Turcja

Turcja – kraj tysiąca i jednej nocy

Republika Turcji jest krajem euroazjatyckim o istotnym znaczeniu geostrategicznym, położonym pomiędzy półwyspem Anatolia w zachodniej Azji i Tracją (Rumelią) w regionie Bałkanów w południowo-wschodniej Europie.

Historia

Republika Turcji została ustanowiona w 1923 roku pod przywództwem Mustafy Kemala, znanego jako „Ataturk”, który doprowadził do powstania młodej i nowoczesnej republiki. Od tamtego czasu Turcja coraz bardziej integruje się z Zachodem poprzez członkostwo w organizacjach takich jak Rada Europy, NATO, OECD i G20.

Turystyka

Turcja stanowi most łączący Europę z Azją. Jest to kraj o niezwykle bogatej historii. Nic dziwnego, przecież leży na skrzyżowaniu ważnych kultur. Kraj ten cieszy się niezrównanym potencjałem dzięki swojemu długiemu i urozmaiconemu wybrzeżu morskiemu, wysokim górom, jeziorom, licznym zabytkom, obiektom religijnym i stanowiskom archeologicznym. Można tam zwiedzić wiele ciekawych miejsc i oddać się wielu zajęciom. Każdego roku Turcja przyciąga prawie 30 milionów turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się piaszczystymi plażami i czystym morzem oraz podziwiać wiele wspaniałych krajobrazów lub zwiedzać zabytki. Kuchnia turecka jest jedną z najlepszych na świecie. Oferuje szeroki wybór dań przygotowanych głównie ze świeżych warzyw i oliwy z oliwek, co sprawia, że jest ona zarówno zdrowa jak i pyszna. Można tu znaleźć wszystkie rodzaje świeżych owoców, natomiast tradycyjna „baklava” i „lokum” (znane jako tureckie delicje) to tureckie specjały, których nie można pominąć pośród tradycyjnych deserów.

Dializa na wakacjach w Turcji

Od roku 1998 w całym kraju zaczęły powstawać stacje dializ NephroCare. Obecnie działa ponad 50 stacji dializ rozmieszczonych w różnych miejscowościach. Przygotowane są one do zapewnienia wysokiej jakości usług dializacyjnych pacjentom, którzy podróżują zarówno w celach biznesowych jak i turystycznych. Wykwalifikowany i doświadczony personel naszych stacji chętnie powita gości wymagających dializy podczas podróży.

Wskazówki dotyczące różnych miejscowości turystycznych

Antalya

Antalya położona jest na Riwierze Tureckiej, w najpiękniejszej części śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji. To kwitnące, nowoczesne miasto, z zabytkowym centrum Kaleiçi otoczonym starymi murami miejskimi. W ostatnich latach ta część miasta przeżywa swój renesans. Wiele drewnianych rezydencji osmańskich jest odnawianych i i przekształcanych w butikowe hotele. Wjazd samochodem na wąskie uliczki starego miasta jest zabroniony, dlatego jest to dobre miejsce, aby chłonąć atmosferę wokół uroczej przystani. Symbolem Antalyi jest Żłobkowany Minaret, zwany również Yivli Minare, zbudowany przez Seldżuków w XIII wieku. W Muzeum Archeologicznym można zachwycać się wieloma eksponatami pochodzącymi od paleolitu aż po czasy Imperium Osmańskiego.

Antalya usytuowana jest w przepięknej górskiej scenerii. Miasto położone jest na wysokich klifach, natomiast na obrzeżach miasta znajdują się jedne z najwspanialszych hoteli, z których można podziwiać widok na morze. Teren wypoczynkowy Lara, znajdujący się około 12 km na wschód od miasta, szczyci się jednymi z najlepszych plaż w okolicy. Plaże te znane są ze złocistego piasku.Obszar ten szybko staje się niezależnym ośrodkiem turystycznym. Na zachód od miasta popularnością cieszy się również kamienista plaża w Konyaalti. Podążając w kierunku gór można podziwiać przepiękne krajobrazy i zwiedzić zapierające dech w piersiach wodospady Duden czy Kursunlu. W Saklikent, miejscowości znajdującej się w odległości zaledwie 50 km od centrum miasta, można nawet jeździć na nartach. Śnieg zazwyczaj utrzymuje się tu na stokach do początku kwietnia.

