Wielka Brytania

Największe atrakcje Wielkiej Brytanii

Dzięki wibrującej życiem mieszance ludzi, narodowości, krajobrazów i atrakcji turystycznych Wielka Brytania odznacza się przede wszystkim różnorodnością. Niektórzy narzekają na tutejszy klimat, inni natomiast udają się tu na wakacje z uwagi na łagodniejszą temperaturę. Odkryj wspólnie z nami najlepsze atrakcje Wielkiej Brytanii!

Wielka Brytania to podmiot polityczny złożony z czterech krajów: Anglii, Walii, Szkocji i Północnej Irlandii. Wyjątkowe połączenie podobieństw między ludźmi oraz ich różnorodności sprawia, że Wielka Brytania jest bogatym i fascynującym miejscem. W niniejszym numerze magazynu „NephroCare dla mnie” zdecydowaliśmy się poświęcić większość uwagi dwóm krajom: Anglii i Walii. Wiąże się to z faktem, że to właśnie tutaj znajduje się największa liczba stacji NephroCare w Wielkiej Brytanii.

 

Widoki i dźwięki Londynu

Zapytaj dowolną osobę o wymienienie jednego miasta w Wielkiej Brytanii, a z pewnością będzie to Londyn. Obecnie tę metropolię o bogatej przeszłości i pełnej energii teraźniejszości zamieszkuje ponad 8,6 mln osób. Ale czy wiesz, że to leżące nad Tamizą miasto jest domem królów i królowych Anglii już od ponad tysiąca lat? Przechadzając się wzdłuż wąskich, brukowanych uliczek Londynu turyści mogą podziwiać unikalne połączenie rzymskich ruin i nowoczesnych cudów architektury. Przedstawiamy 5 najlepszych atrakcji Londynu.

  • Tower of London: słynny zamek położony nad Tamizą, pełniący rozmaite funkcje w swej długiej historii. Był rezydencją królewską, więzieniem, zbrojownią i nie tylko. Obecnie obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Big Ben i Pałac Westminsterski: Wieża zegarowa na północnym krańcu budynku parlamentu stała się jednym z najsłynniejszych symboli Wielkiej Brytanii. Mało znana ciekawostka: nazwa „Big Ben” tak naprawdę odnosi się do dzwonu wewnątrz wieży, a nie zegara.
  • Tamiza: niezależnie od pogody w czasie wycieczki łodzią po rzece podziwiać ożna wiele atrakcji turystycznych miasta. Jeżeli któraś z nich szczególnie Cię zaciekawi, zawsze możesz wysiąść na jednym z przystanków.
  • Słynny dom towarowy: Harrods, ekskluzywny dom towarowy położony w dzielnicy Knightsbridge jest prawdziwą londyńską instytucją. Warto odwiedzić go, nawet jeżeli nie wybierasz się na zakupy.
  • London Eye: najwyższe w Europie koło obserwacyjne i jeden z najwyższych punktów widokowych w Londynie, dzięki któremu możesz podziwiać imponujący widok miasta.

Wspaniałe zielone przestrzenie: bogactwo angielskich parków narodowych

 

Osoby, które postanowią wydostać się z wielkiego i gwarnego Londynu, szybko odkryją, że angielska wieś i parki narodowe mają wiele do zaoferowania. Park Narodowy Lake District położony w północno-zachodniej Anglii odznacza się urozmaiconym krajobrazem i licznymi atrakcjami dla osób w każdym wieku, dzięki sielankowym jeziorom i górom. Wiele obszarów dostępnych jest także dla osób na wózkach inwalidzkich. W zależności od pory roku w okolicy odbywa się wiele rozmaitych wydarzeń i aktywności.

Kolejnym wartym odwiedzenia parkiem narodowym jest Yorkshire Dales. Obszar ten może pochwalić się bogatą historią, pięknem i charakterem. Znajdziemy tu starożytne kamienne wioski, tradycyjne pola uprawne, niesamowite wodospady i gęste lasy. Park Narodowy Peak District w środkowej Anglii to miejsce odznaczające się różnorodnością I wieloma kontrastami. Jeżeli wybierzesz się w te strony, koniecznie przygotuj obuwie turystyczne i wybierz się na przechadzkę w miejsce, gdzie strome doliny wypełnione kamieniem wapiennym łączą się z niezwykle wysokimi wrzosowiskami. Tutaj także znajduje się wiele nietrudnych szlaków dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich.

 

Piesze wędrówki w Walii

 

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii rozciąga się Walia. Oprócz 1562 km uderzająco pięknej linii brzegowej znajdziemy tu najwyższy szczyt Anglii i Walii, czyli Snowdon. Ma on wysokość 1085 metrów, a jego nazwa w języku walijskim, Yr Wyddfa, oznacza grobowiec. Szczyt ten położony jest w Parku Narodowym Snowdonia. Jest to największy park narodowy w kraju. Oferuje on wiele zapierających dech w piersiach widoków oraz zróżnicowaną faunę i florę.

Jeżeli w czasie spacerów uwielbiasz podziwiać wybrzeże, szlak turystyczny Wales Coast Path z pewnością przypadnie Ci do gustu. Rozpoczyna się on na północy kraju nieopodal miasta Chester i biegnie wzdłuż niemal całego wybrzeża. Niektóre jego części (np. między Prestatyn a Conwy) doskonale nadają się na krótkie spacery i są dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.

 

Wizyta w Szkocji i Północnej Irlandii

 

Wycieczka do Szkocji byłaby niekompletna bez zatrzymania się w Edynburgu. Już trzeci rok z rzędu dziennik „The Telegraph” okrzyknął go najpiękniejszym brytyjskim miastem. Wybierz się na nowo wyremontowane nabrzeże, przejdź się uliczkami wypełnionymi elementami rozmaitych kultur, a także zwiedź zamek edynburski, najpopularniejszą atrakcję turystyczną kraju. Jeśli dysponujesz kilkoma dodatkowymi dniami i chcesz zobaczyć spektakularne cuda natury, koniecznie wybierz się w górzysty region północnej Szkocji zwany Highlands.

Z Wielkiej Brytanii możesz też wybrać się promem do Północnej Irlandii i obejrzeć starówkę w Belfaście. Autobusy turystyczne typu wskocz-wyskocz to doskonałe rozwiązanie, aby za jednym zamachem zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne. Z Belfastu możesz wybrać się na północno-wschodnie wybrzeże i na własne oczy zobaczyć Groblę Olbrzyma. Pozostałości pradawnej erupcji wulkanicznej obejmują 40 tys. kolumn bazaltowych górujących nad wodą.

Teraz, gdy już zachęciliśmy Cię do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, skorzystaj z wyszukiwarki stacji dializ, która pomoże Ci zaplanować wakacje. Życzymy przyjemnej, zdrowej i bezpiecznej podróży do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania – ciekawostki

Najdłuższa nazwa

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to nazwa miasta położonego w Walii i jednocześnie najdłuższa nazwa miasta w Wielkiej Brytanii. Pełne znaczenie: kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia.

Widok na morze

niezależnie od tego, do której części Wielkiej Brytanii się udasz, nigdy nie oddalisz się od wybrzeża o więcej niż 120 km.

Miłośnicy piłki nożnej

Wielka Brytania to jedyne państwo na świecie, które ma cztery reprezentacje piłkarskie (jedna na każdy kraj).