Dobra zasada żywieniowa nr 2

Kontroluj poziom spożywanych płynów i zastąp sól ziołami i przyprawami

Bardzo ważne jest kontrolowanie spożycia płynów, ponieważ płyny są zatrzymywane w organizmie. Nadmiar płynów może mieć negatywne skutki dla zdrowia, objawiając się na przykład nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i trudnościami w oddychaniu.

Jaką ilość płynów mogę dziennie przyjmować?

Lekarz określa ilość płynów, jaką pacjent może dziennie przyjmować. Zazwyczaj jest to 0,5 litra plus pozostała ilość wydalanego moczu (w okresie 24 godzin). Należy pamiętać, że płyny to nie tylko napoje takie jak woda, kawa czy mleko, ale także posiłki w stanie płynnym w temperaturze pokojowej jak na przykład jogurt pitny, lody czy zupy.

Co mogę więc zrobić, aby kontrolować przyjmowanie płynów?

Picie bardzo małych ilości płynów z pewnością stanowi jedną z najtrudniejszych zmian w diecie pacjenta. Łatwym sposobem na kontrolowanie przyjmowanych ilości płynów jest napełnienie butelki ilością wody stanowiącą dzienną dozwoloną dawkę dla pacjenta. Można też podczas obiadu używać mniejszych szklanek, tak żeby oszukać własny umysł!

Co mam zrobić, kiedy poczuję pragnienie?

Aby zmniejszyć pragnienie, można skorzystać z wielu dobrych porad i wskazówek. Jedną z bardzo skutecznych metod jest po prostu przepłukanie ust lub płukanie gardła letnią wodą. Można tak robić nawet do 4 razy dziennie i wkładać sobie przy okazji pół plasterka cytryny do ust – poczujesz natychmiastową świeżość!

Jeśli kontrolowanie przyjmowania płynów stanowi duży problem dla pacjenta, innym sposobem na zmniejszenie pragnienia jest żucie gumy bez cukru. W bardzo gorące dni można przygotować sobie kostki lodu z niewielką ilością cytryny lub innym kwaśnym sokiem.

Czy mam unikać soli, ponieważ będzie chciało mi się pić?

Tak, to właśnie jedna z istotnych kwestii. Sól wiąże wodę i dlatego podczas jej spożywania organizm „prosi” o wodę. Sól odkłada się w organizmie, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, a nawet udary. Należy także unikać substytutów soli lub soli o niskiej zawartości sodu. Większość tych substytutów zawiera dużo potasu - wysoki poziom tej substancji jest bardzo szkodliwy.

Hmm. Ale większość pokarmów nie ma smaku bez soli…

To prawda, w naszej kulturze sól do bardzo powszechnie stosowana przyprawa. Ale w innych częściach świata soli prawie w ogóle się nie stosuje. W tych kulturach używa się w zamian ziół i przypraw. No i oczywiście nie ma powodu, żebyśmy nie postępowali podobnie.

W jaki sposób mogę więc dodawać smaku do moich potraw?

Zacznij zastępować sól dodatkami smakowymi takimi jak czosnek, cebula, seler lub odrobina octu i używaj ziół, jak na przykład szczypiorek, pietruszka, oregano, tymianek itp. Wzmocnisz doznania smakowe i w dużym stopniu zmniejszysz ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Wystarczy unikać intensywnych przypraw takich jak chili i pieprz – one również mogą zwiększyć uczucie pragnienia.

Jeszcze jedna sugestia: unikaj gotowych produktów przetworzonych – zwykle zawierają one więcej soli niż należy spożywać.

Należy pamiętać, że

  • trzeba kontrolować ilość przyjmowanych płynów: zazwyczaj ograniczać ich ilość do 0,5 litra dziennie,
  • sól wiąże wodę, jej spożycie należy utrzymywać na niskim poziomie,
  • trzeba unikać substytutów soli,
  • zamiast soli trzeba używać ziół i przypraw, ale powinno się uważać z ostrymi przyprawami,
  • uczucie pragnienia można pokonać przepłukując gardło letnią wodą.
Powiązane tematy

Potassium is an essential element for our nutrition.