Planowanie inspirujących wakacji

Mapa świata na stole

Konieczność dializowania nie oznacza, że nie możesz ruszyć się z domu i zwiedzać świata. Tak naprawdę,  podróżowanie może dobrze wpływać na umysł, ciało i duszę. Oto, co musisz wiedzieć przed udaniem się na zdrowe wakacje tego lata.

Planowanie wyjazdu jest ekscytujące! Bez względu na to, czy lubisz wracać do miejsc, które już znasz, czy chcesz zwiedzać nowe okolice, życzymy Ci udanego i spokojnego wypoczynku od codzienności. Wystarczy do tego odpowiednia dawka wiedzy i staranne planowanie.

 

Wybór miejsca na wakacje w sieci placówek NephroCare

Nie trzeba podróżować daleko ani wyjeżdżać za granicę, żeby mieć udane wakacje. Warto wziąć pod uwagę podróż pociągiem, autobusem lub samochodem. Jest tyle możliwości! Gdziekolwiek jesteś, znajdujesz się pod opieką fachowego i przyjaznego personelu NephroCare.

Jedna rada, która pozwoli Tobie czuć się spokojniej: wybierz miejsce na wakacje w pobliżu placówki NephroCare. W ten sposób nie będziesz tracić wiele czasu na dojazdy do stacji dializ co drugi dzień. Ponadto standard świadczonych usług będzie na zadowalającym, znanym Tobie dobrze poziomie. Skorzystaj z naszej mapy na stronie nephrocare.pl, aby dowiedzieć się więcej na temat wszystkich naszych stacji, wybierając odpowiednią nazwę kraju. Możesz także zapoznać się z historiami pacjentów i informacjami na temat krajów w celu znalezienia inspiracji.

Zawsze planuj z wyprzedzeniem

Oczywiście możesz sobie pozwolić na odpoczynek, ale pamiętaj, że potrzebne jest także odpowiednie przygotowanie i planowanie. Podczas następnego pobytu w stacji dializ porozmawiaj z personelem na temat planów skorzystania z dializy wakacyjnej. Pracownicy pomogą Tobie zorganizować leczenie w naszej sieci stacji dializ lub poinformują, z kim należy się skontaktować. Pamiętaj, że ponosisz wyłączną odpowiedzialność za rezerwację wakacji, w tym transport i zakwaterowanie.

Podchodź realistycznie do stanu swojego zdrowia

Większość osób korzystających z dializ jest w wystarczająco dobrej formie, aby udać na wypoczynek na kilka dni lub nawet tygodni. Może zajść jednak konieczność ograniczenia pewnych aktywności ze względu na stan zdrowia. Jeśli masz np. przetokę na ramieniu, pamiętaj, że musisz chronić je przed ciepłem. Jeśli marzą Ci się wakacje na plaży, to nie wahaj się i dokonaj rezerwacji. Pamiętaj, że nie są zalecane wyjazdy do bardzo ciepłych miejsc, np. w regiony pustynne, z racji tego, że nie możesz pić dużej ilości płynów. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz pytania i potrzebujesz fachowej porady.

Logistyka

Niektóre (ale nie wszystkie) ośrodki oferują transport między hotelami w danym regionie a stacjami dializ. Warto się upewnić, czy taki transport jest możliwy. Jeśli nie, musisz go zorganizować na własną rękę. W takim przypadku możesz skorzystać z transportu publicznego, taksówki lub wynajętego samochodu. Zawsze możesz sprawdzić, czy Twój hotel oferuje usługi transportowe, które mogą być jednak świadczone odpłatnie.

Co spakować

Oprócz ubrań dostosowanych do różnych warunków pogodowych (odzież warstwowa) i wygodnego obuwia, należy również zabrać ze sobą:

  • dokumentację medyczną,
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub informację na temat ubezpieczenia
  • leki na czas wyjazdu, uwzględniając także dodatkowe kilkudniowe dawki na wypadek przedłużonego pobytu lub opóźnień
  • wypełnioną przez Ciebie kartę bezpieczeństwa pacjenta dializowanego (tzw. emergency card)

Pieniądze mają znaczenie

Przed wyjazdem weź pod uwagę opłacenie kosztów dializy wakacyjnej. Jeśli placówka NephroCare w Twoim miejscu spędzania wakacji akceptuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, to może się ona skontaktować bezpośrednio z  Twoim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. W przeciwnym razie trzeba się będzie rozliczyć na miejscu i przesłać niezbędną dokumentację do NFZ w celu uzyskania zwrotu kosztów. Innym rozwiązaniem jest poproszenie NFZ o wystosowanie z odpowiednim wyprzedzeniem pisma, w którym potwierdzi on pokrycie kosztów. W ten sposób ośrodek będzie mógł się rozliczyć bezpośrednio z ubezpieczycielem. Jeśli udajesz się na wakacje za granicę, warto jest także wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zazwyczaj jest dostępne za niewielką opłatą.  

Zdrowe odżywianie poza domem

Bez względu na to, w jakim miejscu spędzisz wakacje, znajdziesz gamę produktów żywnościowych, które są dobre dla Twoich nerek. Wakacje w kraju zazwyczaj nie wymagają dodatkowych przygotowań. Jeśli jednak decydujesz się na wakacje za granicą, to radzimy zdobyć garść informacji przed wyjazdem. Zawsze możesz uzyskać potrzebne informacje bezpośrednio w ośrodku NephroCare, w którym oferowana jest dializa wakacyjna. Nasz personel chętnie udzieli porad.  

Wszyscy w NephroCare życzą udanych i spokojnych wakacji!

Cztery najlepsze porady dotyczące podróży

  1. Zawsze miej przy sobie leki oraz dokumentację medyczną, np. w bagażu podręcznym.
  2. Im wcześniej rozpoczniesz planowanie swojej podróży, tym łatwiej będzie Ci wszystko zorganizować i przeprowadzić.
  3. Skontaktuj się ze swoim oddziałem NFZ, aby dowiedzieć się, jakie koszty pokrywa.
  4. Upewnij się, że to zrobisz przed wyjazdem.

Pamiętaj, że nie jesteś sam! Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z personelem NephroCare w celu otrzymania wsparcia i porady!

Powiązane tematy

Gdzie idziesz i pobytu - hotel z restauracją granicą, święto samoobsługowe mieszkania w swoim kraju - prawdopodobnie będzie wpływać swoich wyborów żywieniowych. Ogólny radę: planowaniu jest najlepszym sposobem zapewnienia znajdziesz nerek w obsłudze żywności od pierwszego dnia.

Find a dialysis centre in your city.