NephroCare wykorzystuje pliki cookie na tej stronie internetowej w celu zwiększenia wygody użytkowania i zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Doskonałe metody leczenia

Nasze podstawowe metody leczenia

Najczęściej stosowanym leczeniem nerkozastępczym jest hemodializa. W placówkach firmy Fresenius Medical Care dostępne są trzy metody leczenia.

Hemodializa klasyczna (HD)

Hemodializa klasyczna do usuwania produktów przemiany materii z krwi wykorzystuje prawa dyfuzji.

Dyfuzja to ruch cząstek substancji rozpuszczonych (solutu) z roztworu o wyższym stężeniu (krew) do roztworu o niższym stężeniu (dializat) przez półprzepuszczalną błonę. Przez błonę mogą przechodzić do dializatu wyłącznie cząsteczki o rozmiarach mniejszych niż jej pory.

Znajdujące się we krwi produkty przemiany materii i elektrolity są usuwane z organizmu poprzez przejście przez membranę (błonę) do dializatu.

Hemodiafiltracja (HDF)

W metodzie hemodiafiltracji do usuwania nadmiaru cieczy i produktów przemiany materii oprócz praw dyfuzji wykorzystywane są zjawiska konwekcji.

W czasie hemodiafiltracji, sztuczna nerka usuwa z organizmu większą ilość płynów niż podczas hemodializy klasycznej, ale utracone płyny są natychmiast zastępowane taką samą lub mniejszą ilością roztworu elektrolitów.

Dla uzyskania pełnych korzyści z zabiegu HDF, ilość wymienianej wody powinna być możliwie maksymalna. Umożliwia to zastosowanie nowej koncepcji terapeutycznej, nazywanej przez nas: HighVolumeHDF®.

HighVolumeHDF®: najlepsza możliwa jakość życia

Metoda HighVolumeHDF® ma wiele pozytywnych właściwości. Między innymi wiąże się z niższym poziomem ryzyka szkodliwego wpływu na układ krążenia. Dlatego jest obecnie uznawana za najskuteczniejszą metodę dializ, najbardziej zbliżoną do fizjologicznego funkcjonowania zdrowej nerki.1

Metoda HighVolumeHDF® charakteryzuje się skuteczniejszym usuwaniem z krwi większych cząsteczek. Jednocześnie jest to wygodniejsza metoda, w wyższym stopniu tolerowana przez pacjentów. Korzystanie z tej specjalnej formy terapii jest możliwe dzięki zaawansowanym i innowacyjnym produktom firmy Fresenius Medical Care.

Korzyści wynikające z metody HighVolumeHDF® dla pacjenta:

  • Mniejsze ryzyko niedociśnienia krwi (spadku ciśnienia tętniczego) podczas dializy2
  • Mniejsza ilość leków, dzięki zmniejszeniu ilości substancji wiążących erytropoetynę (EPO)3 i fosforany4
  • Dzięki lepszej kontroli anemii5 mniejsze poczucie zmęczenia i słabości oraz rzadsze bóle głowy i nudności
  • Mniejsza liczba dni hospitalizacji2
  • Rzadsze przypadki infekcji4

Firma Fresenius Medical Care koncentruje swoje działania na ciągłym rozwijaniu nowych, zaawansowanych rozwiązań w celu zaspokojenia potrzeb dzisiejszej dializoterapii.

Dlatego stale działamy na rzecz udostępnienia metody HighVolumeHDF® we wszystkich placówkach Fresenius Medical Care.

Odnośniki

1 Krick G., Ronco C . (eds): On-Line Hemodiafiltration: The Journey and the Vision. Contrib Nephrol. Basel, Karger, 2011, vol 175, pp 93-109.

2 Maduell F. et al., J Am Soc Nephrol (2013); 24: 487-497.

3 Ok E., et al., Nephrol Dial Transplant (2013); 28: 192-202.

4 Pedrini, L. et al., Nephrol Dial Transplant (2011); 26: 2617-2624.

5 Bonforte G. et al., Blood Purif (2002); 20: 357–363.