Życie w pełni mimo dializ

Alain Lempereur jest dializowany od prawie 10 lat w stacji dializ NephroCare Maubeuge we Francji. W tym artykule opowiada o podróżach i licznych aktywnościach.

Urodziłem się 31 grudnia 1939 r, aktualnie jestem na emeryturze. Jako kierownik w branży stalowej organizowałem szkolenia i certyfikaty dla operatorów, techników i inżynierów w zakresie badań nieniszczących. Życie było piękne, zarówno w pracy, jak i prywatnie. Do czasu...

Oczekiwałem przejścia na emeryturę w wieku 68 lat, gdy po raz pierwszy stanąłem oko w oko z  problemami zdrowotnymi. Musiałem sobie uświadomić, że mogą się one przytrafić i mnie... Poszedłem na wizytę u nefrologa, który leczy mnie do dzisiaj. Diagnoza zmieniła moje życie — zastanawiałem się, co dalej... Nagle zderzyłem się z rzeczywistością i problemami, które są nieodzowną częścią ludzkiego życia. Myślałem o wielu aspektach: aktywność fizyczna, podróże, spędzanie czasu wolnego, rodzina...

W latach 2009–2011 leczyłem się za pomocą dializy otrzewnowej. Nie powstrzymała mnie ona przed podróżowaniem po Francji: kilkakrotnie odwiedziłem Owernię, Korsykę, Tuluzę, Saint-Cyprien i Haute-Savoie. Podróżowałem przez trzy lata w okresie letnim. Aby móc wyjeżdżać, musiałem z wyprzedzeniem zamawiać worki z płynem dializacyjnym, aby zostały dowiezione pod wskazany adres w określonym czasie. Przed odjazdem musiałem się upewnić, że worki dotarły na miejsce mojego wakacyjnego pobytu.

Radość podróżowania — planowanie z wyprzedzeniem

Od 2011 roku jestem na hemodializie w ośrodku macierzystym i korzystam z dializ gościnnych w innych ośrodkach, gdy podróżuję z rodziną, grupami turystów i na wakacjach, w tym podczas przedłużonych pobytów w Samoëns i Beaulieu sur Mer... Co roku przez pięć miesięcy podróżuję. Aby było to możliwe, muszę rezerwować ośrodki dializ z odpowiednim wyprzedzeniem, szczególnie w okresie świątecznym i noworocznym oraz w trakcie wakacji szkolnych. Mój nefrolog wystawia mi pozwolenie i przesyła komplet dokumentacji medycznej. Korzystałem z wielu środków transportu: samochodu, samolotu, pociągu, promu i łodzi kanałowej. Muszę zawsze uważać ze względu na ryzyko nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak strajki, niespodziewane katastrofy samolotów, uszkodzenie wyciągów i wind. Podróżowałem jako turysta, zatrzymywałem się głównie w hotelach — nigdy nie miałem poważnych problemów.

Jeśli chodzi o posiłki, wszystko jest możliwe — pod warunkiem, że dbam o dietę i w razie konieczności proszę o zmiany w menu, podając powód. Muszę kontrolować aktywność fizyczną, aby się nie nadwerężać. Lubię piesze wycieczki, pływam z przetoką zabezpieczoną bandażem i przezroczystą folią samoprzylepną.

Gdy nie podróżuję, udzielam się społecznie i podejmuję czynności stymulujące mózg. W 2016 roku, pod 16 latach pełnienia funkcji komisarza w publicznych dochodzeniach federalnych i jako śledczy w sądzie administracyjnym w Lille, postanowiłem zrezygnować. Pracuję obecnie w organizacji społecznej, w której zajmuję sprawami etycznymi jako prezes komisji ds. działań społecznych. Jako członek zarządu jestem zaangażowany w „L’Enfant Bleu”, działalność charytatywną pomagającą molestowanym dzieciom. Aktywnie działam również jako członek komisji pacjentów w mojej stacji dializ NephroCare Maubeuge.

Gdy poproszono mnie o napisanie na temat „Dializa to nie więzienie”, zgodziłem się wziąć udział w tym projekcie z uwagi na moje doświadczenia jako pacjenta. Chciałbym służyć znaczną pomocą i moralnym wsparciem oraz pokazywać pacjentom cierpiącym na tę przewlekłą chorobę, że możemy cieszyć się wysoką jakością życia nawet z dializą. Jestem dozgonnie wdzięczny zespołowi ośrodka dializ. Lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy i sekretariat — to im, pracującym na rzecz zapewnienia jak najwyższej jakości opieki, zawdzięczam wiarę w siebie i spokój. W szczególności chciałbym podziękować żonie, która również dba o to, abym czuł się częścią naszej małej rodziny.

Opowiedziałem o moich osobistych doświadczeniach — to nic takiego. Musimy zadbać o to, aby nasze ciała i umysły jak najdłużej zachowały aktywność. Trzeba iść naprzód. Warto!

Alain Lempereur, dializowany pacjent w klinice NephroCare Maubeuge we Francji

Dziękujemy za podzielenie się swoją historią, Alainie. Korzystaj z uroków podróży!