Najpopularniejsze miejsca historyczne w regionie Antalya:

 

Aspendos:

Aspendos, znajdująca się zaledwie 50 km na wschód od Antalyi, była w czasach rzymskich ważnym ośrodkiem handlowym. Obecnie najbardziej imponującą atrakcją Aspendos jest jej zapierający dech w piersiach teatr, który został zbudowany ok. 162 r. n. e. Może on pomieścić 15 000 widzów i zachował się w doskonałym stanie. Każdego roku, w czerwcu i lipcu, organizowany jest tutaj Festiwal Opery i Baletu Aspendos. Dzięki niemu można zachwycać się klasycznymi przedstawieniami w przepięknej scenerii. Imponujący akwedukt, który niegdyś dostarczał wodę do miasta, zachował się w stanie prawie nienaruszonym.

 

 

Phaselis:

Trzy przystanie w tym portowym mieście licyjskim stanowiły niegdyś ważny ośrodek handlowy. Miasto leżące u podnóża góry Tahtali jest popularną przystanią dla jachtów, natomiast przejrzysta woda i piaszczyste plaże przyciągają miłośników słońca. Pozostałości archeologiczne są głównie pochodzenia rzymskiego i należą do nich teatr, łaźnie, akwedukty, brama Hadriana, agora oraz akropol.

 

 

Perge:

Położone zaledwie 18 km od Antalyi, Perge było ważnym miastem w Pamfilii odwiedzanym przez Św. Pawła podczas jego podróży misyjnych. Obecnie atrakcją jest brama do miasta, otoczona wysokimi wieżami, jak również teatr i łaźnie.

 

 

Demre:

Starożytne miasto Myra, znane również jako Kale, słynie głównie ze związków ze Św. Mikołajem, który był tutaj biskupem w IV wieku. W okolicach jego święta, czyli około dnia 6 grudnia, w kościele pod jego wezwaniem odbywa się doroczna ceremonii ku jego upamiętnieniu. Warto zobaczyć rzymski teatr, otoczony spektakularnymi skalnymi grobowcami, pochodzącymi z IV wieku p.n.e.

 

Stacja dializ NephroCare w Antalyi

Antalya, wakacyjna stolica, położona na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji, o każdej porze roku oferuje pacjentom dializowanym doskonałe możliwości wypoczynku. Ze względu na łagodny klimat i przystępne ceny Antalyę warto również odwiedzić poza sezonem, czyli wiosną, jesienią, i zimą.

Wzdłuż całego wybrzeża rozpościera się widok ogromnych gór Taurus oraz turkusowego morza, który można podziwiać ciesząc się zapachem drzew pomarańczowych. Antalya, oprócz bogactwa przyrody, znana jest również ze swoich ruin i zabytków. Stare rezydencje w centrum miasta znajdujące się w obrębie murów twierdzy, starożytna Marina i starożytne miasto Aspendos to tylko niektóre z nich. Można się również wybrać się na zakupy po starym mieście i rozkoszować się kolorowym życiem nocnym w centrum miasta.

Od 1989 roku pacjenci dializowani, którzy przyjeżdżają na wakacje do Antalyi, korzystają z usług stacji dializ Antalya Holiday Dialysis Centre należącej do firmy Fresenius Medical Care. Obecnie nasza stacja dializ, szczycąca się 25-letnim doświadczeniem, przyjaznym i wykwalifikowanym personelem, nowoczesną infrastrukturą, najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi zgodnie z uniwersalnymi wytycznymi, zapewnia najlepszą możliwą opiekę pacjentom dializowanym z całego świata. W placówce zatrudniony jest jeden nefrolog, dwóch lekarzy specjalizujących się w dializach, osiem pielęgniarek, jeden pracownik techniczny, pięciu pracowników obsługi i jeden kucharz. Wszyscy oni są ekspertami w zakresie dializ i posiadają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. Stacja dializ Antalya Holiday Dialysis Centre firmy Fresenius Medical Care ma swoją siedzibę w wolno stojącym budynku w pięknym kompleksie mieszkaniowym. Przy wejściu do placówki znajduje się duży basen, gdzie rodziny mogą popływać i zrelaksować się podczas gdy pacjent poddawany jest dializie. Z wszystkich trzech sal do dializ rozpościera się panoramiczny widok na basen.

