Detail

Jesienno-zimowe wydanie magazynu "Dializa i Ty"

W tym numerze polecamy artykuły naszych ekspertów dot. życia intymnego oraz uprawiania sportu przez osoby z PChN.

Zachęcamy do lektury magazynu “Dializa i Ty”, który tworzony jest przez Fundację Amicus Renis z myślą o pacjentach z Przewlekłą Chorobą Nerek. Każdy numer zawiera sporą dawkę wiedzy nt. metod leczenia chorób nerek, życia w trakcie i po dializoterapii oraz historii pacjentów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. 

W tym numerze szczególnie mocno zachęcamy do przeczytania artykułu “Czy mogę? Życie intymne pacjentów z przewlekłą chorobą nerek” napisanego przez mgr piel. Katarzynę Kalistę, pielęgniarkę ds. dializy otrzewnowej w Medical Care Polska. Wielu pacjentów krępuje się zadać pytania lekarzowi dot. życia intymnego. Dlatego nasza ekspertka postanowiła podzielić się radami jakich udziela pacjentom, których spotyka w ramach opieki pielęgniarskiej. 

Osoby, które chcą uprawiać sport, ale nie wiedzą, czy każda forma jest dozwolona gdy czeka się na przeszczep nerki, bądź nerka została już przeszczepiona, zapraszamy do przeczytania porad dr. med. Wojciecha Marcinkowskiego, dyrektora medycznego Fresenius Nephrocare Polska. Uzupełnieniem tego tematu jest artykuł opisujący pacjentki po przeszczepach, które w kwietniu tego roku wróciły z Igrzysk Sportowych dla Osób po Transplantacji. Doświadczenia bohaterek artykułu pokazują, że życie po przeszczepie może być równie intensywne co przed nim - najważniejsza jest chęć bycia aktywnym i poznawania świata.

Link do magazynu: http://amicusrenis.pl/wp-content/uploads/2023/11/DiT-45.pdf