Detail

Jak sobie radzić z pragnieniem?

W przypadku pacjentów dializowanych przestrzeganie specjalnych procedur żywieniowych wpływa znaczaco na stan ich zdrowia. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o spożycie płynów i soli. Oto kilka wskazówek, jak powstrzymać pragnienie i cieszyć się smakowitymi posiłkami z mniejszą ilością soli.

Przede wszystkim należy omówić z lekarzem, jaką objętość płynów dziennie należy przyjmować. Płyny obejmują zarówno napoje - wodę, kawę, herbatę - jak i produkty na bazie płynów, takie jak jogurty, lody lub zupy. Ciecze z innych produktów spożywczych muszą być także uwzględnione w ogólnym rachunku.

Nie ma wątpliwości, że picie bardzo małych ilości może być codziennym wyzwaniem. Istnieje jednak szereg łatwych sposobów, dzięki którym można proaktywnie ograniczyć spożycie płynów i zmniejszyć pragnienie. Warto przechowywać dzienną porcję picia w butelce z wodą. W ten sposób zawsze widać, ile już się wypiło.

Aby pozbyć się uczucia suchości w ustach, można wypłukać usta letnią wodą lub odświeżyć usta, ssąc pół plasterka cytryny do czterech razy dziennie. Żucie bezcukrowej gumy może również stymulować produkcję śliny, pozostawiając usta wilgotne. Świetną sztuczką na upalne upalne dni jest robienie kostek lodu z kroplami cytryny lub innych kwaśnych owoców i ssanie ich.