Szwajcaria

Szwajcaria: niejednorodny klejnot

Z zewnątrz wygląda jak kraj z bogatą przyrodą zachęcającą do uprawiania sportu — usiany górami, jeziorami i pięknymi krajobrazami. Wewnątrz to jeden z najbogatszych krajów na świecie ze stabilną walutą i wysoko rozwiniętym nowoczesnym przemysłem.

Wielu odwiedzających Szwajcarię za największą atrakcję kraju uważa wieś. Latem szlaki i zapierające dech w piersiach widoki przyciągają rzesze piechurów. Szlaki, biegnące wśród łąk, wzdłuż dróg aż po wierzchołki gór, są odpowiednie dla każdego — niezależnie od wieku i kondycji sportowej. Zimą narciarze starają się jak najpełniej wykorzystać zadbane trasy narciarskie w poszukiwaniu śnieżnych przygód, podziwiając panoramę Alp i szczyty błyszczące w słońcu w drodze do doliny. Korzystają również z sieci szlaków narciarskich będących połączeniem luksusowego wypoczynku w skrzącym się śniegu, zdrowych ćwiczeń, świeżego powietrza i podwyższonego poziomu hormonów szczęścia.

Szwajcaria ma jednak także bardziej uprzemysłowioną stronę, która sąsiaduje z zachwycającą przyrodą. W wiejskiej scenerii osadzonych jest mnóstwo słynnych, malowniczych miast — od Bazylei nieopodal granicy z Niemcami po Genewę tuż przy francuskiej granicy; od Zurychu, finansowej stolicy kraju, po Berno, polityczną stolicę Szwajcarii.

Odwiedźmy stolicę

Szwajcaria nie ma stolicy — przynajmniej w sensie prawnym. Gdy w 1848 weszła w życie konstytucja federalna, ludzie nie mogli się zdecydować, czy Konfederacja Szwajcarska w ogóle potrzebuje stolicy, a jeśli tak, to które miasto powinno pełnić tę funkcję — Berno, Lucerna czy Zurych. Dlatego założyciele wypracowali kompromis. Berno miało zostać „federalną siedzibą” wszystkich ważnych władz państwowych. Rada Federalna składa się z siedmiu osób, które stanowią rząd federalny i pełnią rolę kolektywnej głowy państwa szwajcarskiego. Spotykają się w Pałacu Federalnym („Bundeshaus”) zbudowanym w 1852 r., zaraz po uchwaleniu konstytucji federalnej. Budynek o ciekawej architekturze jest dziś objęty ochroną konserwatorską. Warto również odwiedzić „Zytglogge”, piękną wieżę zegarową z okresu średniowiecza z zegarem astronomicznym, dzwonami z 1530 r. wybijającymi godziny i ruchomymi mechanicznymi figurkami.

Zurych jest znanym globalnym centrum bankowości i finansów; pełni rolę ekonomicznej stolicy kraju. Malownicze stare miasto Zurychu i Jezioro Zuryskie z zapierającą dech w piersiach panoramą Alp to dodatkowy aspekt strony ekonomicznej. Stare miasto zapełniają wiekowe budynki, w tym cztery kościoły, m.in. romańska katedra Grossmünster i jeszcze starszy Fraumünster z elegancką, smukłą wieżą i witrażami wykonanymi przez Marca Chagalla. Po przechadzce można odpocząć przy kawie lub innym gorącym napoju w Confiserie Sprüngli, znanej z pralinek i doskonałych wyrobów cukierniczych.

Pozostaje Lucerna. Nazwanie jej pominiętą stolicą byłoby nietaktem, wszak ma wiele do zaoferowania. W Lucernie znajduje się słynny kryty drewniany most Kapellbrücke z przysadzistą wieżą ciśnień. Most, popularna atrakcja turystyczna i symbol miasta, został zbudowany nad rzeką Reuss; kiedyś zdobiono go malunkami przedstawiającymi wydarzenia z historii Lucerny. Warto przejść się tym najstarszym krytym drewnianym mostem w Europie, podziwiając starówkę i znakomicie zachowaną średniowieczną architekturę miasta.

Na granicy

Nasz kolejny postój to Bazylea położona nad rzeką Ren w pobliżu granic francuskiej i niemieckiej. Miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny: znajdują się tu port lotniczy EuroAirport i „pierwsza na świecie międzynarodowa stacja kolejowa”. Miasto ma dwa symbole. Czerwony ratusz zbudowany z piaskowca w XVI w. robi wrażenie. Scenerię kształtuje również Katedra w Bazylei z dwiema wieżami: św. Jerzego i Marcina (Georgsturm i Martinsturm). Wielbiciele zwierząt i entuzjaści sztuki również znajdą coś dla siebie, ponieważ w Bazylei znajduje się ogród zoologiczny z największą liczbą okazów w Szwajcarii oraz wiele renomowanych galerii sztuki i muzeów zapewniających całodzienną rozrywkę.

Podróżując dalej na południe wzdłuż francuskiej granicy, docieramy do Genewy położonej w pobliżu widowiskowej Mont Blanc na południowym krańcu Jeziora Genewskiego. Szerokie lustro wody to doskonała sceneria dla efektownej fontanny Jet d’Eau. Słynna fontanna wyrzuca wodę na wysokość 140 m — można ją łatwo zauważyć z samolotu.

Wiejskie życie i zaawansowane technologie

Szwajcaria jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie o najwyższym poziomie zamożności w przeliczeniu na osobę dorosłą. Szwajcarskie zegarki i scyzoryki są symbolami jakości i statusu. Szwajcarzy najbardziej cenią punktualność, czystość, staranność i pilność. Symbole narodowe uczynili nawet z produktów pochodzących od ich krów. Ser szwajcarski jest ceniony i sprzedawany na całym świecie. Będąc w Szwajcarii, koniecznie należy skosztować także przepysznej mlecznej czekolady.

Nie da się przecenić wieloaspektowości Szwajcarii: zapierająca dech w piersiach sceneria i znakomite osiągnięcia techniczne mówią same za siebie.

Jeśli planujesz wakacje w Szwajcarii, zajrzyj do naszego ośrodka dializ w Münchenstein (niedaleko Bazylei), Lucernie i Zurychu.

Kontakt w Szwajcarii:Fresenius Medical Care (Schweiz) AG Tel.: 0041 41 619 50 50 E-mail: info.ch@fmc-ag.com Nasza witryna internetowa już wkrótce:  www.NephroCare.ch

Czy wiesz, że?

W Szwajcarii znajduje się ponad 1500 jezior. Zawsze znajdujesz się najwyżej 16 km od jakiegoś jeziora.

Najstarszy w Europie zegar dworcowy znajduje się w Aarau na zachód od Zurychu. Jego tarcza ma średnicę 9 metrów — to więcej niż londyński Big Ben.

W głębinach Jeziora Genewskiego spoczywa ponad 40 wraków i, co ciekawe, sześć wagonów kolejowych. Niektóre z tych wagonów zatonęły po zawaleniu się mostu, część z nich wpadła do wody po wykolejeniu się.