Przyjmowanie leków

Lekarz podający pacjentowi lekarstwo
W przypadku osób dializowanych konieczne może być stosowanie leków wspierających proces leczenia oraz zmniejszających objawy chorobowe.

W stacji dializ:

Erytropoetyna (EPO): Jest to hormon stymulujący tworzenie krwinek czerwonych, który podawany jest w celu leczenia niedokrwistości związanej z przewlekłą chorobą nerek. Pacjentom poddawanym hemodializie lek ten zostanie podany w stacji dializ; w przypadku pacjentów leczonych za pomocą dializy otrzewnowej (PD) lek ten może być przyjmowany w domu.

Żelazo: Pomaga w leczeniu niedokrwistości (zmniejszenia liczby czerwonych krwinek). Jeśli jesteś poddawany hemodializie, żelazo może być Ci podawane podczas zabiegu dializy. W przypadku pacjentów leczonych metodą PD przepisuje się tabletki przyjmowane w domu.

Witamina D: W zależności od poziomu zaawansowania przewlekłej choroby nerek, organy te nie są w stanie syntetyzować substancji niezbędnej do kontrolowania produkcji parathormonu (hormonu, który reguluje poziom wapnia i fosforu). Witaminę D można podawać zarówno doustnie jak i dożylnie podczas zabiegu hemodializy.

W domu

Leki wiążące fosforany: Są to tabletki lub kapsułki, które pomagają kontrolować poziom wapnia i fosforu w organizmie. Mogą one często wywoływać swędzenie oraz być przyczyną zmian kostnych i zwapnienia tętnic i żył. Leki wiążące fosforany pomagają zmniejszyć przyswajanie fosforanów pochodzących z żywności, dlatego ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Leki przeciwnadciśnieniowe: Są to leki, które pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie tych leków przed zabiegiem dializy może spowodować nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi w trakcie zabiegu, co może być przyczyną zawrotów głowy, a nawet utraty przytomności.

Inne witaminy: Witamina B lub kwas foliowy. Czasami należy je przyjmować ze względu na ich niższe stężenie w organizmie pacjentów z niewydolnością nerek lub ze względu na ich obniżenie ich stężenia wskutek dializy.

Powiązane tematy

W dializie otrzewnowej dializatorem jest część otrzewnej.