Detail

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Szkolenie młodzieży nt. transplantacji połączone ze wspaniałymi pokazami artystycznymi uczniów ZSCKU w Koninie okazją do świętowania tego wyjątkowego dnia w roku.

Ponad 400 osób - biorcy narządów, lekarze, eksperci, uczniowie, nauczyciele, samorządowcy wzięli dziś udział w spotkaniu promującym transplantację w Domu Kultury OSKARD w Koninie. Spotkanie edukacyjno-informacyjne zorganizowała młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, które przystąpiło do naszej ogólnopolskiej akcji wpierającej przeszczepianie narządów “Drugie życie”. W taki sposób świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

- Dzień Transplantacji zawsze jest doskonałą okazją do tego, by w szerszym gronie porozmawiać o transplantacji. Jestem pełen podziwu, że młodzież z ZSCKU w Koninie wzięła na siebie to zadanie i zaprosiła ponad 400 osób do Domu Kultury OSKARD. To pokazuje jak bardzo uczniowie są zaangażowani w projekt Drugie życie oraz głodni wiedzy o transplantacji. A ją warto zdobywać od ekspertów. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie to najlepszy sposób na podnoszenie świadomości o dawstwie narządów - mówi dr Jacek Zawierucha, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. - Poprzez edukację w niestandardowym stylu, poza murami szkolnymi, wykorzystując kreatywność i zapał młodych ludzi, jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego. Jako organizatorzy kampanii Drugie życie wspieramy uczniów w realizacji ich aktywności, ale też sami ogromne wsparcie otrzymujemy od nauczycieli, ekspertów medycznych, pacjentów po przeszczepieniu, patronów honorowych i medialnych, którzy wspólnie z nami chcą podnieść kulturę rozmowy na temat dawstwa organów w Polsce. To nasz wspólny cel - tłumaczy. 

Ekspertem medycznym na konińskim spotkaniu była prof. Ilona Idasiak-Piechocka, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii, z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Z uczniami spotkał się także Roman Błażejczak, pierwszy w Polsce pacjent po retransplantacji serca - żyjący z trzecim sercem. 

- Pierwszy raz przeszczepu potrzebowałem w 1992 roku. Miałem 26 lat. Zachorowałem na grypę, ale zbagatelizowałem chorobę. Wtedy na serce czekałem tylko sześć dni. W 2017 roku, kiedy miałem zawał, na serce czekałem już siedem miesięcy - mówi Roman Błażejczak. - Czas oczekiwania jest straszny – i dla pacjenta i dla jego rodziny. Wielu dramatycznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby w Polsce było więcej potencjalnych dawców narządów. Mam świadomość, że żyję dzięki temu, że rodziny dawców nie wyraziły sprzeciwu na pobranie narządów, za co jestem niezmiernie wdzięczny – dodaje.

2023 rok był rekordowy dla polskiej transplantologii. Lekarzom udało się przeszczepić 1805 organów wewnętrznych. Szkopuł w tym, że na drugie życie wciąż czeka 1956 osób (dane POLTRANSPLANTU z grudnia 2023 roku). Co trzecia z nich nie dożyje do przeszczepu. Zabraknie dla niej narządu. Kampania społeczna Drugie życie Fresenius Medical Care odbywa się po raz 16. Tym razem w trzech województwach: w Wielkopolsce, na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.

- Bierzemy udział w kampanii Drugie życie, żeby walczyć z mitami o transplantacji. Słowa ekspertów: transplantologa, księdza, osób po transplantacji, pokazują jak wiele ważnych wątków łączy ten temat. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli szansę usłyszeć o tym, że jest to metoda ratująca życie ludzkie, że jedna osoba może uratować 8 innych, że można być bohaterem i rzeczywiście dać komuś szansę na drugie, piękniejsze życie - mówili uczniowie ZSCKU w Koninie, organizujący wydarzenie.

Szkolenie w Koninie było wyjątkowe, gdyż miało niecodzienną oprawę artystyczną. Uczniowie przygotowali występy: chóru, zespołu muzycznego, marżoletek, musztry wojskowej i poprowadzili samodzielnie całe wydarzenie. 

Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci, a uczniom - mamy nadzieję - na długo zapadną w pamięci słowa ekspertów i osób po przeszczepach, które zmobilizują ich do rozmowy z bliskimi o potencjalnym przekazaniu narządów do transplantacji.