Zwierzęta domowe a zdrowie

Wierni towarzysze: zwierzęta domowe a zdrowie

Dbanie o zwierzę, zabawa, spacery lub po prostu przytulanie się po długim dniu – właściciele zwierząt domowych od zawsze pielęgnowali radosne chwile spędzane na co dzień ze swoimi zwierzakami. Jednak jak pokazują badania, właściciele zwierząt domowych zyskują także dodatkowe korzyści: od zmniejszenia ryzyka depresji i obniżenia ciśnienia krwi do szybszego powrotu do zdrowia po zawale serca. Futrzaki mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia, niezależnie od wieku.   

Dlaczego zwierzęta domowe mają na nas dobry wpływ

Nie ma wątpliwości, że posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zapewnianie pokarmu i schronienia, rutynowe wizyty u weterynarza i leczenie to tylko niektóre z zadań, na które ich właściciele muszą znaleźć czas. Wiele zwierzaków wymaga też codziennej uwagi. Może wiązać się to z wyprowadzaniem psa na spacer czy też głaskaniem kota za uszami. Ma to jednak liczne korzyści. Odpowiedzialność, która spada np. na właściciela psa, tj. karmienie, spacery, wyprowadzanie i dbanie o sierść sprawia, że jesteśmy lepiej zorganizowani i wypracowujemy codzienne nawyki. Przyzwyczajenia te mogą przyczynić się do obniżenia poziomu stresu, a w efekcie do zmniejszenia ciśnienia krwi. Ale to nie wszystko. Głaskanie psa czy kota lub aktywność podczas zabawy ze zwierzakiem na świeżym powietrzu także ogranicza stres. Zwierzęta skutecznie uspokajają nas, obdarzają bezwarunkową miłością i przywiązaniem. Wszystko to dodatkowo pozwala nam się zrelaksować. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających samotnie lub które spędzają same znaczną część dnia, gdy np. mąż, żona lub współlokator jest w pracy. Możliwość odezwania się, interakcji i dbania o psa czy kota zapewnia towarzystwo przez cały czas. Zwierzęta domowe mogą złagodzić poczucie osamotnienia, którego doświadczają osoby w przytoczonych wyżej sytuacjach. W jaki sposób? Futrzaki zmuszają ich do odpowiedzialności i nadania swojemu życiu poczucia sensu i celu. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że więź, jaka tworzy się pomiędzy właścicielem a zwierzakiem, może być tak samo zażyła jak związek pomiędzy dwojgiem ludzi. Badania wykazały, że właściciele zwierząt domowych rzadziej borykają się z depresją. Jedną z przyczyn może być zwiększona aktywność fizyczna. Gdy nasz czworonożny przyjaciel chce wyjść na spacer lub pobawić się z nami na świeżym powietrzu, nie możemy mu odmówić. Oprócz pozytywnego wpływu na kondycję, aktywność pobudza też wytwarzanie przez organizm poprawiających nastrój hormonów takich jak serotonina i dopamina. Sprawiają one, że odczuwamy spokój i odprężenie.

Korzyści dla serca

Badania wykazały, że właściciele zwierząt domowych mają zdrowszy układ sercowo-naczyniowy z racji niższego ciśnienia krwi (o czym wspomnieliśmy wcześniej) oraz obniżonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka zawału serca. Można więc przyjąć, że zwierzęta domowe pomagają zachować zdrowe i wytrzymałe serce. Nawet osoby po zawale odczuwają pozytywne skutki posiadania psa czy kota. Według badań właściciele zwierząt domowych, którzy przeszli atak serca, szybciej dochodzą do siebie. Prawdopodobnie dzieje się tak z uwagi na fakt, że futrzaki pomagają im się zrelaksować.

Skuteczne przełamywanie lodów

Zwierzęta domowe pomagają pozbyć się uczucia izolacji i samotności. Ponadto zwiększają pewność siebie, pomagając rozwijać kontakty międzyludzkie i nawiązywać relacje z innymi. Gdy wyprowadzasz psa lub kota na spacer, Twój czteronogi przyjaciel pomoże Ci przełamać lody w rozmowie niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdziesz. Ludzie na ulicy mogą zatrzymać się, aby pogłaskać Twojego zwierzaka. Dzięki temu może być Ci łatwiej nawiązać niezobowiązującą wymianę zdań bądź interesującą rozmowę. Z czasem możesz zacząć spotykać te same osoby. Kto wie, być może zaprzyjaźnisz się z niektórymi z nich. W przypadku właścicieli psów, ludzi o podobnych upodobaniach najłatwiej jest spotkać w parkach czy znanych miejscach spacerowych. Podobnie jak rodzice na placu zabaw rozmawiają ze sobą na temat swoich dzieci, z łatwością możesz podyskutować z innymi właścicielami psów na temat ich pupili: rasy, imienia, wieku, ulubionych miejsc do spacerów itp. Kluby i kursy tresury zwierząt także są doskonałą okazją do poznawania ludzi, a jednocześnie pozwolą Ci nauczyć czworonoga kilku ciekawych sztuczek.

Towarzysz dla osób w każdym wieku

Posiadanie zwierzaka sprawi dziecku lub nastolatkowi ogromną przyjemność, a jednocześnie już od najmłodszych lat uczy odpowiedzialności. Z pomocą osoby dorosłej młodsze dzieci mogą pomagać w karmieniu, sprzątaniu po posiłku, myciu i dbaniu o zwierzę. Starsze dzieci, w wieku około 10 lat lub starsze mogą samodzielnie wykonywać wiele obowiązków. Pomimo to podczas karmienia psa powinna być obecna osoba dorosła, aby upewnić się, że zwierzak nie ugryzie naszej pociechy. Jeżeli posiadanie zwierzęcia domowego nie wchodzi w rachubę z racji alergii, ograniczonej przestrzeni itp., doskonałą alternatywą mogą być zajęcia ze zwierzętami poza domem, np. jazda konna. Dziecko może pomagać w czyszczeniu zwierzęcia, a. \samo jeździectwo ma wiele korzyści terapeutycznych. Obcowanie ze zwierzętami domowymi może także wspomóc rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. Dbanie o zwierzę uczy najmłodszych, jak troszczyć się o innych i być dla nich dobrym. To cechy przydatne przez całe życie, a ich wypracowanie w młodym wieku może nie być łatwe.

Wybór zwierzęcia domowego

Dla wielu osób oczywistym wyborem jest pies lub kot. Ale jeśli nie jesteś miłośnikiem czworonogów, być może warto skorzystać z innej możliwości? Wybierz zwierzę domowe najlepiej odpowiadające Twojej sytuacji, które każdego dnia dostarczać Ci będzie mnóstwo radości. Może to być chomik, ptak, a nawet rybka. Jeżeli wybór sprawia Ci trudności, spróbuj zasięgnąć informacji na temat poszczególnych rodzajów zwierząt domowych oraz obowiązków i czasu, jaki należy im poświęcać. Porozmawiaj z pracownikiem sklepu zoologicznego, poszukaj informacji w Internecie lub specjalistycznych poradnikach. Inni właściciele zwierząt domowych także mogą służyć radą. Porozmawiaj z nimi na temat ich pupili.