Od człowieka kariery do rolnika-hobbysty

Prawnik, mąż, ojciec, rolnik, pisarz: rumuński pacjent Neculai Grigoraş przejął wiele ról w ciągu swoich 61 lat. Ten wysoce zmotywowany człowiek nie pozwolił, aby diagnoza choroby nerek w wieku 40 lat powstrzymała go, przed realizowaniem jego życiowych celów.

Obecnie na emeryturze, Grigoraş dzieli swój czas pomiędzy dom w spokojnej rumuńskiej wsi w Bacau i mieszkanie w pobliżu miasta Onesti. Choć sam przeprowadza dializy w domu, jest pod regularną opieką centrum NephroCare w Bacau.

Rodzina i kariera

Już w młodym wieku, Grigoraş nauczył się przezwyciężyć trudności: stracił matkę, gdy miał zaledwie siedem lat. Po szkole średniej, Grigoraş postanowił kontynuować karierę jako elektryk, a po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w fabryce kauczuku syntetycznego w Oneşti, małym mieście, w północno-środkowej Rumunii.

Ten wybór zawody nie dawał mu spełnienia. Grigoraş wrócił do szkoły w niepełnym wymiarze czasu, by studiować prawo. Mimo to nadal pracował jako pracownik fabryki kauczuku syntetycznego przez 35 lat, od 1971 do 2006 r. Zainteresowany nowymi projektami, Grigoraş ma w życiorysie również krótki epizod jako menedżer prywatnej firmy. W 2006 roku pracował jako lider związków zawodowych i radny miasta.

Akceptowanie diagnozy

Po rozpoznaniu przewlekłej choroby nerek w 1993 roku, Grigoraş w 2007 roku rozpoczął dializy. Początkowo nauka dializ była szokiem. Ale szybko dostosował się do nowej codzienności. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół i jego ogólne pozytywne nastawienie odegrały istotną rolę w akceptacji dializy jako kolejnej części swojego życia.

Wybór PD

Grigoraş wybrał się dializę otrzewnową (PD) jako formę leczenia. Przede wszystkim dlatego, że oferuje mu większą swobodę poruszania się, a jego nefrolog podkreślił, że będzie to korzystne dla układu sercowo-naczyniowego. Nie ma wątpliwości, że jego życie zmieniło się od momentu rozpoczęcia leczenia PD i dało mu bodziec do przemyślenia swojego życia. Pięć wymian płynów dziennie skłoniło go do przejścia na emeryturę. Po powrocie do domu rodzinnego, Grigoraş zrozumiał, że ugruntowany harmonogram wymiany jest niezbędny do opieki nad swoim zdrowiem i planowania codziennych zajęć. Grigoraş podkreśla, jak bardzo ceni sobie opiekę zespołu NephroCare, który regularnie prowadzi badania.

Delektując się życiem

Dziś Grigoraş poświęca większość swojego czasu na uprawę ziemi i produkcję wina. Dom na wsi to doskonałe miejsce na realizowanie swojej ulubione rozrywki. Regularne spotkania z przyjaciółmi, gra w szachy lub udział w imprezach towarzystkich jest tym czego potrzebuje, aby się rozwijać i cieszyć się życiem. Grigoraş przyznaje, że scieszą go nieograniczone ilości owoców i warzyw, które uprawia w swoim własnym ogrodzie i które zbiera własnymi rękami. Potrafił pogodzić się z sytuacją i nauczył się, jak znaleźć radość w innych działaniach. Zwłaszcza jego 15-miesięczna wnuczka jest źródłem stałej energii i nadziei.