Detail

Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony co roku 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w Warszawie.

Operacje przeszczepienia narządów, od dawców zmarłych lub żywych są obecnie uznaną metodą ratowania zdrowia i życia. Jak mówią dane Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji), instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2020 roku w całym kraju przeszczepiono 1177 narządów, czyli o 20% mniej niż w 2019 roku. Ten spadek spowodowany jest oczywiście pandemią koronawirusa i nałożonymi obostrzenami i ograniczenia. Dlatego tym bardziej w Ogólnopolski Dzień Transplantacji warto więc mówić o konieczności ratowania życia i działać na rzecz promocji transplantacji.

W sieci Centrum Dializ Fresenius przykłada się bardzo dużą wagę do wspierania pacjentów, którzy dializując się, oczekują na przeszczep nerki. Priorytetem jest zgłaszanie jak największej liczby pacjentów na krajową listę oczekujących na przeszczep.

W październiku 2020 roku rozpoczęła się natomiast 13. edycja kampanii społęcznej prowadzonej przez Fresenius Medical Care Polska Drugie życie, której celem jest promowanie transplantacji i oświadczeń woli. Mimo że uczniowie nie mogą w tradycyjny sposób prowadzić działań, czyli organizować spotkań i wykładów, ich aktywność przeniosła się do świata wirtualnego, gdzie nadal tworzą swoje własne kampanie edukacyjne na rzecz transplantacji.