NephroCare wykorzystuje pliki cookie na tej stronie internetowej w celu zwiększenia wygody użytkowania i zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Detail

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ponad 50 lat przeszczepów w Polsce

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony co roku 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w Warszawie.

Operacje przeszczepienia narządów, od dawców zmarłych lub żywych są obecnie uznaną metodą ratowania zdrowia i życia. Jak mówią dane Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji), instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2018 roku w całym kraju przeszczepiono 885 nerek, 295 wątrób, 147 serc, 42 płuca oraz 21 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Dane te niestety są gorsze w porównaniu z rokiem ubiegłym i nadal są jednymi z najsłabszych statystyk w państwach europejskich. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. W Ogólnopolski Dzień Transplantacji warto więc mówić o konieczności ratowania życia i działać na rzecz promocji transplantacji.

W sieci Centrum Dializ Fresenius przykłada się bardzo dużą wagę do wspierania pacjentów, którzy dializując się, oczekują na przeszczep nerki. Priorytetem jest zgłaszanie jak największej liczby pacjentów na krajową listę oczekujących na przeszczep. W 2018 aż 239 pacjentów korzystających z leczenia w stacjach dializ Fresenius Nephrocare Polska otrzymało przeszczep nerki. Od 10 lat Fresenius prowadzi kampanię społeczną Drugie życie, której celem jest promowanie transplantacji i oświadczeń woli.