Pielęgnacja centralnego cewnika żylnego

Centralny cewnik żylny

Obecnie centralny cewnik żylny, który jest specjalnym rodzajem cewnika dożylnego (rurki), jest nieodzownym elementem wyposażenia stacji dializ. Niektórzy pacjenci rozpoczynają hemodializę bez stałego dostępu naczyniowego – korzystają oni wtedy najczęściej centralnego cewnika żylnego (CVC).

Dlaczego potrzebny Ci jest centralny cewnik żylny?

Jeśli naczynia krwionośne pacjenta są uszkodzone lub bardzo delikatne, utworzenie przetoki nie jest możliwe. Ze względu na łatwość uzyskania dostępu naczyniowego, centralne cewniki żylne wykorzystywane są również do leczenia w nagłych wypadkach. Jeśli centralny cewnik żylny stanowi najlepszą opcję do przeprowadzenia hemodializy, lekarz lub chirurg wprowadza go do żyły centralnej – do żyły szyjnej (kark), żyły podobojczykowej (klatka piersiowa) lub żyły udowej (pachwina).

Centralne cewniki żylne zapewniają natychmiastowy dostęp do układu krążenia. Zaletą zastosowania centralnego cewnika żylnego z perspektywy pacjenta jest fakt, że podczas dializy możliwe jest poruszanie ramionami i rękoma oraz że nie ma potrzeby wkłuwania igły. Jednakże w perspektywie długofalowej stosowanie cewników wiąże się z powikłaniami – zwłaszcza w przypadku cewników wprowadzanych do żyły podobojczykowej – naczynie krwionośne często ulega nadmiernemu zwężeniu (stenoza). Ze stosowaniem centralnych cewników żylnych związane jest również większe ryzyko infekcji, przez co pacjenci muszą zachować ostrożność podczas codziennych czynności higienicznych lub podczas takich form aktywności jak pływanie czy kąpiel. Czasami centralny cewnik żylny utrudnia uzyskanie wysokiego poziomu przepływu krwi, co może mieć wpływ na skuteczność usuwania toksyn.

Pielęgnacja centralnego cewnika żylnego

Zazwyczaj pielęgniarki zajmują się dbaniem o stan centralnego cewnika żylnego. Podczas każdego zabiegu dializy należy oczyścić okolice wyjścia cewnika. W trakcie wykonywania tych czynności pielęgniarki muszą nosić sprzęt ochrony osobistej. Pacjent musi mieć założoną maskę za każdym razem, gdy zmieniany jest opatrunek lub podczas każdorazowego otwierania cewnika, czyli podczas podłączania i odłączania od niego aparatury. W przypadku cewników nietunelizowanych szwów nie należy usuwać do momentu wyjęcia cewnika. W przypadku cewników tunelizowanych szwy należy usunąć po przymocowaniu mufki cewnika.