie regionu Piran zachwycają zdumiewające klify Strunjan i rezerwat przyrody Strunjan. Przemieszczając się dalej w głąb lądu, główną atrakcją turystyczną w okolicy jest farma ogierów Lipica, gdzie hodowane są słynne białe konie lipicańskie należące do wiedeńskiej szkoły jeździeckiej. Goście mogą zwiedzać muzeum, przejechać się bryczką, wziąć udział w kursach jazdy i oglądać tresurę koni.

Wino i atmosfera Austro-Węgier

Większość północno-wschodniego obszaru Słowenii leży w historycznym regionie Styria, który z Austrią łączy wspólna historia. W regionie tym znajduje się drugie co do wielkości miasto w kraju, Maribor, położone jedynie godzinę drogi od austriackiego miasta Graz jadąc samochodem lub pociągiem. W pobliżu znajduje się również Ptuj, najstarsze miasto w Słowenii. Kierując się dalej na północny wschód, trafiamy na region Prekmurje. Znajduje się on przy granicy węgierskiej. Pod względem kulturowym region ten bardzo różni się od reszty kraju i ma bardziej węgierski charakter. W regionie Prekmurja, stanowiącej część Niziny Panońskiej, znajduje się wiele uzdrowisk i źródeł. Jest to także największy region rolniczy w Słowenii, w którym latem słoneczne wzgórza pokryte są winoroślą.

Mieszkańcy posługują się dialektem charakteryzującym się silnymi wpływami języka węgierskiego. Dla Słoweńców z pozostałej części kraju jest on bardzo trudny do zrozumienia.

Zamki, które warto odwiedzić w tej części kraju, to między innymi zamki Sobota i Grad.

Wzgórza i zamki

W południowo-wschodniej Słowenii możemy zachwycać się urokiem terenów wiejskich pokrytych lasami i winnicami. Tutaj zaczynają się Góry Dynarskie, które rozciągają się dalej na tereny sąsiedniej Chorwacji. Krajobraz idealnie sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym. W regionie znajduje się wiele zamków i miast uzdrowiskowych. W puszczy Kočevski Rog można wybrać się na zwiedzanie jaskiń. W regionie tym znajduje się jedyny w Słowenii zamek na wyspie, zamek Otočec, jak również malownicze zamki Žužemberk i Ribnica. Przebywając w tej części kraju można odbywać jednodniowe wycieczki do zabytkowych miast w Chorwacji, takich jak Zagrzeb, Sombor i Varaždin.

NephroCare w Słowenii

Fresenius Medical Care rozpoczął swoją działalność w Słowenii w 1992 roku. Jeśli planujesz wakacje w Słowenii skontaktuj się z Koordynatorem Dializ Wakacyjnych. Z przyjemnością zaplanujemy dla Ciebie wizyty w naszych stacjach dializ – w dowolnej części kraju!

Powiązane tematy

Stacje dializ na Słowenii

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.