Dobra zasada żywieniowa nr 5

Przyjmuj odpowiednie witaminy

Wszyscy potrzebujemy witamin. Nie możemy bez nich żyć. Odgrywają one kluczową rolę w procesach związanych z gospodarką energetyczną, wzrostem i regeneracją organizmu. W przypadku większości witam organizm nie jest w stanie wytwarzać ich odpowiedniej ilości, dlatego konieczne jest ich pozyskiwanie z pokarmów lub suplementów. Podobnie jak w przypadku potasu i fosforanów, konieczne jest kontrolowanie przyjmowania tych ważnych składników odżywczych.

Na ile specyficzne jest moje zapotrzebowanie na witaminy?

Dializa polega na filtracji. Podczas tego procesu również część witamin podlega filtracji i jest usuwana z organizmu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, Twoje zapotrzebowanie na witaminy jest podwyższone i pod tym względem sama zrównoważona dieta nie wystarczy. Dlatego zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie suplementów witaminowych. Lekarz określi Twoje indywidualne zapotrzebowanie na witaminy oraz zalecane suplementy.

W aptece czy w supermarkecie mogę dostać wszelkiego rodzaju witaminy. Czy mogę je przyjmować?

Nie. Wynika to z dwóch istotnych powodów: Po pierwsze jedynie specjalista może określić Twoje zapotrzebowanie na dodatkową ilość przyjmowanych witamin. Po drugie nie wszystkie witaminy wymagają suplementacji, a w przypadku niektórych, jak na przykład witaminy A, należy zachować ostrożność.

Które witaminy są dla mnie najważniejsze?

Na ogół suplementacja dotyczy wszystkich witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak witaminy B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna i niewielkie dawki witaminy C. Niektóre twierdzą, że „duże” duże dawki witaminy C są korzystne dla zdrowia, natomiast dializowani pacjenci za wszelką cenę powinni unikać dużych dawek witaminy C. Produktem rozkładu witaminy C są substancje nazywane „szczawianami”, które mogą gromadzić się w kościach i stawach powodując ból.

Czy należy unikać pewnych rodzajów witamin?

Kolejną grupa witamin są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które zazwyczaj nadmiernie gromadzą się w organizmie. Dlatego przyjmowanie tego typu witamin w postaci suplementów - czyli witamin A, D, E i K - dopuszczalne jest wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Jest to kolejny powód, dla którego należy unikać suplementów witaminowych sprzedawanych bez recepty.

Należy pamiętać, że

  • nie wszystkie witaminy wymagają suplementacji,
  • wbrew powszechnej opinii, duże dawki witaminy C mogą być szkodliwe,
  • nie wolno przyjmować suplementów witaminowych sprzedawanych bez recepty,
  • lekarz powinien określić Twoje indywidualne zapotrzebowanie na witaminy i przepisać odpowiedni produkt dostosowany do Twoich potrzeb.
Powiązane tematy

Celem Twojego programu ćwiczeń nie musi być uzyskanie wybitnych osiągnięć sportowych. Należy się skupić na lżejszych ćwiczeniach