Codzienna pielęgnacja przetoki

Kontrola stanu przetoki

Zważywszy na fakt, że przetoka odgrywa kluczową rolę w skutecznym zabiegu dializy, naprawdę ważne jest utrzymanie jej w dobrym stanie. Przetoka wymaga codziennej kontroli! Za pomocą zmysłu wzroku, słuchu i dotyku należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Oglądając rękę z przetoką, należy zwrócić uwagę na wszelkie oznaki zaczerwienienia lub obrzęku.

Jednym ze sposobów na sprawdzenie funkcjonowania przetoki jest użycie słuchawek pomagających usłyszeć dźwięk zwany „szmerem”przetoki. Należy poprosić pielęgniarkę o pokazanie tej czynności.

Najprostszym sposobem kontroli jest położenie ręki na przetoce. Powinno się poczuć rytmiczne wibracje / uczucie pulsowania zwane „drżeniem”. Podczas badania dotykiem, należy zwrócić szczególną uwagę czy miejsce to nie boli ani czy nie jest cieplejsze niż zwykle.

Należy przestrzegać kilku prostych zasad minimalizujących ryzyko infekcji czy zakrzepicy, które stanowią najczęściej występujące zagrożenia dla stanu przetoki:

Umożliwiaj swobodny przepływ krwi

Należy unikać jakiegokolwiek ucisku na rękę z przetoką, ponieważ może on prowadzić do zakrzepicy, szczególnie przy niskim ciśnieniu tętniczym. Należy unikać:

 • Noszenia obcisłych ubrań lub przedmiotów takich jak zegarki lub bransoletki, które mogłyby spowodować ucisk przetoki.
 • Spania na ręce z dostępem, ponieważ może to prowadzić do przejściowego zagięcia przetoki i zmniejszenia przepływu krwi.
 • Mocnego zginania ręki z przetoką.
 • Pomiaru ciśnienia tętniczego na ręce z przetoką za pomocą ciśnieniomierza, ponieważ pompowanie rękawa wywołuje ucisk naczyń krwionośnych.
 • Pobierania krwi lub iniekcji, gdyż następnie konieczne jest wykonanie zabiegu hemostazy. Istnieje ponadto ryzyko, że niewykwalifikowany personel może potencjalnie doprowadzić do uszkodzenia przetoki.

Jeśli zauważysz jakikolwiek z tych niepokojących objawów: zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, podwyższona temperatura w obrębie ręki z przetoką, niezwłocznie skontaktujsię ze swoim lekarzem lub pielęgniarką stacji dializ.

Utrzymywanie czystości

Aby uniknąć wszelkich możliwych migracji bakterii ze skóry do krwiobiegu, co mogłoby prowadzić do infekcji, należy zawsze pamiętać, aby:

 • Myć okolicę przetoki wodą i delikatnym mydłem przeznaczonymi do tego celu jedynie raz dziennie i przed każdą dializą.
 • Unikać kaszlenia lub kichania w kierunku przetoki.
 • Powstrzymywać się od drapania okolic przetoki, a szczególnie miejsca wkłucia.

Ochrona przed urazami

 • Unikaj czynności, które mogłyby spowodować urazy przetoki, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów jak walizki lub torby podróżne. Na przykład, podczas robienia zakupów należy używać wózka zamiast koszyka i nie nosić do domu ciężkich toreb z zakupami w ręce z przetoką.
 • Uprawiaj sporty, które nie obciążają ręki z przetoką, np. bieganie lub jazda na rowerze.

Uważaj na ekstremalne temperatury

Bardzo wysokie lub niskie temperatury mogą także wywierać negatywny wpływ na przetokę i prowadzić do zakrzepicy. Zaleca się, aby nie narażać się na:

 • Nadmierne ciepło (np. sauna lub łaźnia parowa), ponieważ wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń i spadek ciśnienia oraz zmniejszenie przepływu krwi przez przetokę. Jeśli masz ochotę na przebywanie na zewnątrz w słoneczny dzień, należy unikać przebywania w pełnym słońcu.
 • Nadmierne ochłodzenie. Nadmierne ochłodzenie powoduje zwężanie naczyń oraz ograniczenie przepływu krwi w kończynach, zwłaszcza w ręce z przetoką. W bardzo zimne dni należy pamiętać o zakładaniu odpowiednio ciepłych ubrań podczas wyjścia na świeże powietrze.