Maroko

Maroko: kraj inspiracji

Maroko może pochwalić się bogactwem różnorodności: od błękitnych fal Oceanu Atlantyckiego po spokojne kąpieliska Morza Śródziemnego, od najwyższych szczytów Atlasu Wysokiego po gorące pustynie północno-zachodniej Sahary. Obecnie to liczące 35,2 mln mieszkańców państwo jest prawdziwym tyglem kultury arabskiej, berberyjskiej, europejskiej i afrykańskiej. Przechadzając się ulicami lub odwiedzając pobliski suk (północnoafrykańskie targowisko), usłyszymy barwną mieszankę języków arabskiego i berberyjskiego, dwóch oficjalnych języków kraju, a także francuskiego i hiszpańskiego. Zarówno mieszkańcy, jak i miasta Maroka są zróżnicowani w równym stopniu co jego krajobrazy.

 

 

Od szczytów po pustynię

W paśmie Atlas Wysoki oddalonym wiele godzin jazdy od hałaśliwych metropolii leżą być może najbardziej odizolowane od świata wioski w Afryce Północnej. Berberowie zamieszkują ziemie położone w cieniu jednych z najwyższych szczytów kontynentu już od czasów starożytnych. Na przykład szczyt Tubkal pnie się ku górze aż na 4167 metrów wysokości. Aby dotrzeć do tego zakątka Maroka, podróżnicy i lokalni mieszkańcy muszą pokonać starą, wietrzną drogę górską usłaną zapierającymi dech w piersiach widokami. Jeśli kiedykolwiek się tu znajdziesz, wynajmij kierowcę i przebądź trasę w ciągu dnia, aby móc nacieszyć się krajobrazem.

Wędrowcy pragnący dokładnie poznać ten zakątek kraju przybywają tu licznie od wiosny, aż po jesień. Natomiast gdy spadnie pierwszy śnieg (tak, w Maroku pada śnieg), na stokach pojawiają się entuzjaści sportów zimowych. Jednak wspomniane pasmo służy nie tylko miłośnikom aktywności fizycznej. Odgrywa również rolę naturalnej bariery rozgraniczającej łagodniejszy klimat śródziemnomorski na północny od skwarnych, wiejskich obszarów Sahary na południu.

Na terenach pustynnych można zobaczyć mające złą sławę piaszczyste masy lotnego piasku nazywane ergami. Dwoma najpopularniejszymi w okolicy są Erg Chebbi oraz Erg Chigaga. Pierwszy z nich jest efektownym przykładem zapierających dech w piersiach pustynnych krajobrazów Maroka. Ta część kraju znajduje się daleko na odludziu i dostać można się tutaj tylko samochodem lub autobusem. Każdego roku poszukiwacze przygód przybywają tutaj w nadziei na zobaczenie słynnej burzy piaskowej (oczywiście, z bezpiecznej odległości).

Oszałamiający Marrakesz

Marokańskie miasta są tak samo inspirujące jak natura. Marrakesz to czarujące, tętniące życiem miejsce przyciągające podróżników pragnących odkryć i zbadać jego tajemnice. Wewnątrz medyny, czyli starych murów miejskich, znajdziemy prawdziwy labirynt uliczek wypełnionych sukami i tęczą kolorów. Nawet nie próbuj szukać znaków drogowych lub korzystać z mapy, gdyż tutejsze wąskie zaułki słyną z braku jakiegokolwiek oznakowania.

Aby zobaczyć niezapomniany spektakl, udaj się na największy plac marrakeszeńskiej medyny– Dżamaa al-Fina. Ze względu na umiejętne przywoływanie do życia miejskich legend i ustnych przekazów w 2001 r. został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdego wieczora gawędziarze, akrobaci, grajkowie i aktorzy komediowi tworzą tu prawdziwy uliczny festyn dla turystów.

Fez: miasto bez samochodów

Czy wiesz, że Fez to największy na świecie obszar miejski bez ruchu samochodowego? Możesz przechadzać się uliczkami miasta i podziwiać kunsztowną architekturę meczetów i medres (szkół), nie obawiając się o przejeżdżające obok pojazdy. Zapomnij się, spacerując po starej medynie Fes el-bali, która słynie ze swojego labiryntu uliczek. Wyrób wysokiej jakości wyrobów skórzanych cieszy się w Fezie długą tradycją. Po południu warto odwiedzić znane garbarnie Chouwara.

Pod koniec wypełnionego atrakcjami dnia odwiedź pobliski hammam i skorzystaj z odprężającego masażu.

Urzekająca Casablanca

Dzięki hollywoodzkiej produkcji nazwa Casablanca na dobre zagościła w naszych wyobraźniach. Niemniej w świadomości marokańskiego społeczeństwa miasto to słynie ze swojego piękna i nowoczesnego charakteru. W Casablance znajdziemy światowej klasy dzieła architektury w tradycyjnym stylu arabskim, art deco i współczesnym. Wyśmienicie łączą się tu kultury starego i nowego świata. Pejzaż miasta wzbogaca monumentalny meczet Hassana II, jeden z największych meczetów na świecie. Powstawał on pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa tak kunsztownie zdobionego dzieła sztuki trwała ponad siedem lat i brało w niej udział około 10 tys. rzemieślników. Jest przykładem nadzwyczajnego kunsztu.

Osobom chcącym przejść się uliczkami, nacieszyć widokami i skosztować wyśmienitych potraw miasto ma do zaoferowania mnóstwo wydarzeń kulturalnych i artystycznych, a także niesamowite restauracje położone wzdłuż pięknej nadmorskiej promenady La Corniche. Jeżeli jednak do Casablanki przywiodła Cię chęć poszukiwania śladów filmu o tej samej nazwie, musimy Cię rozczarować: w całości nakręcono go w hollywoodzkiej wytwórni filmowej.

Wakacje nad morzem

Dzięki długiej linii brzegowej rozciągającej się wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, Maroko przyciąga także zagranicznych turystów chcących nacieszyć się piaskiem i surfowaniem. Ukojenie w gorące letnie miesiące przynosi zwłaszcza delikatny wietrzyk znad oceanu. Na południowym wybrzeżu Atlantyku znajduje się miasto Agadir. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród europejskich turystów. Znajdziemy tu niewielkie plaże, pola golfowe i kurorty położone niedaleko morza lub nad samym jego brzegiem. Na północy znajduje się natomiast miasto As-Sawira, które może poszczycić się kilometrowymi plażami piaszczystymi i imponującymi fortami obronnymi. W uroczej medynie znajduje się mnóstwo wąskich alejek oraz białe i błękitne domki niczym z pocztówki.

Kultura i tradycje kulinarne

Maroko słynie z gościnności, która jest dla mieszkańców powodem do dumy. Miejscowi często zapraszają turystów do swoich domów na wystawne posiłki, np. tadżin z wołowiny lub kurczaka. Podczas podróży do Maroka koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych słodkich wypieków i przepysznej miętowej herbaty.

W powszechnej opinii najlepszym lekarstwem na wszystko jest olej arganowy. Używa się go podczas zabiegów w spa, w kuchni, do wytwarzania kosmetyków i produktów do pielęgnacji włosów. Ten wartościowy olej wypełniony witaminą E i kwasami tłuszczowymi otrzymuje się z ziaren owoców drzew arganowych rosnących w południowozachodniej części Maroka.