Seniorzy w sieci: jak technologia poprawia ich życie

Postęp technologiczny powoduje szybką zmianę wielu aspektów naszego życia i społeczeństwa. I to na lepsze! Dzięki Internetowi jesteśmy dobrze poinformowani i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej jest nam utrzymywać kontakty. Obecnie coraz większa liczba osób w wieku powyżej 65 lat korzysta z dobrodziejstw sieci. Dowiedz się, jak dołączyć do grona tzw. srebrnych serferów i co możesz dzięki temu zyskać.

Skąd czerpiesz najświeższe informacje? Gdzie szukasz informacji na temat miejsc na najbliższy urlop? Jak kontaktujesz się z rodziną i przyjaciółmi? W jaki sposób komunikujesz się pisemnie? Jak robisz zakupy, prowadzisz obsługę rachunku bankowego i kontaktujesz się z dostawcami usług? W przeszłości większość z nas odpowiedziałoby na te pytania w następujący sposób:

  • Śledzę doniesienia prasowe lub oglądam wiadomości w telewizji o wyznaczonej porze dnia.
  • Dzwonię do agenta biura podróży lub udaję się do biblioteki.
  • Kontaktuję się z bliskimi za pomocą telefonu stacjonarnego.
  • Gdy chcę skontaktować się z kimś pisemnie, piszę list i nadaję go na poczcie.
  • Robię zakupy w pobliskich sklepach, kwestie związane z bankowością załatwiam w lokalnej placówce, a z dostawcami usług kontaktuję się telefonicznie lub w osobiście, w ich biurze.

Upowszechnienie dostępu do Internetu sprawiło, że odpowiedzi na te pytania wyraźnie się zmieniły. Obecnie najświeższe doniesienia czerpie się z internetowych serwisów informacyjnych dostępnych za pośrednictwem komputera stacjonarnego lub laptopa. W sieci można też zarezerwować wakacje, dowiedzieć się więcej na temat planowanej podróży lub odbyć wideorozmowę. Każdego dnia poczta elektroniczna umożliwia milionom osób natychmiastowe wysyłanie wiadomości, bez konieczności czekania na listonosza. Zakupy w sieci, bankowość internetowa i wsparcie techniczne on-line Pozwalają wykonywać codzienne obowiązki, nie wychodząc z domu. Aplikacje, powszechnie nazywane „apkami”, umożliwiają bezpośredni dostęp do informacji lub funkcji dostępnych na inteligentnych urządzeniach.

Utrzymuj kontakty

Dzięki technologii przedstawiciele starszego pokolenia mogą spełniać się, utrzymując lepszy kontakt ze światem i z bliskimi. Aby uzyskać dostęp do sieci, wystarczy połączenie szerokopasmowe i komputer stacjonarny, laptop lub inteligentne urządzenie takie jak smartfon czy tablet. Wyobraź sobie, jak ekscytująca jest świadomość, że możesz wysłać wiadomość e-mail do krewnego lub przyjaciela przebywającego na drugim krańcu świata, a on otrzyma ją w kilka sekund po naciśnięciu przycisku. Wspaniałym sposobem utrzymywania kontaktu z dziećmi lub wnukami mieszkającymi za granicą lub na drugim końcu kraju są wideorozmowy. Możliwość zobaczenia twarzy i prowadzenia rozmowy w czasie rzeczywistym sprawia kolosalną różnicę!

Dzięki możliwości kontaktowania się z najbliższymi Internet zmniejsza poczucie samotności, które może pojawiać się z wiekiem. W sieci można też odnaleźć osoby z przeszłości, np. przyjaciół z dzieciństwa lub dawnych sąsiadów. Internet umożliwia nie tylko wskrzeszenie dawnych relacji, ale też ułatwia organizowanie spotkań czy zjazdów, ponieważ pozwala szybko i przy minimalnym wysiłku dotrzeć do wielu osób.

„Media społecznościowe” to uniwersalny termin opisujący witryny internetowe, w których to ludzie tworzą treści. W ten sposób zastępują przedsiębiorstwa lub agencje rządowe publikujące na swoich stronach informacje o produktach i usługach. Na platformach społecznościowych użytkownicy dzielą się zdjęciami, nagraniami wideo i wiadomościami z osobami należącymi do ich sieci, tj. osobami, z którymi pozostają w kontakcie przez Internet. Jeśli Twoi znajomi lub członkowie rodziny wykorzystują media społecznościowe do dzielenia się informacjami, pomyśl o założeniu darmowego konta i dołączeniu do nich.

1, 2, 3 – do sieci!

Czy interesuje Cię odkrywanie Internetu? Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć tę przygodę.

1 Zaopatrz się w urządzenie umożliwiające dostęp do Internetu, np. komputer stacjonarny, laptop lub smartfon. Wybierz urządzenie przyjazne dla seniorów. Powinno mieć jasny wyświetlacz, duże ikony i proste, łatwe w obsłudze funkcje. Ponadto upewnij się, że ustawiono duży rozmiar czcionek. Wbudowana kamera ułatwia prowadzenie wideorozmów. Znajdziesz ją w większości urządzeń nowej generacji.

2 Znajdź połączenie z Internetem. Aby spokojnie serfować po sieci, wyszukiwać informacje lub grać w gry, potrzebna będzie stabilna łączność z Internetem. Do prowadzenia wideorozmów zalecana jest szybka sieć szerokopasmowa. Jeżeli nie masz dostępu do Internetu, możesz go wykupić u jednego z lokalnych dostawców. Dzieci, wnuczkowie lub sąsiedzi, którzy często korzystają z Internetu i są zaznajomieni z technologią, w razie potrzeby będą służyć pomocą. Możesz też spytać znajomego lub sąsiada, czy możesz u niego skorzystać z Internetu. Inna możliwość: odwiedź kawiarnię, która oferuje darmową łączność Wi-Fi.

3 Udanego serfowania! Teraz, gdy dysponujesz już odpowiednim urządzeniem i połączeniem, możesz rozpocząć przeglądanie witryn internetowych. Jeżeli korzystanie z sieci jest dla Ciebie zupełną nowością, pomyśl o zapisaniu się na kurs w miejscowym domu kultury lub ośrodku dla seniorów. Możesz też poprosić bliską osobę o pomoc.

Wyrusz w podróż

Internet oferuje mnóstwo miejsc do odkrycia. Przykładowo na stronie www.nephrocare.pl można znaleźć wiele pożytecznych informacji na temat radzenia sobie i życia z chorobą nerek. Od wyśmienitych, przyjaznych dla nerek przepisów przez inspirujące historie pacjentów, aż po codzienne porady dotyczącego zdrowego stylu życia.

Pozostaje nam życzyć udanego serfowania!

www.NephroCare.pl!