Dobra zasada żywieniowa nr 3

Przygotowuj swoje posiłki w sposób umożliwiający obniżenie stężenia potasu w produktach żywnościowych

Potas jest niezbędnym elementem naszej diety. Odgrywa on kluczową rolę w procesie kurczenia mięśni. Ale pomimo swojej ważnej roli w organizmie, podwyższony poziom potasu we krwi jest poważnym problemem. Należy pamiętać, że serce jest również mięśniem i zbyt duży poziom potasu we krwi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

OK. Ale dlaczego mam na niego uważać?

Jedną z funkcji nerek jest zapewnienie odpowiedniej ilości potasu we krwi. Substancje występujące w nadmiernej ilości są po prostu odfiltrowywane i usuwane z organizmu. Kiedy nerki nie są w stanie prawidłowo spełniać tej funkcji, poziom potasu we krwi wzrasta.

Pomimo że dializa w sposób skuteczny umożliwia odfiltrowanie potasu, w okresie pomiędzy dializami szybko dochodzi do jego nagromadzenia się w organizmie. Dlatego trzeba zadbać o to, aby nie spożywać zbyt dużo potasu.

A więc - jakie produkty żywnościowe zawierają potas?

Problem z utrzymaniem niskiego poziomu potasu polega na tym, że jest on obecny w niemal wszystkich organizmach żywych. W związku z tym, wszystkie owoce i warzywa zawierają potas. Oczywiście występują pewne różnice. Na przykład makaron i biały ryż cechują się wyjątkowo niską zawartością potasu. Ale tak naprawdę nie da się go uniknąć - kluczową kwestią jest więc sposób przygotowania posiłku.

W jaki sposób można więc przygotować jedzenie, aby obniżyć zawartość potasu?

Konieczne jest odpowiednie zmodyfikowanie sposobu przygotowywania ziemniaków i warzyw - ale jest to łatwe i szybko się do tego przyzwyczaisz.

Najpierw trzeba je pokroić w plasterki, a następnie namoczyć w letniej wodzie przynajmniej przez dwie godziny. Następnie należy wylać wodę i rozpocząć gotowanie ziemniaków i warzyw, najlepiej zmieniając w trakcie wodę. W ten sposób usunięta zostanie duża ilość potasu. Oczywiście nie używaj wody po gotowaniu do przyrządzenia innego posiłku lub sosu.

Jak mam postępować ze świeżymi owocami?

Jeśli chodzi o owoce można spożywać jedną porcję świeżych owoców dziennie, natomiast drugą porcję trzeba zastąpić kompotem. Należy zdecydowanie ograniczyć spożycie owoców z wysoką zawartością potasu, jak na przykład bananów i suszonych owoców.

W jaki sposób mogę stwierdzić, że poziom potasu w mojej krwi jest wysoki?

Jak już wcześniej wspomniano, zbyt duże stężenie potasu w organizmie może być bardzo niebezpieczne. Jeśli kiedykolwiek poczujesz dziwne mrowienie języka lub ust, będziesz mieć wrażenie mrowienia w nogach lub odczujesz osłabienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy pamiętać, że

  • wysoki poziom potasu w organizmie jest niebezpieczny,
  • krojenie w plasterki, gotowanie i namaczanie pozwoli obniżyć poziom potasu w ziemniakach, warzywach i owocach,
  • w przypadku stwierdzenia objawów wysokiego poziomu potasu we krwi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Powiązane tematy

Phosphate is important for our bodies, it is essential for strong teeth and bones, and it is needed for all muscle activity.