Nowe leczenie – nowe życie

Korzystanie z dializ w domu dało 14-letniej Edzie Šarac z Turcji nowąj energii dla szkoły i przyjaciół.

Eda Šarac miała zapalenie nerek, gdy miała zaledwie rok. Pomimo intensywnego leczenia, Eda rozpoczęła dializy, kiedy miała zaledwie siedem lat. Niestety przeszczep nerki od rodziców nie był możliwy – jej choroba mogła się także pojawić w nerce od krewnego.

Po dwóch latach hemodializy, Eda otrzymała nerkę od dawcy zmarłego. Ale ta sama choroba zaatakowała jej nową nerkę i musiała wrócić na dializy. To był dla niej szok, ale dzięki domowej dializie odzyskała kontrolę nad swoim życiem.

Dializa w domu – lepsze rozwiazanie dla Edy

Przed dializami domowymi Eda była sfrustrowana opuszczaniem dwóch dni szkoły tygodniowo. Miała trudności z koncentracją w szkole, często nie mogła przypomnieć sobie odpowiedzi na pytanie nauczyciela, mimo że je znała.

Dla większości nastolatków życie społeczne jest bardzo ważne i Eda nie był wyjątkiem. Jednak regularne dializy ograniczały czas na spotkania z przyjaciółmi.

W ubiegłym roku, Filiz Çalisir, pielęgniarka oddziałowa w centrum dializ Edy poinformowała ją o nowej metodzie leczenia: stopniowe, ale dłuższy dializy, które również mogą być wykonywane w domu. Mogą być skuteczniejsze i pozwolić na chodzenie do szkoły.Mamy Edy miała wątpliwości, ale Eda nalegała.

Eda i jej mama zaczęły ćwiczyć wykonywanie dializ w stacji dializ. Wszyscy byli zaskoczeni, jak umiejętnie Eda wkłuwa igłę. Po jakimś czasie Eda i jej matka zdały sobie sprawę, że nie jest tak trudne, jak sądziły.

Poza szkoleniem, dializa domowa wymaga zainstalowania maszyny do dializ i systemu uzdatania wody w domu. W Turcji takie rozwiązanie jest możliwe, ale nie jest ono dostepne we wszystkich krajach.

Realizując swoje marzenia

Po krótkim szkoleniu Eda przyzwyczaiła się do dializy w domu, a więc była w stanie iść do szkoły codziennie. Po szkole wraca na 7-8-godzinne dializy do domu.

Eda jest pliną uczennicą, więc wykorzystuje czas dializy na naukę. Dzięki dialize domowej Eda ma czas na spotkania z przyjaciółmi i rodziną – odzyskała wreszcie swoje życie społeczne. Minęło już półtora roku od pierwszych hemodializ Edy w domu. Na pytanie, jak jej życie zmieniło się wyjaśniła "W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy, przybrałam na wadze, wcześniej byłam bardzo szczupła. Teraz czuję się lepiej fizycznie i emocjonalnie ".

Pytana o innych zmiany, Eda dodaje: "Teraz mogę śledzić to, co mój nauczyciel mówi i uczestniczyć w zajęciach. Nie różnię się od innych uczniów. Moje oceny z matematyki poprawiły się i jestem pewna, że będą jeszcze lepsze“.