NephroCare wykorzystuje pliki cookie na tej stronie internetowej w celu zwiększenia wygody użytkowania i zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Leczenie zabiegami HD

Najważniejsze metody leczenia

Celem NephroCare jest zapewnienie wszystkim pacjentom najlepszej możliwej metody leczenia, zgodnie z ich potrzebami. Dlatego oferujemy kilka różnych zabiegów hemodializy:

Dializa wysokoprzepływowa High-Flux

Podstawowym elementem zabiegu dializy wysokoprzepływowej High-Flux jest stosowanie dializatorów o większych porach w celu usuwania zarówno płynu, jak i mocznicowych substancji toksycznych. Podczas zabiegu dializy klasycznej produkty przemiany materii i elektrolity są usuwane z krwi pacjenta na zasadzie dyfuzji: ruchu solutu (substancji rozpuszczonych) z roztworu o wyższym stężeniu (krwi) do roztworu o niższym stężeniu (dializatu) przez półprzepuszczalną membranę. Prowadzony jest pomiar azotu mocznika krwi (BUN), ponieważ jest on traktowany jako substancja reprezentująca wszystkie toksyczne substancje normalnie usuwane przez nerki. Podczas wysokoprzepływowej dializy High-Flux, BUN jest szybciej całkowicie usuwany z krwi niż w przypadku dializy klasycznej. Większe cząsteczki są zbyt duże, aby mogły zostać usunięte metodą dializy klasycznej, ale są usuwane przez dializatory High-Flux.

Hemodializa HighVolumeHDF®

Metoda hemodializy HighVolumeHDF® ma wiele pozytywnych właściwości: między innymi wiąże się z niższym poziomem ryzyka szkodliwego wpływu na układ krążenia. Dlatego jest obecnie uznawana za najskuteczniejszą metodę dializoterapeutyczną1, najbardziej zbliżoną do profilu eliminacji zdrowej nerki.

Dzięki dużym ilościom zastępowanych płynów, hemodializa HighVolumeHDF®, jest uznawana za najskuteczniejszą metodę usuwania cząsteczek średniej wielkości. Hemodializa HighVolumeHDF® zapewnia lepsze wyniki leczenia pacjentów oraz ma korzystny wpływ w zakresie głównych czynników ryzyka powikłań krążeniowych:

  • Poziom ß2-mikroglobuliny i fosforanów w surowicy krwi2,3,4
  • Odpowiedź zapalna organizmu5
  • Śróddializacyjna stabilność hemodynamiczna6
  • Kontrola anemii7

Wymienione czynniki przyczyniają się do lepszej jakości życia i poprawy wskaźnika przeżycia pacjentów.8

Optymalizacja metod leczenia i poprawa ich wyników

Uzyskiwanie optymalnych wyników leczenia oznacza opanowanie czynników ryzyka powikłań krążeniowych u dializowanych pacjentów.

Stosowanie zaawansowanych metod leczenia, takich jak dializa wysokoprzepływowa High-Flux lub hemodializa HighVolumeHDF® w połączeniu z właściwą gospodarką płynami prowadzi do poprawy wyników leczenia pod względem:

  • niższego ryzyka śmierci
  • mniejszych powikłań ze strony układu krążenia
  • optymalnego wykorzystania zasobów

Mniejsza liczba powikłań sercowo-naczyniowych – ograniczanie możliwości wystąpienia stanów zapalnych

Stan zapalny stanowi poważny czynnik ryzyka związany z układem sercowo-naczyniowym w przypadku pacjentów dializowanych. Poziomy markerów zapalnych, takich jak cytokiny i białka C-reaktywne (CRP), w surowicy tego typu pacjentów są wyższe niż u reszty populacji. Białko CRP uznaje się za predykator wszelkiego rodzaju przyczyn zgonów, w tym związanych z układem sercowo-naczyniowym, w przypadku pacjentów poddawanych hemodializie.

U pacjentów poddawanych terapii HDF stwierdza się znacznie niższy poziom białek CRP niż u pacjentów leczonych metodą Low-Flux HD (hemodializa niskoprzepływowa).