Włochy

La dolce vita czyli włoski styl życia

Nawet jeśli nie pochodzisz z Włoch, możesz w pełni doświadczyć uroków tego kraju podczas wakacji. We Włoszech zlokalizowanych jest wiele stacji dializ NephroCare, przeprowadzających dializy wakacyjne.

Na mapie

Dzięki niezwykłemu zróżnicowaniu geograficznemu i obszarowi ponad 1185 kilometrów każdy znajdzie we Włoszech coś dla siebie: od alpejskich szczytów na północy przez wspaniałe wybrzeże na wschodzie, południu i zachodzie, aż po łagodne wzgórza i piękne, wiekowe winnice zdobiące pejzaż wielu miejsc położonych w środkowej części kraju. Przyjemny, śródziemnomorski klimat gwarantuje gorące, suche lata oraz chłodne i wilgotne zimy, choć pogoda może nieznacznie różnić się w zależności od regionu. Jeżeli nie masz sztywno wyznaczonych dat urlopu, najlepiej udać się do Włoch wiosną lub jesienią. Główne atrakcje turystyczne nie są wówczas tak licznie odwiedzane i można uniknąć letnich upałów, które w szczycie sezonu bywają nie do zniesienia.

Jeden kraj, wiele kultur

Włochy są tak zróżnicowane kulturowo, jak krajobraz i klimat tego kraju. Jeżeli chodzi o kulturę, mieszkańcy północnych Włoch mają więcej wspólnego z Austriakami i Bawarczykami niż ich rodacy mieszkający na południu. Słynne włoski powiedzenie głosi: „na każdy kościół w Rzymie przypada jeden bank w Mediolanie”. Jest to oczywiście uogólnienie, jednak wiele osób zgodzi się, że podziały kulturowe pomiędzy północą i południem kraju są wyraźne. Niemniej, każdy region kryje w sobie wyjątkowe skarby, które czekają na odkrycie.

Buon appetito czyli smacznego!

Włochy mają do zaoferowania dużo więcej niż tylko pizzę i dania z makaronu. Kuchnia jest zdecydowanie najsłynniejszym towarem eksportowym tego państwa. Jest ona pożywna, wyśmienita i pełna różnorodnych smaków. Przywiązanie do sezonowych, regionalnych składników i prostych przepisów jest istotą kuchni śródziemnomorskiej. Turyści często zastanawiają się, w czym tkwi sekret wyjątkowego, włoskiego jedzenia. Nie jest jednak tajemnicą, że kuchnia ta opiera się głównie na tradycyjnie uprawianych składnikach, spożywanych o właściwej porze roku. Nic więc dziwnego, że ruch społeczny tzw. „Slow Food” właśnie tutaj ma swoje korzenie.

Szczyty północnych Włoch

Gdy myślimy o Włoszech, w pierwszej kolejności zapewne nie przychodzą nam do głowy góry i jeziora. A jednak w północnej części kraju mają one istotny wpływ na życie codzienne. Każdej zimy rzesze turystów odwiedzają alpejskie stoki narciarskie. Natomiast gdy jest cieplej, piesi wędrowcy pokonują malownicze górskie szlaki lub relaksują się na brzegach jezior Como, Maggiore i Garda położonych w tej pięknej krainie. Do miast znajdujących się w północnej części kraju, które każdy powinien odwiedzić, zaliczyć należy Mediolan, światową stolicę mody, Weronę, w której rozgrywa się akcja szekspirowskiego arcydzieła „Romeo i Julia”, oraz niezwykle romantyczną Wenecję, usłaną kanałami i drogami wodnymi łączącymi w sumie 117 wysepek. Nie zdziw się, jeżeli częściej spotkasz się tu z daniami z ryżem niż przeróżne odmiany makaronu. Położona w północnej części kraju Lombardia słynie z kremowej potrawy z ryżu zwanej risotto.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Rzym trafnie nazywany jest wiecznym miastem. Stolica Włoch to tętniące życiem i barwne miejsce położone w wypełnionym historią regionie Lacjum. W odróżnieniu od miejsc takich jak Florencja, gdzie odwiedzający czują, że stale przebywają wśród turystów, w położonym nad rzeką Tiber Rzymie często spotykać będziemy rdzennych Rzymian. Do najciekawszych atrakcji miasta zaliczyć można Koloseum, gdzie niegdyś walczyli gladiatorzy, Panteon pełniący funkcję świątyni, w której czczono rzymskich bogów i którego historia sięga aż 2 roku p.n.e., oraz Watykan, siedzibę władz Kościoła Katolickiego i miejsce, gdzie znajduje się kolejne z wielkich dzieł Michała Anioła, tj. fresk zdobiący Kaplicę Sykstyńską.

