Detail

"Solidarni dla translatacji" w Wieluniu

6 grudnia w Wieluniu odbyło się spotkanie organizowane przez fundację „Solidarni dla transplantacji.” W spotkaniu udział wzięli Konsultant Wojewódzki Chorób Wewnętrznych, pani prof. Ilona Kurnatowska, chirurg transplantolog, pan dr hab. Adam Durczyński, pacjent po przeszczepie rodzinnym, pacjenci Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu wraz z rodzinami, personel stacji dializ i szpitala w Wieluniu oraz zaproszeni lekarze POZ z Wielunia i okolic.

Spotkanie miało na celu rozpropagowanie idei przeszczepów nerki, a przede wszystkim przeszczepów rodzinnych i możliwości przeszczepów krzyżowych.

Z wykładu pani prof. Kurnatowskiej i pana dr. hab. Durczyńskiego uczestnicy spotkania dowiedzieli się szczegółów na temat zasad zgłaszania do przeszczepów nerki, systemie wybierania pacjenta do przeszczepu, technikach pobierania i przeszczepiania nerki. Wyjaśniono także na czym polegają przeszczepy krzyżowe, rodzinne czy wyprzedzające. Uczestnicy otrzymali na ten temat materiały informacyjne oraz formularze oświadczeń woli, do rozdania wśród rodzin i znajomych.