W trakcie zabiegu dializy można oglądać wiele europejskich kanałów telewizyjnych lub posłuchać radia. Ponadto można skorzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu lub poczytać czasopisma dostępne w kilku językach. Pacjentom serwujemy wyśmienite dania kuchni tureckiej przygotowywane przez naszego profesjonalnego kucharza zgodnie z wymaganiami diety dla pacjentów z chorobą nerek. W naszej stołówce Państwa rodzina również może bezpłatnie skosztować dania kuchni tureckiej. Nasza placówka znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji. Położona jest ona w pobliżu światowej sławy piaszczystych plaż Lara i hoteli all inclusive. Zapewniamy bezpłatny transport z hotelu do stacji dializ. W zależności od lokalizacji hotelu podróż trwa od 5 do 15 minut. Zapewniamy również transport z innych rejonów Antalyi, więc nie trzeba się martwić o organizowanie przesiadek

Antalya Holiday Dialysis Centre

Bayındırlık Cad. Lara Kent Sitesi S Blok Guzeloba

ANTALYA

Tel: +90 242 349 20 04

www.antalyaholidaydialysis.com

Holidaydialysis.Turkey@fmc-ag.com

Mówimy w językach:
angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, holenderskim

Sztuczne nerki:
Fresenius 5008S CorDiax 25 (oddzielne nerki dla pacjentów z HBV i HCV)

Stambuł

Stambuł jest naprawdę światowym miastem. To miasto każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Cechuje się ono uroczą mieszanką kultury Wschodu i Zachodu. Jest to nowoczesne miasto, tętniące życiem i odznaczające się unikalną tożsamością. Jego bogata przeszłość miesza się z młodzieńczą żywiołowością. Stambuł, pomimo tego, że nie jest już stolicą Turcji, nadal pozostaje kulturowym i biznesowym centrum kraju.

To miasto kontrastów. Z jednej strony olśniewa nowoczesnością, pozostając przy tym ujmująco uroczym miejscem. Miasto, otoczone wodą, usytuowane jest w przepięknej okolicy. Wąska cieśnina Bosfor i spokojne morze Marmara oddzielają w tym miejscu Europę od Azji. Stambuł chlubi się najlepszymi elementami dziedzictwa obu tych kultur. Najpierw nazywane Bizancjum, potem Konstantynopolem a wreszcie Stambułem, miasto to było stolicą trzech imperiów, z których każde pozostawiło swój ślad w postaci wspaniałych pałaców, zamków, meczetów, kościołów i pomników. W każdym zakątku tego nowoczesnego miasta widać ślady jego burzliwej przeszłości.

Układ urbanistyczny Stambułu na początku może wydawać się chaotyczny. Cieśnina Bosfor dzieli miasto na część europejską i azjatycką. Obie części łączą dwa wspaniałe mosty, z których pierwszy został otwarty w 1973 roku z okazji 50-lecia Republiki. W przypadku większości gości odwiedzających miasto, którzy przybyli tutaj na kilka dni, trudno znaleźć powód do odwiedzenia strony azjatyckiej. Wyjątek może stanowić wyprawa łodzią pływającą od brzegu do brzegu przez cieśninę Bosfor.

Strona europejska podzielona jest na dwie części. Golden Horn zwany też Haliç, z grubsza oddziela zabytkową część starego Stambułu, obejmującą obszary Sultanahmet i Laleli, od nowoczesnej części miasta. Przecina je kilka mostów, z których najbardziej znanym jest most pontonowy Galata Bridge. Większość gości przybywających na krótkie wakacje spędza czas na starym mieście. Znajduje się tam większość ciekawych miejsc wartych zwiedzenia w tym rejonie. Najsłynniejsze miejsca Stambułu – Błękitny Meczet, Aya Sofya (Hagia Sophia), Topkapi Sarayi (Pałac) i Grand Bazaar (Kapali Carsi) – oddalone są od siebie w odległości 30 minut spacerem. Po mieście łatwo przemieszczać się piechotą lub korzystając z tramwaju, który zapewnia regularne połączenia do głównego deptaka. Jeśli chodzi o nocleg, można skorzystać z oferty szeregu hoteli butikowych znajdujących się w dzielnicy Sultanahmet. W wielu przypadkach są to odrestaurowane drewniane rezydencje osmańskie. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy naprawdę chcą rozkoszować się autentyczną atmosferą Starego Miasta. Goście, dla których cena odgrywa ważną rolę, mogą skorzystać z oferty bardziej nowoczesnych i konkurencyjnych cenowo hoteli w dzielnicy Laleli, choć jest ona znacznie bardziej ruchliwa.