Południowo-zachodnie wybrzeże

W regionie Kampania położonym na południe od Lacjum znajduje się wiele fascynujących miejsc i miejscowości. W Neapolu, trzecim spośród największych włoskich miast, zobaczyć można liczne starożytne ulice i zabytki. Nie można zapomnieć, że jest to też miejsce narodzin pizzy. Szukając wyjątkowej restauracji, warto pamiętać, że najsmaczniejszą, prawdziwą pizzę piecze się w piecu opalanym drewnem. Z Neapolu można łatwo dostać się do innych interesujących miejsc w regionie. Około 25 kilometrów na południowy wschód znajdują się Pompeje, natomiast wulkan Wezuwiusz, który wybuchając w 79 roku naszej ery, zniszczył to miasto, położony jest zaledwie 9 km na wschód. Jeżeli podróżujesz samochodem, warto wybrać się na południe, podziwiając skąpane w słońcu wybrzeże Amalfi.

Południowa część kraju

Położone najbardziej na południu regiony Włoch to Apulia (południowo-wschodnia część kraju) oraz Kalabria (część południowo-zachodnia). Te rzadziej odwiedzane przez turystów obszary mogą wprawić w zachwyt. Apulia od zawsze była regionem słynącym z rolnictwa. Znajdziemy tu zarówno urokliwe krajobrazy wypełnione sadami i gajami oliwnymi, jak i tradycyjne budynki mieszkalne z białego wapienia (wł. trullo). Wzdłuż okazałego wybrzeża o długości 840 km napotkamy poszarpane klify oraz dzikie, piaszczyste plaże. Obszary te nie są gęsto zaludnione. Warto zobaczyć też barokowe miasto Lecce. Jeżeli mielibyśmy opisać Kalabrię jednym słowem, z pewnością wybralibyśmy wyraz: „górzysta”. Zaledwie 10% powierzchni tej części kraju zajmują tereny płaskie. Większość terenu pokrywa pasmo górskie należące do Apeninów, które jest najważniejszym elementem regionu. Dawniej chroniło ono mieszkańców przed wrogimi atakami, ponieważ mogli oni z łatwością schować się w gęsto zalesionych górach. Obecnie znaczną część regionu pokrywają lasy państwowe, które są chronione przed zabudową. Z podobnymi problemami mierzy się wiele miejsc we Włoszech. W środkowej części Kalabrii często spotkać można opuncję – odświeżający owoc podobny do kaktusa – oraz oliwki, brzoskwinie i gruszki. Region ten wyróżniają także liczne plaże (zarówno piaszczyste, jak i kamieniste). Wśród miast, które warto odwiedzić, znajduje się Pizzo i Tropea. Jeżeli zdecydujesz się na podróż do Kalabrii, musisz spróbować pikantnej włoskiej kiełbasy o miękkiej konsystencji zwanej ’Nduja. Na zachód od Kalabrii leży Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej położenie sprawia, że przez długi czas przecinały się tu szlaki wiodące z Afryki i Europy. Wyspa może pochwalić się bogatą, zróżnicowaną historią oraz niezwykłą przyrodą. Wschodnią stronę wyspy zdobi Etna, największy w Europie czynny wulkan. Pełne kolorów Palermo znajdujące się tuż nad morzem odznacza się kopułami w stylu arabskim, licznymi ogrodami rozsianymi po mieście i targiem Vucciria. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, jeżeli planujesz udać się na północnozachodnią część wyspy. W niniejszym artykule zaprezentowaliśmy wyłącznie niektóre miejsca, kolory i aromaty, którymi można cieszyć się w pięknej Italii. Najlepiej będzie, jeżeli resztę odkryjesz już na własną rękę!

Planowanie dializ podczas wakacji

Przed wyruszeniem w podróż skontaktuj się z najbliższym centrum dializ NephroCare, aby poinformować placówkę, że chcesz podjąć w niej leczenie lub skontaktuj się z koordynatorem dializ wakacyjnych. We Włoszech znajduje się wiele stacji dializ NephroCare, ale ponieważ kraj ten zajmuje znaczną powierzchnię, zaplanuj wakacje w okolicy naszych ośrodków, aby zapewnić sobie zdrowy i bezpieczny pobyt. Stacje dializ NephroCare w Kampanii, Lacjum, Marchii, Molise, Lombardii, Apulii, Kalabrii i na Sycylii służy pomocą i opieką podczas korzystania z uroków Włoch.

Powiązane tematy

Stacje dializ w Włochy

Szczegółowe informacje na temat stosowanych metod leczniczych oraz godzin otwarcia stacji dializ NephroCare.