Detail

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia 1966 roku stanowił ważne wydarzenie w codziennej pracy zespołów I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie. W tym dniu prof. Jan Nielubowicz z zespołem wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczepienie nerki pobranej od osoby zmarłej. Ten dzień jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Operacje przeszczepienia narządów, od dawców zmarłych lub żywych są obecnie uznaną metodą ratowania zdrowia i życia. Jak mówią dane Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji), instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2017 roku w całym kraju przeszczepiono 1004 nerki, 349 wątrób, 98 serc, 39 płuc oraz 41 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Mimo że dane te porównywalne są z rokiem ubiegłym, nadal są jednymi z najsłabszych statystyk w państwach europejskich, głównie przez brak narządów do przeszczepiania.  Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. W Ogólnopolski Dzień Transplantacji warto więc mówić o konieczności ratowania życia i działać na rzecz promocji transplantacji.

Fresenius Medical Care Polska od 10 lat prowadzi kampanię społeczną „Drugie życie”, której celem jest promowanie oświadczeń woli i świadomego dawstwa narządów.

W sieci Centrum Dializ Fresenius przykłada się bardzo dużą wagę do wspierania pacjentów, którzy dializując się, oczekują na przeszczep nerki. Priorytetem jest zgłaszanie jak największej liczby pacjentów na krajową listę oczekujących na przeszczep. W 2017 aż 288 pacjentów korzystających z leczenia w stacjach dializ Fresenius Nephrocare Polska otrzymało przeszczep nerki.