Detail

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony co roku 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w Warszawie.

Operacje przeszczepienia narządów, od dawców zmarłych lub żywych są obecnie uznaną metodą ratowania zdrowia i życia. Jak mówią dane Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji), instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2019 roku w całym kraju przeszczepiono 907 nerek, 330 wątrób, 145 serc, 57 płuc oraz 34 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Dane te, mio że lepsze niż uw ubiegłym roku są nadal są jednymi z najsłabszych statystyk w państwach europejskich. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. W Ogólnopolski Dzień Transplantacji warto więc mówić o konieczności ratowania życia i działać na rzecz promocji transplantacji.

W sieci Centrum Dializ Fresenius przykłada się bardzo dużą wagę do wspierania pacjentów, którzy dializując się, oczekują na przeszczep nerki. Priorytetem jest zgłaszanie jak największej liczby pacjentów na krajową listę oczekujących na przeszczep. W 2019 aż 238 pacjentów korzystających z leczenia w stacjach dializ Fresenius Nephrocare Polska otrzymało przeszczep nerki.

24 stycznia rozpoczęła się natomiast 12. edycja kampanii społęcznej prowadzonej przez Fresenius Medical Care Polska Drugie życie, której celem jest promowanie transplantacji i oświadczeń woli.