Prawidłowe odżywanie podczas wakacji

Obiad tabeli nad morzem

Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży, obserwując spokojne morze i nagle słyszysz burczenie w brzuchu oznaczające, że najwyższa pora wziąć coś na ząb. Co robisz? Wiedza o tym, co można zjeść podczas pobytu poza domem może być trudna do zdobycia. Nie martw się. Nasz zespół NephroCare przedstawi zaraz kilka wskazówek na temat tego, jak należy się prawidłowo odżywiać i dbać o dobre samopoczucie podczas wakacji.

Bez względu na to, gdzie spędzasz wakacje – nad morzem, w górach czy w wielkim mieście – jedzenie jest ich nieodłącznym elementem. Dotyczy to wszystkich podróżnych, ale ma to szczególnie duże znaczenie dla osób cierpiących na choroby nerek. Wybór jedzenia będzie na pewno uzależniony od rodzaju zakwaterowania – hotelu z własną restauracją czy pobyt w kraju w domku letniskowym z wyżywieniem we własnym zakresie. Generalna rada: planowanie z wyprzedzeniem to najlepszy sposób na znalezienie miejsca, w którym przez cały czas dostępna będzie żywność dobra dla nerek.

Jeśli przebywasz na wakacjach w pokoju lub domku letniskowym z wyżywieniem we własnym zakresie, utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych nie będzie stanowić żadnego problemu. Znajdź najbliższy sklep w okolicy lub zapytaj o niego gospodarza po przyjeździe na miejsce. W sklepie znajdziesz szereg produktów spożywczych zdrowych dla nerek, które możesz przyrządzić w domu. Osoby podróżujące samochodem mogą oczywiście zabrać ze sobą swoje ulubione potrawy. Przechowuj łatwo psujące się produkty w lodówce turystycznej, która przyda się także podczas wakacyjnych pikników.

Hotel już zarezerwowany

Jeśli planujesz pobyt w hotelu, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie wiele do zrobienia. Nie trzeba będzie ścielić łóżka, sprzątać ani przygotowywać posiłków. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie potrawy serwowane w hotelowej restauracji są odpowiednia dla osób cierpiących na niewydolność nerek. Rozwiązaniem jest znajomość 5 zasad zdrowego odżywiania, które pomogą wybrać właściwe potrawy. Skontaktuj się z hotelem przed Twoim przyjazdem i dowiedz się, jakie dania oferują. Zdobądź informacje na temat tego, w jaki sposób hotel dba o gości ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi i czy spełnia on Twoje potrzeby.

Nie wszystkie hotele wiedzą, jaką żywność można zakwalifikować jako zdrową dla nerek, dlatego zawsze warto mieć przygotowaną listę potraw, które możesz spożywać. Oto kilka wskazówek:

  • Szukaj owoców, warzyw i sałatek, jeśli masz dostęp do szwedzkiego stołu. Wybieraj potrawy o niskiej zawartości potasu, zwracając uwagę na rozmiar porcji.
  • Za każdym razem staraj się jeść zdrowe białko. Grillowana lub gotowana na parze ryba oraz grillowany kurczak to doskonały wybór, szczególnie jeśli podawane z niewielką ilością soli lub bez niej.
  • Zabierz ze sobą przekąski dobre dla nerek na wypadek napadu głodu. W ten sposób pokusa zjedzenia czegoś niezdrowego będzie mniejsza.

Wyjazd za granicę

Hej przygodo! Wyjazd za granicę to nie tylko szansa na poznanie nowych miejsc, ale także i smaków. Przed wyjazdem warto zdobyć garść informacji na temat regionalnej kuchni. Z czego słynie lokalna kuchnia? Czy jest ona zdrowa dla nerek i czy możliwe jest przyrządzenie dań w sposób odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia? Czy jest coś, czego należy unikać? Skonsultuj się z dietetykiem i zrób listę produktów, które możesz i których nie możesz jeść.  

Podczas pobytu za granicą możesz stanąć w obliczu bariery językowej. Jeśli posiadasz smartfon i międzynarodowy roaming danych, przed wyjazdem pobierz aplikację ze słownikiem turystycznym, który pomoże Tobie zrozumieć znaczenie obcych wyrazów w sklepach i restauracjach. W przeciwnym razie zakup kieszonkowy słownik turystyczny lub rozmówki, do których będzie można zaglądać w razie potrzeby. Jeśli masz wątpliwości, staraj się spożywać produkty, które już znasz.  

Ostatnia rada przed wyruszeniem w podróż: gdziekolwiek jesteś, cokolwiek jesz, pamiętaj zawsze o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w czasie upałów. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem przed podróżą.

Porady eksperta: wakacyjne menu

Zespół NephroCare pragnie życzyć udanego i spokojnego wypoczynku. Wystarczy postępować zgodnie z trzema wskazówkami.

Wskazówka nr 1: Planuj z ekspertem
Skonsultuj się z dietetykiem, aby otrzymać porady w jaki sposób odżywiać się podczas wyjazdu. Pamiętaj o podaniu miejsca wypoczynku i przewidzianych aktywnościach.

Wskazówka nr 2: Bądź uważny
Stan poruszenia i ekscytacji jest czymś zupełnie normalnym, kiedy odwiedza się nowe miejsce. Należy jednak zwracać uwagę na to, żeby spożywane posiłki były odpowiednio zrównoważone i zdrowe. W ten sposób nie zepsujecie sobie wypoczynku.

Wskazówka nr 3: Przestrzegaj diety
Osoby chore na cukrzycę i te będące na specjalnej diecie ze względu na stan nerek doskonale wiedzą, jak ważne jest kontrolowanie ilości przyjmowanych węglowodanów. Nie inaczej jest podczas wakacji. Należy unikać słonych potraw, oraz ograniczyć spożywanie słodyczy, słodkich wypieków, soków i słodzonych napojów. Należy także pamiętać o regularnej kontroli poziomu cukru we krwi.