Ćwiczenia fizyczne

Starsze małżeństwo na rowerach
Pomocna rola ćwiczeń

Regularne ćwiczenia przynoszą wiele korzyści. Nie tylko przynoszą one pozytywne skutki pod względem fizycznym, ale również stymulują one do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Regularne ćwiczenia dają nam więcej energii oraz większe poczucie kontroli nad własnym życiem. Korzystnie wpływają na poziom ciśnienia krwi i mogą pomóc w zapobieganiu chorbom serca.

 

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i sprawiają, że stawy stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwiej wykonywać codzienne czynności wymagające ruchów takich jak na przykład sięganie po przedmioty lub zginanie. Większa elastyczność może również oznaczać lepsze poczucie równowagi. Wystarczy jedynie poświęcić odrobinę czasu. Tak czy inaczej, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Należy go zapytać, jakiego rodzaju ćwiczenia należy wykonywać, a jakich należy unikać w zależności od Twojego stanu zdrowia i rodzaju dostępu naczyniowego.

Korzyści wynikające z ćwiczeń:

  • Lepsze trawienie
  • Wyższy poziom energii
  • Lepszy sen
  • Mniejszy poziom cholesterolu
  • Mniej stresu
  • Mniejsze ryzyko chorób serca

Ćwiczenia mogą również zwiększyć apetyt i pomóc przyswoić odpowiednią ilość energii potrzebnej dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat energii w sekcji Prawidłowe odżywianie.

Zawsze dobrze Ci służy

Celem Twojego programu ćwiczeń nie musi być uzyskanie wybitnych osiągnięć sportowych – co zresztą zbytnio obciążałoby organizm. Powinieneś się skupić na lżejszych ćwiczeniach.

Najkorzystniejszym rodzajem ćwiczeń jest trening wytrzymałościowy, który należy wykonywać regularnie. Sporty wytrzymałościowe w sposób delikatny aktywują mięśnie. Pozwalają im na powolny, stabilny wzrost wspierający układ szkieletowy.

Ten rodzaj wysiłku powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej, obniżenie ciśnienia krwi i ma korzystny wpływ na poziom cukru i tłuszczu we krwi. W perspektywie długofalowej wzmacnia on również system odpornościowy. Porozmawiaj z pracownikami NephroCare na temat zalecanych ćwiczeń oraz poziomu ich intensywności. Na początek przedstawiamy kilka pomysłów:

Gimnastyka

Rozpocznij dzień od 10 minutowej gimnastyki – krążenie ramion, krążenie tułowia, zwykłe podnoszenie nóg, bieganie w miejscu. W ten sposób pobudzisz krążenie zaraz po wstaniu z łóżka. Poprawisz swoją koordynację i ruchliwość przez co do końca dnia będziesz w doskonałej formie!

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze i spacery to rodzaj aktywności, którą można wykonywać bez ograniczeń. Ponadto są to doskonałe ćwiczenia dające możliwość kontaktu z innymi!

Pływanie

Pacjentom dializowanym w szczególności zaleca się pływanie i gimnastykę w wodzie. Tego typu aktywność zapewnia wzmocnienie wszystkich mięśni ciała oraz pozwala na utrzymanie dobrego stanu stawów i kości.

Aktywność poza domem

Potraktuj konieczność załatwiana codziennych spraw jako okazję do ćwiczeń: ich po schodach zamiast korzystać z windy; do sklepu pójdź pieszo lub pojedź rowerem – przyniesie to korzyści zarówno środowisku jak i Tobie – krótki spacer oczyszcza umysł i sprzyja spokojnemu snu.

Kontroluj przyjmowanie płynów

Ze względu na ćwiczenia możesz się pocić i może to mieć wpływ na poziom spożywanych przez Ciebie płynów. Przed wprowadzeniem zmian związanych z ilością spożywanych płynów należy skonsultować się z dietetykiem.

Dowiedz się więcej na temat spożycia płynów w sekcji Prawidłowe odżywianie.