Utrzymanie kondycji podczas dializoterapii

Wielu pacjentów korzystających z dializ pyta o równowagę między aktywnością fizyczną a zabiegami. Nasi współpracownicy ze stacji NephroCare z pięknego miasta Coimbra, w którym mieści się najstarszy uniwersytet w Portugalii, byli ciekawi, jak aktywność fizyczna wpływa na pacjentów leczonych w ich placówce. W związku z tym zdecydowali się przeprowadzić wewnętrzny projekt. Wyniki były jednoznaczne: pacjenci uczestniczący w programie ćwiczeń mieli więcej energii, a ich ogólne samopoczucie uległo poprawie.

Początki

W 2014 r. pielęgniarz Pedro Martins pisał pracę magisterską na temat pielęgniarstwa rehabilitacyjnego. W pewnym momencie uświadomił sobie, że osoby leczone hemodializami przez dużą część dnia pozostają unieruchomione. Wpadł na pomysł, że połączenie ćwiczeń fizycznych z hemodializami byłoby dla pacjentów korzystne.

– Podobne programy istnieją w innych krajach jako dodatek do dializ i są prowadzone poza stacjami. My natomiast postanowiliśmy uwzględnić aktywność w leczeniu dializacyjnym, aby nie obciążać harmonogramu pacjentów – mówi Pedro Martins. – W ten sposób mogą uniknąć dodatkowych wizyt w placówce i zoptymalizować czas, jaki w nich spędzają. Po wprowadzeniu drobnych poprawek innowacyjny program ćwiczeń stworzony przez Pedra Martinsa udostępniono 40 pacjentom ze stacji dializ NephroCare Coimbra.

W ramach przeprowadzonych badań zmierzono wpływ ćwiczeń na pacjentów hemodializowanych. Wyniki pokazały, że dzięki ćwiczeniom poprawie uległy: 

  • łatwość poruszania się i chodzenia,
  • skład ciała,
  • poziom energii,
  • ogólne samopoczucie.

Wymogi uczestnictwa

Bezpieczeństwo osób podejmujących się programu ćwiczeń ma priorytetowe znaczenie. Wszyscy pacjenci hemodializowani, którzy chcieli uczestniczyć w programie, musieli najpierw zostać przebadani przez lekarza zgodnie z zaleceniami nefrologa. Uwzględniało to badanie EKG, USG serca i przegląd dotychczasowego wywiadu medycznego. W niektórych przypadkach uczestnictwo w programie mogło nie być wskazane. Oatateczną decyzję w tej sprawie podejmował nefrolog.

Dlaczego warto uprawiać sport podczas hemodializ?

Charakter leczenia hemodializami sprawia, że pacjenci sporo czasu spędzają poza domem. Zazwyczaj udają się do stacji dializ trzy razy w tygodniu na zabiegi trwające co najmniej cztery godziny. Doliczyć należy także podróż do stacji i oczekiwanie. Czas przeznaczany przez pacjentów na leczenie może wpływać na życie osobiste i zawodowe, samoocenę czy poczucie niezależności.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że pacjenci stają się mniej aktywni, co prowadzi do swego rodzaju zapętlenia: brak aktywności przyczynia się do przemęczenia, które jeszcze bardziej zmniejsza poziom aktywności. Tłumaczy to, dlaczego nierezygnowanie ze sportu podczas leczenia hemodializami jest tak ważne. A skoro pacjenci i tak spędzają sporą część tygodnia w stacji, połączenie leczenia z ćwiczeniami wydaje się doskonałym pomysłem.

Spojrzenie w przyszłość

W ostatecznym rozrachunku przeczucie Pedra Martinsa dotyczące aktywności fizycznej podczas hemodializ sprawdziło się. Dzięki jego inicjatywie i otwartości stacji NephroCare Coimbra na badanie zyskaliśmy pewność, że utrzymanie aktywności przynosi rozmaite korzyści osobom hemodializowanym. A ponieważ program okazał się sukcesem, od teraz będzie oferowany także w innych placówkach NephroCare w Portugalii.

Nawet jeśli program nie jest dostępny w Twojej stacji, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub zespołem NephroCare, czy i Ty możesz uwzględnić aktywność fizyczną w życiu codziennym.

Mamy nadzieję, że pozostaniecie aktywni – na zdrowie!

„Od rozpoczęcia programu moje codziennie życie się polepszyło”

,Maria do Céu Sacadura, pacjentka hemodializowana w stacji NephroCare Coimbra

„Od zawsze pragnęłam nowych doświadczeń. Gdy tylko zaproponowano mi dołączenie do programu, od razu się zgodziłam. Pomyślałam, że będzie to dla mnie korzystne. Zaczęłam ćwiczyć „rowerki” z obciążnikami na kostkach. Spodobało mi się to tak bardzo, że zastanawiam się nawet nad kupieniem takich obciążników do domu.

Czuję się dużo lepiej. Dawniej brakowało mi energii i czułam się bardzo zmęczona, zwłaszcza po zabiegu. Teraz czasem nawet wracam do domu pieszo. Mogę spacerować przez pół godziny i nie odczuwam żadnych trudności. Oprócz tego czas w stacji dializ mija szybciej, ponieważ ćwiczenia odwracają moją uwagę”, mówi Maria do Céu Sacadura.