Podsumowanie zasad prawidłowego żywienia

W celu ułatwienia zapamiętania zasad prawidłowego żywienia przygotowaliśmy naprawdę proste zadania z kilkoma pytaniami i odpowiedziami. Spróbuj na nie samodzielnie odpowiedzieć lub poproś bliską osobę, członka rodziny lub przyjaciół o wspólne ich przećwiczenie.

O czym w pierwszej kolejności należy pamiętać, jeśli chodzi o odżywianie?

Należy zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii! W tym celu należy spożywać 3 posiłki i 2 przekąski dziennie zawierające odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczów.

Co należy zrobić, aby zbyt duża ilość wody nie gromadziła się w moim organizmie?

Kontroluj poziom przyjmowania płynów i zastąp sól ziołami i przyprawami - odkryjesz przy okazji nowe doznania smakowe. Unikaj substytutów soli i ostrych przypraw.

W jaki sposób mogę unikać spożywania zbyt dużej ilości potasu?

Przygotowuj swoje posiłki w sposób umożliwiający obniżenie stężenia potasu w produktach żywnościowych. Przygotowując ziemniaki i warzywa pamiętaj, aby pokroić je w plasterki, namoczyć i ugotować (dotyczy to również owoców: lepszy jest kompot zamiast świeżych owoców).

Czy należy unikać produktów bogatych w fosforany?

Aktywnie kontroluj spożycie fosforanów, nie ograniczając białek ważnych dla Twojego organizmu. Przyjmuj leki wiążące fosforany zgodnie z zaleceniami lekarza i unikaj żywności przetworzonej.

Co należy zrobić, aby przyjmować odpowiednią ilość witamin?

Źródłem witamin powinna być zróżnicowana dieta oraz suplementy przepisane przez lekarza. Nie wolno przyjmować suplementów witaminowych sprzedawanych bez recepty.