NephroCare wykorzystuje pliki cookie na tej stronie internetowej w celu zwiększenia wygody użytkowania i zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Przekazywanie wiedzy pacjentom

Przekazywanie pacjentom wiedzy na temat najważniejszych zagadnień związanych z ich chorobą stanowi ważny element filozofii opieki w placówkach NephroCare. Poprzez zachęcanie pacjentów do lepszego dbania o siebie, przyczyniamy się do poprawy ich wyników klinicznych i jakości życia.

Fundamentem tej koncepcji jest skoncentrowana na pacjencie opieka pielęgniarska oraz codzienny kontakt z pacjentem w celu sprawdzenia, jak się czuje, przekazania dobrych wskazówek i okazania wsparcia.

Mając to na uwadze, opracowany został międzynarodowy program kształcenia pacjenta, który zapewnia możliwość przekazania pacjentom informacji dotyczących następujących zagadnień:

  • Rozpoczecie leczenia
  • Dbanie o stan przetoki
  • Odżywianie
  • Cukrzyca

Pakiet wprowadzający dla pacjenta

Podczas pierwszej wizyty pacjenta w stacji dializ NephroCare, jest wiele rzeczy do wyjaśnienia i omówienia.

Bardzo ważne jest, aby:

  • pacjent uzyskał pewność, że w placówce NephroCare znajduje się pod dobrą opieką naszych pracowników od pierwszego spotkania.
  • pacjent uzyskał wyjaśnienie wszystkich zdarzeń mających miejsce podczas sesji dializy, dzięki czemu możliwe jest obniżenie poziomu jego niepokoju.
  • pacjent uzyskał podsumowanie wszystkich niezbędnych informacji o naszych pracownikach i placówce.

Pakiet wprowadzający dla pacjenta pozwala łatwo udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania lub obawy nowych pacjentów związane z życiem z dializoterapią.

Szczegółowe informacje znajdują się w części Rozpoczecie leczenia.

Ważne zagadnienie: Dbanie o stan przetoki

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o przeżyciu dializowanych pacjentów i ich jakości życia jest przeznaczony do dializ dostęp naczyniowy, czyli linia życia pacjentów.

Celem naszej sieci placówek medycznych jest między innymi zwiększenie, jeśli to możliwe, odsetka pacjentów korzystających z naturalnej przetoki tętniczo-żylnej, co stanowi najlepszą metodę stworzenia dostępu naczyniowego dla dializowanych pacjentów. Mimo to przetoki wymagają stałej i prawidłowej pielęgnacji prowadzonej w naszych placówkach przez nasz specjalistyczny personel lub przez pacjenta podczas jego codziennego życia. Chcemy zachęcać naszych pacjentów do podejmowania aktywnej roli w dziedzinie opieki i pielęgnacji!

Z tego powodu przygotowaliśmy dla pacjentów szkoleniowy film wideo oraz ulotki na temat pielęgnacji przetok, które w prosty sposób wyjaśniają sposób ich pielęgnacji w celu wydłużenia ich żywotności.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w części Pielegnacja przetoki.

Porady dla pacjentów poddawanych hemodializie na temat odżywiania się: Dania dla Ciebie

Kolejnym celem realizowanym w naszej sieci placówek jest zrozumienie przez pacjentów wpływu diety na ich stan zdrowia. Pragniemy, aby zrozumieli, że zmiana nawyków związanych z odżywianiem się niekoniecznie oznacza pozbawienie się jakiejkolwiek przyjemności smaku.

Za pomocą pięciu ważnych wskazówek żywieniowych, zwanych „Pięcioma zasadami prawidłowego żywienia”, chcemy pomóc pacjentom w zmianie sposobu myślenia, poprzez wykazanie, że dieta dla osób dializowanych nie stanowi długiej listy ograniczeń. Są to raczej przydatne zasady, których przestrzeganie może mieć bardzo pozytywne skutki zdrowotne. Opracowany przez nas „Pakiet prawidłowego żywienia” pomaga pacjentom łatwo poznać i zapamiętać te zasady.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w części Prawidłowe żywienie.

Wskazówki żywieniowe dla pacjentów z cukrzycą: Zasady prawidłowego żywienia a cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn niewydolności nerek. Choroba nerek w przypadku jednej piątej wszystkich pacjentów wymagających dializoterapii stanowi konsekwencję cukrzycy. Pacjenci Ci zwykle znają już przeznaczony dla nich specjalny plan diety i wiedzą, jak radzić sobie z zastrzykami insuliny związanymi z przyjmowanymi węglowodanami.

Dieta dla diabetyków w dużej mierze jest zgodna z zaleceniami dla pacjentów poddawanych dializie, z ograniczeniami dotyczącymi produktów żywnościowych, które zawierają duże ilości płynów, sodu, potasu i fosforu. Dlatego pięć zasad prawidłowego żywienia obowiązuje, choć w przypadku pacjentów z cukrzycą są one odmienne w kilku istotnych aspektach.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w części Prawidłowe żywienie a cukrzyca.

Magazyn dla pacjentów "NephroCare dla mnie"

Dzięki coraz lepszej edukacji, pacjenci lepiej rozumieją swoją sytuacją medyczną, biorą za siebie odpowiedzialność i wiedzą, jak ich własne zachowanie wpływa na ich stan zdrowia.

W wielu krajach NephroCare wydaje dwa razy w roku magazyn dla pacjentów "NephroCare for me" ("NephroCare dla mnie" w Polsce). Prezentowane są tam ciekawe artykułu na różne tematy, przeznaczone dla pacjentów, ich rodzin i przyjaciół. Można tam znaleźć motywujące historie pacjentów i pracowników naszych ośrodków, a także ważne informacje dotyczące życia na dializie.