Tworzenie grupy wsparcia

Życie z chorobą nerek oznacza nie tylko konieczność radzenia sobie z fizycznymi objawami choroby, ale również z wynikającymi z tego powodu skutkami emocjonalnymi. Poddawanie się regularnej terapii oznacza bardziej usystematyzowany harmonogram tygodnia. Czasami potrzebne jest wsparcie ze strony opiekunów lub osób bliskich. Dostosowanie się do terapii i jej skutków ubocznych może wiązać się z niedogodnościami, gdyż przestrzeganie zaleceń związanych z zabiegami dializ wymaga czasu oraz może prowadzić do napięć.

Istnieje wiele sposobów na oderwanie się od problemów i przywrócenie sobie wewnętrznej równowagi. Można zająć się jakimś hobby, zwrócić się o pomoc do specjalistów lub przyłączyć się do organizacji skupiającej pacjentów.

Rodzina i bliscy przyjaciele – niezbędny element

Zaangażowanie rodziny i przyjaciół do własnego programu leczenia może w ogromnym stopniu pomóc w uporaniu się z problemami wynikającymi z przewlekłej choroby, poprawić jakość życia, a nawet polepszyć stan zdrowia! Nie obawiaj się poprosić o pomoc, kiedy jest Ci ciężko.

Bliscy mogą pomóc uczynić z domu wygodne i zdrowe miejsce do życia oraz zapewnić wsparcie emocjonalne. Mogą również pomóc w dostosowaniu się do nowego stylu życia oraz w przestrzeganiu diety i planu leczenia. Wszystkie te czynniki mają pozytywny wpływ na spowolnienie postępów choroby. Osoby żyjące samotnie mogą stworzyć sobie „rodzinę” włączając do kręgu bliskich osób przyjaciół, sąsiadów, wolontariuszy, a może nawet zwierzę domowe. Jeśli należysz lub czujesz potrzebę przynależności do wspólnoty duchowej, warto porozmawiać z osobami należącymi do tego kręgu.

Poszukiwanie ulubionych zajęć

Udział w zajęciach grupowych to kolejny klucz do zapewnienia sobie zdrowia fizycznego i psychicznego. Niezależnie od tego, czy chesz być wolontariuszem, śpiewać w chórze, chodzić na siłownię czy uczestniczyć w wydarzeniach religijnych, zaangażowanie się w tego typu aktywność pomoże Ci poczuć się lepiej i znaleźć nowych przyjaciół. Wybór rodzaju aktywności zależy od Ciebie! Członkowie rodziny powinni również realizować własne cele i dążenia, nawet jeśli nie zawsze można do nich dołączyć.

Rozmowa z osobami znającymi temat

Niezależnie od tego, czy chodzi o radzenie sobie z problemami emocjonalnymi, poszukiwanie informacji czy też, co jest nie mniej istotne, kwestie związane z dietą do własnej grupy wsparcia zawsze warto włączyć specjalistów. Terapeuci, psychologowie i pracownicy socjalni posiadają doświadczenie w niesieniu pomocy ludziom, którzy muszą radzić sobie z wyzwaniami jakie wiążą się z przewlekłą chorobą. Lokalna grupa wsparcia dla pacjentów z chorobami nerek może służyć poradami. Natomiast dietetycy mogą pomóc Ci odkryć nowe metody, składniki i przepisy, które sprawią, że Twoje posiłki będą smaczne i zdrowe.

Tutaj możesz zapoznać się z różnymi pomysłami i sugestiami:

Dobre potrawy

Biblioteka przepisów

Organizacje zrzeszające pacjentów

Istnieje wiele organizacji, które mają na celu udzielanie pomocy osobom i rodzinom w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z chorobą nerek. Poproś swojego lekarza, psychologa lub pracownika socjalnego o informacje na temat organizacji działających w Twojej okolicy. Dostępnych jest również wiele dobrych książek i stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu.

Walka z chorobą nerek może być wyzwaniem, ale nie trzeba podejmować jej samotnie. Rodzina i przyjaciele gotowi są udzielić pomocy. Stacje dializ i grupy wsparcia również dysponują zasobami, które pomogą pacjentom na drodze ku „nowej normalności”.

Pierwszy krok, czyli prośba o pomoc, jest często najtrudniejszy.Ale jak w przypadku większości rzeczy, praktyka sprawia, że wszystko staje się łatwiejsze!