Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia i dializa: Co trzeba wiedzieć, aby zachować zdrowie

Jak już wiesz, wielu pacjentów poddawanych dializie cierpi na różne choroby układu krążenia. Dobra wiadomość jest taka: dzięki odpowiedniej opiece i zastosowaniu środków ochronnych istnieje zawsze możliwość aktywnego spowolnienia rozwoju choroby układu krążenia i poprawy rokowań lub zmniejszenia ryzyka jej dalszych postępów.

Rola układu krążenia

Współpracujące ze sobą serce, żyły, tętnice i naczynia włosowate określane są jako układ krążenia. Główne zadanie jakie spełnia ten układ jest kluczowe dla utrzymania nas przy życiu: umożliwia on transport krwi z serca do płuc oraz do reszty organizmu zaopatrując go w tlen. W przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia, organizm nie jest w stanie realizować tych istotnych zadań na wymaganym poziomie.

Choroby układu krążenia – spojrzenie na problem z bliska

Określenie „choroba układu krążenia” jest w rzeczywistości określeniem błędnym: nie oznacza ono jednej choroby, ale jest pojęciem stosowanym na wiele chorób, w tym nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca i udar. Niektóre z tych stanów chorobowych występują częściej niż pozostałe. Choroba układu krążenia może być przyczyną zatrzymania prawidłowej funkcji serca, polegającej na wydajnym pompowaniu krwi do organizmu, nieprawidłowego funkcjonowania zastawek lub zwężenia czy stwardnienia tętnic. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych mogą być również niektóre związki toksyczne lub bakterie.

Dlaczego pacjenci poddawani dializie narażeni są na ryzyko?

Przewlekła choroba nerek stanowi czynnik podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Z tego względu ważne jest zadbanie o własny stan zdrowia, przestrzeganie terminów wizyt lekarskich i stosowanie się do zaleceń lekarza. Jednym z powodów podwyższonego ryzyka jest fakt, że niekontrolowana cukrzyca i wysokie ciśnienie, które mogą być przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych, są dwiema głównymi przyczynami przewlekłej choroby nerek. Ogólnie rzecz biorąc, uszkodzenie nerek może być również przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, które stanowi czynnik ryzyka w przypadku chorób układu krążenia. Do innych częstych powikłań związanych z przewlekłą chorobą nerek, które również mogą przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia, należą wysoki poziom homocysteiny oraz zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforanowej i niedokrwistość. Te stany chorobowe często towarzyszą chorobie nerek i dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent przestrzegał planu leczenia opracowanego przez lekarza.

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie lub nadciśnienie, często określa się mianem „cichego zabójcy”. Nadanie takiego przydomku wynika z faktu, że wiele osób cierpi na wysokie ciśnienie nie doświadczając jednocześnie żadnych objawów. Podczas pomiaru ciśnienia krwi odczytywane są dwie liczby.Ciśnienie skurczowe, którego wartość podaje pierwsza liczba, oznacza poziom ciśnienie podczas pracy serca, natomiast ciśnienie rozkurczowe, czyli druga liczba, odnosi się do poziomu ciśnienia podczas fazy spoczynku serca. U osób cierpiących na nadciśnienie krew tłoczona jest przez naczynia krwionośne z nadmierną siłą. W miarę upływu czasu powoduje to uszkodzenie naczyń krwionośnych zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. Twój lekarz regularnie dokonuje pomiaru Twojego ciśnienia, aby zadbać o jego utrzymywanie się w normalnym zakresie, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań.

Miażdżyca, choroba wieńcowa i udar

Mówiąc potocznie, miażdżyca to stwardnienie tętnic, czyli naczyń krwionośnych rozprowadzających krew od serca do reszty organizmu. Złogi tłuszczowe, nazywane płytkami oraz osady mineralne powodują stwardnienie tętnic, co zmniejsza ilość krwi płynącej do serca. W przypadku niedoboru krwi dopływającej do serca pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej, może też dojść do zawału serca. Stwardnienie tętnic jest również główną przyczyną choroby wieńcowej, określającej wszelkie stany chorobowe, w których dochodzi do zablokowania lub zwężenia powodującego zmniejszenie przepływu krwi do serca. Gdy do mózgu nie dociera odpowiednia ilość tlenu lub dochodzi do pęknięcia naczynia krwionośnego, może dojść do udaru wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej.

Co jest przyczyną chorób układu krążenia?

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, istnieje wiele przyczyn chorób układu krążenia zróżnicowanych w zależności od osoby. Do powszechnych czynników ryzyka zaliczamy nieodpowiednią dietę, otyłość, palenie tytoniu, stres i nieaktywny tryb życia. Dlatego wybór zdrowego trybu życia ma tak istotne znaczenie. Do ogólnych zaleceń, jakich lekarz może udzielić pacjentowi w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, należy: spożywanie dobrze zbilansowanej diety o niskiej zawartości sodu, zmniejszenie masy ciała, zaprzestanie palenia, większa aktywność fizyczna i lepsze radzenie sobie ze stresem. Początkowo, wprowadzenie tych zmian do swojego stylu życia może wydawać się niemałym wyzwaniem, ale dzięki nim można zapewnić sobie dobry stan układu krążenia, zdrowie nerek, ogólnie dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Leczenie dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek

Jak wspomnieliśmy powyżej, za regularne kontrolowanie pacjenta pod względem symptomów choroby układu krążenia odpowiada nefrolog. Jego działania obejmują między innymi: pomiar ciśnienia tętniczego oraz pobieranie próbek krwi do badań w kierunku anemii. W przypadku istnienia właściwych wskazań, lekarz opracuje osobisty plan leczenia, obejmujący farmakoterapię w celu obniżenia ciśnienia tętniczego albo poziomu cholesterolu we krwi. Ocenie i ewentualnemu leczeniu poddane zostaną również inne czynniki podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia. W przypadku współistniejącej cukrzycy, stałe kontrolowanie poziomu glukozy we krwi stanowi podstawowe postępowanie w celu ochrony układu układu krążenia i nerek.

Ze względu na to, że codziennie spożywane produkty żywnościowe mają bezpośredni wpływ na objawy chorób układu krążenia, nefrolog opiekujący się pacjentem przeprowadzi również konsultacje z dietetykiem specjalizującym się w pracy z pacjentami z chorobą nerek. Wspólnie opracowana zostanie smaczna i pożywna dieta, dzięki której pacjent poczuje się lepiej i zachowa najwyższy możliwy poziom stanu zdrowia. Należy pamiętać, przestrzeganie zaleceń lekarzy i dietetyków oraz prawidłowe dbanie o własny stan zdrowia to najważniejsze działania na rzecz dobrego życia podczas dializoterapii i leczenia chorób układu krążenia. Dzięki takiemu postępowaniu masz szansę poprawić swoje wyniki oraz podwyższyć poziom ogólnej jakości życia.

Dializa a choroby układu krążenia

Oprócz zmiany stylu życia, przyjmowania leków i przestrzegania diety, wykazano, że w ograniczeniu niektórych powikłań związanych z chorobami układu krążenie pomagają również niektóre rodzaje dializ, jak na przykład dializa High-Flux (dializa wysokoprzepływowa) lub HighVolumeHDF® w skojarzeniu z płynoterapią. Firma Fresenius Medical Care dokłada wszelkich starań, aby umożliwić wszystkim pacjentom korzystanie z odpowiednich metod dializoterapeutycznych, umożliwiających spowolnienie rozwoju i progresji chorób. Podczas kolejnej wizyty u nefrologa, omów z lekarzem wszelkie problemy związane z Twoją osobistą sytuacją.