Węgry

Węgry – kraj wielu skarbów

Większość cudzoziemców kojarzy Węgry z Ferencem Puskás, (słynnym piłkarzem), pysznym gulaszem lub trawiastymi równinami Hortobágy (zwanymi „puszta”). Ale to małe państwo śródlądowe w Europie Środkowej oferuje wiele innych ciekawych skarbów!

W samym sercu Europy

Pod względem powierzchni Węgry są dość małym krajem. Odległość od centrum do granic kraju nigdy nie przekracza 300 km, tak więc nawet podczas krótkiego pobytu można zwiedzić wszystkie regiony kraju. Węgry to jeden z najstarszych krajów w Europie, który jest bezkonkurencyjny pod względem swojego krajobrazu, miast i ludzi.

Aby odkryć ogromne bogactwo Węgier wystarczy udać się w podróż do samego serca Europy – gdzie splendor Budapesztu spotyka się ze spokojną i romantyczną Wielką Niziną i regionem Hortobágy. Poznaj wiele starożytnych miast otoczonych murem, takich jak Sopron i Köszeg oraz porównaj ich niepowtarzalne piękno z XVI wiecznym tureckim bastionem Pécs lub arcydziełem Baroku, miastem Eger.

Nie dziwi więc, że na Węgrzech znajduje się osiem miejsc kwalifikujących się do Listy Światowego Dziedzictwa ze względu na swoją unikatową wartość, włączając do tej listy stolicę, Budapeszt. Wymieniane jako jedna z najpiękniejszych miast na świecie, Budapeszt i jego okolice oferują mnóstwo historii i zabytków, zwłaszcza na brzegach Dunaju. Druga najdłuższa rzeka w Europie dzieli miasto na dwie części i oferuje przepiękne malownicze widoki z górzystych regionach na północy.

W nazywanym "Perłą Dunaju" Budapeszcie znajduje się wiele wspaniałych muzeów, opera i zamek, największy na świecie system wód termalnych, trzeci największy w Europie budynek parlamentu i piękne chodniki wzdłuż Dunaju.Wiele atrakcji czeka na Twoją wizytę! Północno-wchodnia cześć Węgier nazywa się Eger-Tokaj. Ma wspólne granice ze Słowacją i produkuje znakomite wina, w tym słynnego „Bull’s blood“ " i Tokaji aszú.

Ulubionym miejscem wakacyjnym Węgrów jest Balaton, największe słodkowodne jezioro w Europie. Cięgnie się na prawie 80 kilometrów przez zachodnią części kraju, a jego średnia głębokość wynosi nie więcej niż 3 m. Oferuje więc doskonałe warunki na fantastyczny wypoczynek i korzystanie z takich atrakcji, jak:pływanie, windsurfing, żeglarstwo czy narty wodne. W zimie, zamrożona powierzchnia jeziora daje możliwość jazdy na łyżwach, żeglarstwa logowego łowienia ryb w przerębli.

Węgierskie przysmaki kuchni

Tradycyjne dania kuchni węgierskiej są bogate w wieprzowinę. Węgrzy stali się mistrzami wieprzowiny i nie mieli na to specjalnego wpływu. W ciągu 150 lat okupacji tureckiej, najeźdźca skonfiskował prawie wszystko, z wyjątkiem świń! Stosowane w węgierskiej kuchni przpyprawy i warzywa to: papryka, czosnek, cebula, pieprz czarny lub czerwony, ziemniaki i pomidory.

NephroCare na Węgrzech

Czy wiesz, że pierwsza centrum medyczne Fresenius Medical Care powstało w węgierskim mieście Sopron, a pierwsza stacja dializ została zbudowana od podstaw w północnej części miasta Esztergom? Na Węgrzech Fresenius Medical Care prowadzi kilkanaście własnych ośrodków dializ.

 

Powiązane tematy

Stacje dializ na Węgrzech

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.