Detail

Międzynarodowy Dzień Donacji i Transplantacji

dzień ma przypominać, jak znaczącą metodą leczenia i ratowania życia jest przeszczep narządu – od dawcy żywego bądź zmarłego.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" wynika, że większość narządów do przeszczepu w Polsce pozyskiwana jest od zmarłych dawców. Obecnie w naszym kraju na transplantację narządu oczekują 1654 osoby, wpisane na krajową listę oczekujących (KLO). Jednak czas oczekiwania na przeszczepienie jest w Polsce bardzo długi. W 2020, jak podaje "Poltransplant", średni czas oczekiwania na pierwszy przeszczep nerki, od momentu rozpoczęcia dializowania, wynosił 913 dni. 

Tak długi okres często spowodowany jest brakiem wystarczającej liczby narządów do transplantacji. Ponad połowa Polaków zgadza się na pośmiertną transplantację narządów, ale tylko co piąty rozmawiał na ten temat z bliskimi. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa i szerzenie wiedzy na temat transplantacji.

Firma Fresenius dokłada wszelkich starań, aby jak najwięcej pacjentów leczonych w ośrodkach Centrum Dializ Fresenius otrzymało przeszczep nerki. Pacjenci na bieżąco zgłaszani są na listę oczekujących na przeszczep. Od 13 lat prowadzona jest także kampania społeczna "Drugie życie", której celem jest promocja idei transplantacji i oświadczeń woli. Więcej informacji o kampanii można znaleźć tutaj